enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay Kimdir?

Spread the love

1947 yılında Ödemiş/İzmirde doğmuştur. 1965 yılında Askerî Hava Lisesinden, 1967 yılında Hava Harp Okulundan ve 1969 yılında uçuş okulundan mezun olmuştur.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay Kimdir?
29.07.2011
0
A+
A-
Spread the love

 


 


 


 


Hava Orgeneral Hasan AKSAY


Hava Kuvvetleri Komutanı


1947 yılında Ödemiş/İzmir’de doğmuştur. 1965 yılında Askerî Hava Lisesi’nden, 1967 yılında Hava Harp Okulu’ndan ve 1969 yılında uçuş okulundan mezun olmuştur.


Buy No Rx

 


Bodrum Gündem Haber


1979 yılına kadar Hava Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde filo kol uçucusu olarak görev yapan Hava Orgeneral AKSAY, 1981 yılında Hava Harp Akademisi’nden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 4’üncü Ana Jet Üs 141’inci Filo Komutanlığı’nda Eğitim Subaylığı, Harekât Subaylığı ve Filo Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Genel Sekreterlik Koordinasyon Şubesi’nde Harekât Subaylığı ve Ş. Md. lüğü, Ottowa Askerî Ataşeliği, 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda Kontrol Heyeti Başkanlığı ve Harekât Komutanlığı, 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı’nda Harekât Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Bu arada 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır.

Hava Orgeneral Hasan AKSAY, 1994 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede; 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Harekât Başkanlığı, Plan Harekât Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 1998 yılında tümgeneralliğe terfi etmiştir.


Tümgeneral rütbesi ile; 1’inci Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Harekât Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2002 yılında korgeneralliğe terfi ederek sırasıyla; Hava Eğitim Komutanlığı, 1’inci Hava Kuvveti ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ile Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2007 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral olarak; Harp Akademileri Komutanlığı görevini müteakip 25 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan ve ayrıca, NATO’nun Bosna-Hersek’te icra ettiği Barışı Koruma Harekâtı’nda birlik komutanlığı yapan Hava Orgeneral AKSAY;


Strattera Buy  NATO (1993),
 Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat (1996), order diflucan
 Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı (1997),
 Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyaları (2007),
 Pakistan İmtiyaz Madalyası (2009) ve
 TSK Şeref Madalyası sahibidir.


Bayan İclal AKSAY ile evli olan Hava Orgeneral Hasan AKSAY, iki çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.