Bodrum Gündem

Kisse Büküne Otel Yapılmasına Köylü Evet Diyor..

Kisse Büküne (Kisebükü) yapılması planlanan lüks otel projesi ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısının ikincisi, Yukarı Mazıdaki köy kahvesinde yapıldı.

Kisse Büküne Otel Yapılmasına Köylü Evet Diyor..
21.05.2010
0
A+
A-

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem 


Yaklaşık bir ay önce yapılan ilk bilgilendirme toplantısının ardından, bölge köylülerinin büyük çoğunluğun yapılması planlanan otele evet dedi. 160 dönüm, 450 yatak kapasiteli ve ultra lüks otel, milyonerlere hizmet vereceği ve bölgeye çok büyük ekonomik girdi sağlayacağı vurgulanıyor. Bilgilendirme toplantısında Kisse bükünün mavi yolculuk ve deniz turizmi için çok önemli bir koy olmasından dolayı, bu yatırımın Kisse Büküne yapılmasına karşı olanlarda söz alarak neden karşı olduklarını anlattılar. Yaklaşık 50 kişinin hazır olduğu bilgilendirme toplantısına, Bölge köylüleri ile birlikte yatırımcı firma BBK A.Ş. ortağı Ahmet Çolakoğlu ve teknik ekibi, İl Özel İdareden Şehir Plancısı Sami Tomurcuk ve Sanat Tarihçi Gökten Ergün, Bodrum Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Arif Yılmaz, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Mavi Yol Girişimi kolaylaştırıcısı Filiz Dizdar, bazı partilerin temsilcileri ve Yurttaş İnsiyatifi sözcüsü Ayhan Karahan katıldı.


 


Firma yetkililerinin projeyi ve bölgeye sağlayacağı faydaları anlatan açıklamalarından sonra söz alan bölge köylüleri yatırımı desteklediklerini ve burada yapılacak otelin bölge insanına istihdam ve ekonomik katkı sağlayacağını ifade ettiler. Bölge köylüleri özellikle otel için alınacak personelin dışarıdan getirtileceğini ve ürettikleri ürünlerin otel tarafından satın alınmayacağı gibi kaygılarının olduğunu dile getirdiler. Firma yetkilileri bu konuda farklı politikalarının olduğunu söyledi. BBK ortağı Ahmet Çolakoğlu istihdam konusundaki politikalarını şu şekilde açıkladı; “Yapılacak tesiste yaklaşık 350 personel istihdam edilecektir. Bu sayınında yüzde 40 lık kısmını bu bölgeden sağlamak bizim maliyetlerimiz açısından gereklidir. Eğer size biri personelin tamamını bu bölgeden sağlayacağım diyorsa yalan söylüyordur. Ben açıkça söylüyorum, milyonerleri konuk etmeyi düşündüğümüz bir tesis için personelin tamamını buradan alacağız demem mümkün değildir. Ancak tesis açılmadan altı ay öncesinde 350- 400 kişiyi eğitime alacağız ve burada başarılı olanları otelde istihdam edeceğiz.”


Deniz Ticaret Odası: Planlamacılar Hatalı…


Deniz Ticaret Odası temsilcisi Arif Yılmaz proje ile ilgili söylenecek bir şey olmadığını ifade ederek plancıların hata yaptıklarını böyle bir tesisin başka bir yerde yapılmasının daha uygun olacağını vurguladı. Turizmi dengeli olarak planlamanın gereğini belirten Yılmaz; “Önemli olan planlamanın iyi yapılmasıdır. Bu proje hepimizin de istediği butik otel tarzında olan iyi bir projedir. Ancak yeri konusunda çekincelerimiz vardır. Bizim sözümüz plancılaradır. Özellikle oranın denizden bakıldığında doğal ve bakir görünümünün kaybolmaması gerekiyor. Eğer bu özelliği olmaz ise bizlerinde taşıdığı zengin turistleri kaçırmış olacağız. Buraya bir iskele yapılması da planlanıyor. Deniz Ticaret Odası ve denizcilerden buraya uğranabilecek bir iskele isteğimi geldi de bu plana konuluyor. Turizmi dengeli yapmak için deniz tarafından bakıldığında bizim istediğimiz, bize gelen turistin istediği sakin koylar ve berrak deniz. Tüm Türkiye koylarında planlama yaparken pek az kalan bu koyların korunmasıdır. Denizciler olarak bize soruyorsanız eğer ne iskele nede başka bir şey istemiyor, oranın doğal kalmasını istiyoruz” dedi.


