enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BİR BABA, BİR DÜNYA;

19.06.2012
0
A+
A-

Bebekken annesinin ve babasının hukuk kitapları arasında büyüyen bir kız çocuğu?

Annesi hukuk öğrencisi olduğundan ilk oyuncakları kalın kitaplar ve bir sürü yazılı notlar?

İlk boyama alanı eve giren sayısız gazetelerin sayfaları, sonra yetmeyen kâğıtlar.

Accutane online

Dahası evin her duvarı bir resim kâğıdı?

Genç iki insan; biri hukuk öğrencisi ve cesur bir anne, diğeri Milli İstihbarat Teşkilatında olabildiğine yoğun çalışan, idealleri olan, ülkesi ve kızı için güzel yarınlar umutlayan genç bir baba.

Evin kız çocuğu minik sarışın alabildiğine oyuncu; mutlu, masalları siyaset, demokrasi, insan hakları, hukuk ve adalet. Çizgi film yerine siyah beyaz televizyon günlerinde heyecanla haberler saatini bekleyen fındık bir yumurcak. Bu kız çocuğu büyüyor ve yıllar sonra tekne kazıntısı olarak gelen bir kız kardeşi oluyor!

Biyolojik olarak herkes baba olabilir zor olmasa gerek ne dersiniz? Ama baba gibi baba olmak, hiç kolay değil. Hele bizim gibi ülkelerde kız babası olmak inanın anlatılır gibi değil. Öğretilmiş toplumsal kalıplar içinde babalara, çocuklarına yemeyip yediren, giymeyip giydiren, ceplerine paralarını koyan, gelecekleri için çırpınıp duran, okutan büyüten insanlar olarak bakılır. Ama baba olmak bu saydıklarımın çok ötesinde anlam taşır.

Ben ve kız kardeşim; harika bir insan, harika bir baba tarafından büyütüldük, tabiki muhteşem bir anne desteğiyle. Ama asıl maharet Türkiye?de babaları tarafından yetiştirilmiş kendilerine güvenen, hayattan ne pahasına olursa olsun zevk almasını bilen, zorluklarla karşılaştı mı çakıllı ya da patikalı yollarda düşmekten korkmayan ama nasıl dimdik kalkılacağını bilen, yaralı dizlerin acısını dindirecek maneviyata sahip kadınlar olmak? Bunu da ancak kız babası olarak gerçekten adam gibi bir baba sağlayabilir.

buy misoprostol

Ben ve kardeşim toplumsal kalıplardan çok insani değerler ve mutluluk kavramlarıyla yetiştirildik. O, bu, şu ne der diye değil, biz(kızları) ne deriz, ne demeliyiz, doğrular tek değildir ve olmamalıdır ama evrensel ahlak ve vicdan kuralları herkes için geçerlidir, asıl onları içselleştirmeliyiz diyerek büyütüldük. Adalet duygusu temel prensip oldu; her insana sevgi ile yaklaşabilmek, sevgiden, aşktan korkmamak öğretildi. İhanete uğramak, zorluklarla yılmak, kandırılmak gibi kavramlara pirim verilmedi. ?İnsanoğlu çiğ süt emmiştir!? değişi yerine, her insan bir değerdir, hatalarıyla sevaplarıyla, o ne olursa olsun sen sevginle yücel dendi?

Dekolte giydik mini etek de? Babamız çok yakıştırdı; ?önemli olan taşımaktır ve ?kadınlık? öznesini değerlerinle güçlendirmektir, değerleriniz aklınız, yüce yüreğiniz, entelektüel alt yapınız, dürüstlüğünüz, kendinize olan güveniniz-saygınız ve en önemlisi insan gibi insan olmanızdır!? dendi bize. Biz kardeşimle giydiğimiz her dekolteyi, her miniyi yakıştıran kadınlardan olduk.

