enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çocuklarda kırmızı lekeleri ciddiye almak gerekir…

Çocuklarda kırmızı lekeleri ciddiye almak gerekir…
09.12.2011
0
A+
A-

Özellikle sonbahar-kış dönemlerinde çocuk sağlığını çoğunlukla ailelerin kızamık kızamıkçık gibi  hastalıklarla karıştırdıkları bir hastalık  tehdit ediyor: Henoch- Schönlein Purpurası.

Bodrum Gündem Haber
Universal Taksim Alman  Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Temel Tansu Ballı ağır sonuçlara yol açabilecek hastalığa karşı ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.  Sonbahar-kış döneminde boğaz enfeksiyonu sonrasında sıklıkla görülen Henoch- Schönlein purpurası, mevsimsel özellik taşıyor. 2- 15 yaş çocuklarda görülen hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Küçük damarların yangısal hastalığı (vaskülit) olarak bilinen hastalıkla ilgili olarak olguların yaklaşık yarısında, bulgular ortaya çıkmadan kısa bir süre önce boğaz enfeksiyonu geçirme öyküsü bulunuyor.

Universal Taksim Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Temel Tansu Ballı, hastalığın nedenleri hakkında bilgi vererek, başka hastalıklarla karıştırabileceğine dikkat çekti. Dr. Ballı şunları söyledi:?Bu hastalıkta boğaz enfeksiyonlarına neden olan bir mikrop suçlanıyor. Ama tam olarak nedeni belli değil, vücudun kendisine karşı bir reaksiyon var ortada. Her çocukta görünmüyor. Biz çocuklarda görülen vaskülit hastalıklar grubuna koyuyoruz. Ebeveynler özellikle bacaklarda ve kalçada, üzerine bastırmakla solmayan, genelde gülkurusu renginde döküntüyü gördüklerinde hastalıktan şüphelenmeli. Hastalık genellikle sakin seyrediyor. Takiple kendiliğinden düzelir. Fakat hastalığın seyrinde bağırsak, böbrek eklem tutulumları gözlenebilir. Böbrek tutulumu daha ağır sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle hastalığın bir hekim tarafından izlenmesi önemlidir. Aileler bu hastalığı halk arasında bilinen diğer döküntülü hastalıklarla karıştırabilir. Bu nedenle döküntülü hastalıklarda ailelerin bir hekime başvurması önemlidir.?

Henoch- Schönlein purpurası hastalığına karşı ebeveynlerin bazı belirtileri dikkatli izlemeleri gerekiyor. Hastalık, vücuda basmakla solmayan kırmızı benekçiklerle seyrediyor. Çocuklar özellikle ayaklarda, bacaklarda ve popoda olmak üzere kırmızı benekler döküyor. Bazen ebeveynle bu belirtileri kızamık ya da başka bir hastalık olarak algılayarak tedirgin oluyorlar. Henoch- Schönlein purpurasının çocuk sağlığını tehdit eden, önemli sonuçlar doğurabileceğini belirten Dr.  Temel Tansu Ballı şöyle konuştu:?Aileler bu hastalıkla ilgili bilinçli olmalılar. Çünkü bu hastalık bir boğaz enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkaran önemli özelliği ve eklemleri bağırsakları böbrekleri deriyi tutmaısır.en sık deri tutulur.fakat bazı çocuklarda diğer tutulum bölgeleride tutulabilir. Yani bu hastalık hem böbrekleri hem eklemleri etkiliyor ve atlanır ya da dikkat edilmezse böbreklerde bazı önemli problemlere neden oluyor. Hastalıkla ilgili olarak mutlaka doktora başvurmak gerekiyor. Normalde selim seyirli olan bu hastalık sadece takip ile geçebiliyor, sıkıntı yaratmıyor. Ama mutlaka böbrek ve gayda tahlili yapılması gerekiyor çünkü bağırsaklarda kanama yapabiliyor. Eğer bunlar varsa ilaç tedavisine başlanıyor.?

ETİKETLER:
Yorumlar

 1. Gülay Sarıkçıoğlu Uçar dedi ki:

  her derdin dermanı varmış teşekkürller Temel bey

 2. Nilgün yılan dedi ki:

  İyi akşamlar hocam benim 4 yaşında kızım var 1 ay önce boynunda açık kahve mercimek tanesi gibi bir leke çıktı 1hafta öncede boynunun sağ tarafında ve kulağını yanında çıktı sizin yazılarınızı okudum ne yapmalıyım bir cilt doktorunamı şimdiden teşekkür ederim hocam.

 3. Yeşim dedi ki:

  İyi akşamlar 9 yaşındaki kızımın burnunda küçük bir kırmızı leke çıktı.Bir kaç haftadır aynı şekilde duruyor.Acımıyor ve herhangi bir rahatsızlık da vermiyor.Büyümedi de.Sebebi ne olabilir?Şimdiden çok teşekkürler

 4. hasan cahit atasou dedi ki:

  4 yaşındaki torunumda bahsettiğiniz şekilde benekler çıktı. Doktora gittik tahlil sonuçları temiz çıktı. Allerset şurup verildi. 2 gündür kullanıyoruz.

 5. Burcu dedi ki:

  Merhaba hocam 4.5 yaşında kızım var kolunda isilik gibi kırmızı bişey çıktı ne olduğunu anlamadık gecmiyoda ne yapabiliriz

 6. Özgür Sadık Cengiz dedi ki:

  Merhaba 7 yaşında kızımda aniden(1 günde.)kırmızı nohut büyüklüğünde lekeler,morarmalar çıktı.ne yapabiliriz.

 7. Gamze dedi ki:

  Merhaba kızım 15 gün önce ateşli havale geçirdi 2 gündür yüzünde aniden beliren kızarıklar meydana geliyor 2 dakika içinde Yok oluyor neden olabilir

 8. Fidan dedi ki:

  Merhaba kızım ağladıktan sonra göz çevresinde küçük kırmızı benekler oluştu neden olabilir

  1. didem dedi ki:

   geçti mi? aynısı oğluma oldu 🙁

   1. Şennur dedi ki:

    Geçti mi oğlum 4.5 yaşında okulda ağlamış göz çevresinde benekler var ne yapmalıyım geçer mi çok üzgünüm

 9. Hacer Günal dedi ki:

  Merhaba kızımda yüzünün göz altlarında somurulup bıraķılan yerdeki kalan izlerin aynısı oluştu nedendir acaba?