enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Uğur Mumcu’nun Yazısı İle Teröre Meydan Okuyorum

20.08.2012
0
A+
A-

Gaziantep Karşıyaka Polis Merkezi önündeki patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 8 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada 66 kişi de yaralı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Terör olayı saat 19.45 sıralarında Şehitkamil İlçesi’nde meydana geldi. Teröristler, Karşıyaka Polis Merkezi yakınına getirip otobüs durağında park ettikleri otomobildeki patlayıcıları uzaktan kumandayla infilak ettirdi. Patlamada 8 kişi hayatını kaybetti, 66 kişi de yaralandı.

Patlamada yaralan polis ve vatandaşlar, olay yerine sevk edilen çok sayıda ambulansla kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. İzinli olan sağlık görevlilerinin de hastaneye çağrıldığı, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu bildirildi. Bu arada, olay yerindeki otobüs ve bazı araçların tamamen yandığı, bazılarının ise hasar gördüğü görüldü.

Kimlik tespiti DNA testiyle yapılacak

Gaziantep Valiliği?nde oluşturulan Kriz Merkezi olayla ilgili çalışmaları koordine ederken, saldırıda ölenlerin kimliklerinin tespitinde, yanık ve parçalanma nedeniyle güçlük çekiliyor. Yetkililer kesin kimlik tespiti için DNA testi gerekebileceğini söyledi.
 8 ölü 66 yaralı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, patlamada 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 66 kişinin yaralandığını söyledi. Gaziantep Valisi Erdal Ata patlamanın bomba yüklü bir araçla gerçekleştiğini söyledi. Ata, Karşıyaka Polis Merkezi yakınında zaman ayarlı bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 8 kişinin öldüğünü, 66 kişinin yaralandığını söyledi.
Saldırı protesto edildi
İkinci bir patlama tehlikesine karşı önlem alan polis, meraklı yurttaşları olay yerinden uzaklaştırdı. Bu arada bazı yurttaşların “Kahrolsun PKK” şeklinde slogan attığı görüldü.

Haber bu kadar.

Devamı gelecek elbet, protesto haberleri, devlet büyüklerinin taziye ve lanetliyoruz mesajları, mitingler de yapılacak kalabalık ve Türk Bayrakları ile.

Ya sonra?

Ne yazık klasikleşmiş bu haberler yapılmaya yazılmaya devam edecek.

19 yıl önce öldürülmeden iki hafta önce 7 Ocak 1993 günü, durumu net olarak gözler önüne seren ve PKK Terörünün oluşumunu, sürecini ve geldiği durumu anlatan Uğur Mumcu bu yazısından dolayı öldürülmüştü. Aradan tam 19 yıl geçti.

Dile kolay 19 yıl.

Bu yazdıklarından dolayı öldürülen Uğur Mumcu, katillerinin isimlerini de yazmıştı bu yazısında.

Geldiğimiz durum ne?

Barzani ile görüşmeye devam, klasik terör eylemlerinin haberlerini de, liderlerin lanet okudukları demeç ve mesajlarını da dinlemeye devam.

Uğur Mumcu?nun öldürülmesine neden olduğu bilinen bu yazıyı yayınlıyorum yeniden, Uğur Mumcu meydan okumuştu, bende meydan okuyorum.

MOSSAD ve BARZANİ
Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail ‘in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?
Barzani ‘nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.
MOSSAD’ ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel ‘s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington‘daki Brooking Enstitüsü‘nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.
Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.
* * *
Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı ‘ndan sonra, MOSSAD ‘ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sayfa.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel‘in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak ‘tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.
1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması ‘ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.
Barzani ‘nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dış işleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor.
MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail ‘in Tahran ‘daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor.
Nimrodi ‘nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani ‘nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sayfa. 328-329) Kitapta, MOSSAD‘dan Kürtler ‘e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sayfa.328)
* * *
70 ‘li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?
Kitaba göre sürüyor. “Körfez Savaşı sırasında Irak ‘ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sayfa.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.
MOSSAD, Barzani‘ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani‘nin İsrail ‘e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek…

Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek…
İlgi belli…
Ilişki de belli…
Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD ‘ın Kürtler arasında?
Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?

Uğur MUMCU( Cumhuriyet, 7 Ocak 1993)

ETİKETLER: ,
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

  1. Özgür ACAR dedi ki:

    Erdal SARIZEYBEK ne demişti oasisteki konuşmasında…devletimizin , talabani ve barzaniye pkk ile mücadele için vermiş olduğu silahlar öldürülen pkklılardan çıkıyorlar…kamyonun ffreni patlamış yokuş aşşa iniyor…önüne geçipte durdurmak isteyen yok…herkeste kamyon altında kalma korkusu…en vahimi ise kamyonun frenini patlatan kamyonun şöförü(sahibi değil) bu nasıl iştir anlamadım gitti…her yaptığı hamle yönettiği ülkenin aleyhine olan bir hükümetin dünyada eşi benzeri yok…bu nasıl iştirki bunu görüpte kafasına vuramayan muhalefette dünyada yok…biri çıkar terörü lanetler öteki çıkar mikrofondan hükümeti eleştirir…Türkiye klasikleri…hiçkimsenin inandırıcılığı yok bu saattten sonra…yapılacak şeyler apaçık besbelli…çıkar sivil halkı ordan,sokma bir gazeteci 1 hafta 10 günde kökünü kazı geç terörün…ama önce meclistekileri asarak başlayacaksın bu işe…meclisteki teröristleri…hani biz dünyanın en güçlü ordusuyduk? nerde bu güç? kullandırılmıyormu ? arkadaş biz daha senelerden beri illegal bir örgütü bitiremiyorsak vay halimize,savaş çıkarsa girmeyelim savaşa…gerçi savaşacak olanlarda terörist diye yargılanırken kiminle giricez…en sonunda halkmı ayaklanacak bu işe…halk ayaklanırsa bence önce ankaradan başlar bu işe…bıktı artık bu millet her terör olayında aynı şeyleri dinlemekten…kınıyoruz kınıyoruz…bi kerede kınamayın be kardeşim gereğini yapın…abiniz kızar diyemi yapmıyorsunuz…lanet olsun size…yeter artık hiçbir anne bana ” vatan sağolsun” demesin…herkes çıkıp gereğini yapmalı…yapamıyorsan bırakacaksın bu işi kardeşim….ama gerçi bizimkiler daha çok yapmak istemiyor…ap açık ortada bu…

  2. Meltem Ulusoy dedi ki:

    Hala okumayan varsa Mumcu’nun Kürt Dosyası kitabını okumalarını tavsiye ederim. Yıllar öncesinden yapılan uyarı ve bu uyarıyı yapanın bu ülkedeki ”değişmez kaderi ”….