Babamız bize ?Sevmeyi bilin, sevebilmesini bilenlerin azlığına inat siz bilenlerden olun, korkmayın, karşılık beklemeyin, önce insanı sevin.? dedi? Sordum bir gün babama ??.babacım, ya benim sevdiğim kadar ben sevilmezsem ya sevgim bir gün tükenirse, ya sevgi anlam değiştirirse? diye. Aldığım cevap: ?ya şöyle olursa ya böyle olursa korkuları ile hiçbir duygu gelişemez, ilerleyemez; yarınların hesabı yapılmaz ancak inşası yapılır, yarınlar da aklın, yüreğin, umudun ve emeğin eseridir, korkuların ya da küçük hesapların değil. Siz büyük hesapların, umutların insanı, kadını olun; yurdunuz insanının, çocuklarınızın, sevdiklerinizin, aşklarınızın yarınlarını alışıldık yargılarla, korkularla çıkar hesaplarının kuytuluklarında inşa etmeyin.?

Babamız gökkuşağının renklerini hayatın renkleri yapmayı öğretti bize. Sıradan insan olmadık, sıradan kadınlar hiç olmadık. Biz gökkuşağının her rengini yansıttık. Yaşamı erteleyenlere inat, yaşamın her saniyesini doruklarda yaşadık; öğle öğretti babamız bize. Demokrasinin temellerini ailede önce öğrendik, hem de en gerçeğinden olanını, ülkedeki ve dünyadaki sözde demokratların baskın varlıklarına rağmen.

methotrexate online

Zeki kadın sever babamız. Baktı zaten güzeliz(mütevazi olamayacağım, çünkü öyleyiz), zekâmızın güzelliğine yatırım yaptı bizim CEVAT?ımız. Çok okudum, çok yazdım ve sürekli sorguladım. Kıskançlık ilkelliktir, güvensiz ruhlar kıskanır dedi babamız, kardeşim ve ben kıskançlık nedir bilmedik. Evet sevdiğimizi, aşık olduğumuzu merak ettik, onun için endişelendik ama asla kıskanmadık? Çok sevilelim istedik, bir başkası yerine sevdiğimiz tabi ki bizi daha çok sevsin istedik ama asla kıskanmadık.

Yemek sofralarının bir ayin şeklinde olması, ruhu yüceltmesi gerektiğini ondan öğrendik. Sofraya en şık en güzel halimizle oturmamız öğütlendi, gözlerini konuşurken dahi kaçıranlara inat şarabımızı karşımızdaki insanın gözünün içine bakarak hafif başımızı reveransla içmemiz öğretildi. Daha saymakla bitmeyecek neler neler öğrendik?

Biz bir mücevheriz babamız için ve onun kızları olarak bu dünyaya hediye edilmiş iki kadınız?

Bu duyguyu çocuklarına, kızlarına yaşatan BİR BABA İSE BİR DÜNYA hatta bir EVRENDİR?

Tüm babaların babalar günü kutlu olsun?Başta benim canım CEVAT?ımın?.

Seni çok seviyoruz babişkom, SEN bizim evrenimizsin!

Kızların Didem ve Burcu

Biri gözün, biri kokun?.

ETİKETLER: ,
Yazarın Diğer Yazıları
27.10.2011
23.11.2011
Yorumlar
 1. Cansu Alpaslan dedi ki:

  Çok güzel bir yazı, tebrik ederim. Tanıma şansına sahip olduğum böyle bir babanın kızı olmak büyük şans ve zenginlik aynı zamanda. Bu zenginliği ve hayata dair farklı bakış açılarını çevrenle paylaşman ve mükemmel bir kız çocuğu yetiştirmen de babanın diktiği ağacın meyveleri…

  1. Didem dedi ki:

   CANSUYUM,

   İyiki dostumsun, iyi ki tanıdım seni ve hayatımda olduğun için çok şanslıyım.
   Teşekkürler

   Didem

 2. arzu demirel dedi ki:

  Okurken gözlerim doldu ne demek istediğini öyle güzel anlatmışsın ki. Babamı yazmak istesem ifadelerim benzer olurdu. Böyle babaların kızlarıyız ne mutlu bize. Allah onlara sağlık ve uzun ömür versin. Sana da benzer yazıları yazacak kuvvet. merakla diğerlerini bekliyorum arkadaşım.

  1. Didem dedi ki:

   Arzucum,

   evet yazımın içeriğinin yüreğe dokunan kısmını tıpkı Cansuyum Cansu gibi hissettiğini çok iyi bilirim çünkü sizler güçlü kadınlar ve yüreğe dokunan kadınlarsınız…

   Sevgiyle, desteğin için çok teşekkürler

   Didem