YAŞ ALANLARDAN MISINIZ? YOKSA, YAŞLANANLARDAN MISINIZ?

Bodrum Gündem
Bodrum Gündem
 • 02.07.2012
 • 1.585 kez okundu

Kendi doğum günlerimi kutlamaktan nedense haz almazdım. Saçma gelirdi.

Yirmili yaşlarımda o kadar genç ve ?geleceksiz?dim ki yeni bir yaş ifadesiz idi.

price of Asacol

Otuzlarımda ise ?katı gelecek telaşlısı?, yarınların hesabında yaşamı erteleyenlerdendim. Hem sonra çevrede ne çok sıradan kutlamalar vardı; öylesine, anlamsız ve hikâyesiz, ruhsuz kutlamalar.  Ruhu yoksa sıradan ise yaş almalar, ?eller havaya?lı tepinmelerin içinde, kadehlerde ya da gün içinde kaybolmuş ?doğum günü? kutlamalarının bir anlamı da olamazdı. Adetten olan bir çiçek demetinin solup gidecek kokusunda, toplaşılıp yenecek yaş günü akşamının masa örtüsünde izi kalmayacak yaş almaların ne anlamı olabilirdi ki?

Bir zamanlar koşarak yaş alan ben nefessizliğimi kutlamayı saçma bulurdum?

Indocin no prescription

Sonra bir zaman geldi, hani şu meşhur 40?lı yaşlarımız, bana da nasip oldu?

buy Cialis super active

Bir soluklanma, durup nefes alma yılları?

Çoğunluk ne 40larında ne 50lerinde ne de sonralarında derin nefes alma ihtiyacını hissetmez, bilmez, bilse de cesaret edemez, soluksuz koşar sonun ne zaman nerede yaşanacağını kestiremeden. Sürekli bir biçip tartma hali, sürekli bir biriktirme ve erteleme hali içindedir insanoğlu. Terazi hayatın kefesinde ağırlıklar, sırtlanan kilolarca küfeler, sonunda yaşlanınca çıkan kamburlar. Gelecek korkusu, çoluk çocuk derdi, yarınların güvencesi ve emeklilikte-yaşlılıkta sevilecek torun torbaların hayali ile ha bire ertelenen yaşlar, bir türlü farkına varılamayan yaş almalar. Faize yatırılan, yastık altı yaşamlar olur bir ömrünüzün yatırımı. Sonra bakmışsınız yaşamın, yaş almaların mevduat hesabı olmuyor. Hesaplar kitaplar içinde bir ömür geçiyor ama yaş alınmıyor?

3 Temmuz benim doğum günüm, yeni bir yaş alacağım gün. 40ımı geçtim 45ime merdiven dayadım. Bankada tek bir kuruşum dahi yok, faizde param ya da mevduat hesaplarım da; yastık altı yapmadım, takı makı sevmem, avam bulurum. Mal mülk de biriktirmedim, olanları ise gelecek kaygısının nefessiz koşturması içinde elden çıkardım; çıkarmak zorunda kaldım.

Doğum günüme birkaç gün kala bir hesap yaptım, yaşlanıyor muydum yoksa yaş mı alıyordum. Baktım, ben şanslı azınlıktandım; ?yaş almalar?ın zengini olmuştum. Geleceğim için harika birikimler yapmıştım: muhteşem bir kız evlat, hayatın acımasız davrandığı, sürekli sınadığı bir yolu paylaştığım ?adam gibi bir adam? olan kızımın babası; harika bir anne, baba ve kız kardeşin yanı sıra ruhsal emekliliğimde bozdurup harcamak zorunda kalmayacağım türden ?dost? zengini bir insanım. Geleceğimin insanlarını biriktirdim. Hayat hikâyemi yazdım, yazmaya devam ediyorum? Ben insan ve hikâye biriktiriyorum, sevgiyi, güveni, yaşamı, dostluğu faize koyuyorum. Artık doğum günlerimi kutlamayı seviyorum?

Ceplerimi yokluyorum, tomar tomar para yerine bir dünya sevgi, yaşam destesi çıkarıyorum?

Unutmayın hayatınız yollardan ibaret ama maalesef tabelaları yok yaşamın. Yolunuzun kılavuzu sadece aldığınız yaşların pusulası?-

Herkese kutlanası YAŞ ALMAlar diliyorum?

Ben doğum günümde, 3 Temmuzda yeni bir yaş daha alıyorum?

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. zeynep arzu demirel dedi ki:

  Böyle yaş almalar dostlar başına, benim başıma. Doğum günün kutlu olsun. Biriktirdiğin yaşlar birbirinden güzel olsun, faizleri bankaları kıskandırsın, zenginliğin daim olsun arkadaşım.

  1. Didem Öneş Nacak dedi ki:

   Canım çok teşekkürler, evet dostlar başına yani senin başına:-) hepimizin yürekleri sevgiden yana olanların başına…

   Çok teşekkürler tekrar.

   Didem

 2. Nuket Basar dedi ki:

  Didemcim ne guzel hissetirdin okuyunca….takip etmeye devam edecegim,hep sevgiyle kal…

  1. Didem Öneş Nacak dedi ki:

   Çok teşekkürler ben de mümkün olduğunca sizin takibinize 😉 layık olmaya çalışacağım…

   Sevgi ve Saygılarımla

   Didem

YORUM YAZ