enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TÜRKİYENİN OTEL YATIRIMI HARİTASI DEĞİŞİYOR…

Spread the love

– ANTALYA OTELE DOYDU, YATIRIMLAR İSTANBUL VE ANADOLUYA KAYIYOR

TÜRKİYENİN OTEL YATIRIMI HARİTASI DEĞİŞİYOR…
23.07.2009
0
A+
A-
Spread the love

Purchase Retin-A without prescription

 – Ekin Grubu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Türkiye′nin turizm başkenti Antalya′nın otele doyduğunu, bu nedenle de yatırımların İstanbul ve Anadolu illerine kaydırıldığını ortaya koydu.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği′nin (AKTOB) Ekin Grubu Araştırma Birimi′ne yaptırdığı bir araştırma, Türkiye′nin otel yatırımı haritasının değiştiğini gösterdi. Araştırmaya göre, Türk turizminin başkenti olarak kabul edilen Antalya otele doydu; bu nedenle de yatırımların yönü Anadolu illerine ve İstanbul′a çevrildi. Buy Viagra online
Ekin Grubu Araştırma Birimi′nin Hazine Müsteşarlığı verileri üzerinden 2009 yılı sonrası için alınmış turizm yatırım teşvik belgelerini inceleyerek gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, önümüzdeki dönemde hizmete girecek konaklama tesislerinin yarısından fazlasının Anadolu′nun iç bölgelerindeki illerde olduğunu gösterdi. Bu eğilimin ardında ise Anadolu illerindeki gelişen iş hacmi, hizmete giren havaalanları ile havayolu şirketlerinin artan seferlerinin de etkili olduğu ifade edildi.
Yatırım teşvik belgesine bağlanmış olan 115 projenin illere göre dağılımı incelendiğinde, 60′tan fazla yatırımın Trabzon, Denizli, Çanakkale, Urfa, Mardin, Gaziantep, Samsun, Yozgat, Çorum ve Sivas gibi illerde gerçekleştirileceği görüldü. 2009-2012 döneminde hizmete girecek konaklama tesisi projelerinden 36′sının ise İstanbul′da bulunduğu ifade edildi. Buna karşılık, konaklama tesisi yatırımlarında en çok tercih edilen ve yatırımların illere göre dağılımında her zaman açık ara önde giden Antalya′nın payına ise 17 otel projesi düştü.
generic Lithium
KONYA, EDİRNE VE SAMSUN DA YATIRIM BEKLİYOR
Araştırma ayrıca Konya, Edirne ve Samsun′da da acil olarak otel yatırımı yapılması gerektiğini gösterdi. Adana, Bursa ve Eskişehir ise kısa vadede konaklama tesisi yatırımına gereksinim olan iller olarak kabul edildi. Çanakkale, Erzincan ve Nevşehir gibi illerde bu gereksinimin orta vadeli olduğu, Muğla ve Isparta′nın ise potansiyellerinin değerlendirmeye açık olduğu belirtildi.
AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, bu durumu olumlu bir gelişme olarak gördüklerini belirterek, Antalya′da yeni otel yatırımına değil, mevcut tesislerde verimliliği artırmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Antalya′da zaten otel yatırımı için yer neredeyse kalmadı. Bugünkü durumda yeni yatırımlar yapmak üzere Antalya dışında bir yerin tercih edilmesi yatırımcı ve işletmeciler için daha kârlı olabilir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.