Ayhan Karahan’da Projeyi Beğendi…


Özellikle radikal eylemleri ile Bodrumda tanınan Ayhan Karahan söz almak istemesi ile radikal bir eylem koyacağı ve tartışmalar yaşanacağı düşünülerek gazetecilerin hareketlenmesine neden oldu. Karahan söz alarak Kisse Bükü ile ilgili olarak ilk projeye karşı olduklarını ve bu konuda bakanlık düzeyinde çalışmalarının olduğunu, ancak yapılacak olan tesisin iyi bir proje olduğunu söyledi. Karahan; “Bir yıl öncesinde Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile temasımız oldu. Projenin dondurulması ile ilgili bazı taleplerimiz olmuştu. Bizim karşı çıktığımız ilk proje idi. Ancak şu anda yapılan proje betonlaşmanın olmadığı ve çevreye uygun bir proje yapılmış. Antik tiyatro iptal olmuş, ana binada da bir kat iptal edilmiş. Şu anda denizden bakıldığında binalar görünmüyor. İmar hakkından da taviz verilmiş durumda. Eğer son projede samimiyet varsa bu projede bir sakınca görmüyorum” dedi. Karahan’ın projeye destek vermesi ve tartışma çıkmaması bir bölüm izleyici tarafından şaşkınlık yaratırken, yatırımcı firma yetkililerinin de rahatladığı gözlendi.


order Topamax

12 Ay Turizm İçin Kisse Bükü Gibi Yerler Yok Olmamalı… buy Lamisil


Mavi Yol Girişimi kolaylaştırıcısı Filiz Dizdar bu bölgenin mavi yolculuk için çok önemli bir bölge olduğunu ifade ederek kesinlikle buranın doğal halinde kalması gerektiğini savundu. Dizdar; “12 ay turizm kültür turizminin yapıldığı yerlerde vardır. Eğer bu tür doğal noktalarımız yok edilirse bu şansımızı da kaybedeceğiz. Bu yatırımın daha farklı yerlere yapılmasını istiyoruz. Bu bölge bir bütündür. Daha önce kötü örnekleri hep yaşadık. Projenin her zaman dışına çıkıldı. Bunun örneklerini hep gördük görüyoruz” dedi. Dizdar buraya otel yapılmaması için gereken kanuni tüm yolları kullanacaklarını da sözlerine ekledi. buy albuterol online


 


BBK Sahibi Ahmet Çolakoğlu projeyi isteyen herkese gösterebileceklerini ve uygulama sırasında da herkesin kontrol edebileceklerini ifade ederek “Bizim nicelikle işimiz yoktur, nitelikle işimiz vardır. Her şeyi Anıtlar Kurulunun verdiği ölçülerde projelendirdik. Lütfen beni doğru projeyi yaptırmak üzere kontrol edin, bana söyleyin şurayı böyle yapmayın burada yanlış yapıyorsunuz bende yapmayayım onun için buradayım. Ben burada mülkiyet hakkımı kullanıyorum, bunu yaparken de bölgenin yararını, kamu yararını, sivil toplum örgütlerinin yararını düşünerek yapıyorum. Bana tek şeyi söylemeyin, istemiyoruz. Bunun dışında ben gereken her şeyi yaparım” dedi.


 


Köylülerin genel olarak projenin yapılmasına taraf olduğu belirtildi. Köylüler burada yatırım yapılmasını kimse engellemeye kalkmasını, ekonomik ve sosyal olarak köylüye katkı sağlayacağı ifade edildi. Veli Çelik adındaki 84 yaşındaki köylü de çocukları ve torunları için bu otelin yapılmasını istediğini söyledi.


Proje uygulamasının önümüzdeki ekim ayında başlanılacağı ve 2012 yılının sezonuna yetiştirileceği bilgisi alındı.


 


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.