Bodrum Gündem

Yuh Artık! Bu Kadar da Olmaz

Nasıra Basan – Bodrum Gündem

“Merhaba!

Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin

Sanma ki geldiğin gibi gideceksin?

Senden öncekiler de böyleydiler,

Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler”

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı böyle demiş.

Yerel yöneticiler de pek güzel düşünmüşler, Yokuşbaşı’na bu sözlerin Türkçe ve İngilizce olarak yer aldığı teneke tabelayı dikmişler. Teneke meneke ama hiç yoktan iyidir. Belki bir yerel yöneticimiz oraya, yontu sanatçılarından birine daha etkili bir şekilde yaptırır da, teneke tabela yerine bir sanat eseri haline dönüşür. Hani bizim Güzel Sanatlar Fakültemiz bile var. Öğrencilere bile yaptırılabilir. Hani para veya bütçe yetmez diye söylüyorum.

İleride birisi yapar mutlaka, inancımız var. (Vallaha var)

Gelelim sadede: Yokuşbaşı?nın en önemli özelliğini Balıkçı yukarıdaki dizelerinde anlatmış. Bodrum’a ilk gelenler, Bodrum Kalesinin o ihtişamını görüp etkilenirler (di). Artık bir otel tabelasını görüp daha çok etkileniyorlar!

(Aman Tanrım her şey dahil müthiş bir otel reklamı, ne kadar etkileyici, demek Bodrum buymuş. Balıkçı da acaba bu tabelayı görerek mi yazmış o dizeleri?)

Zira Yokuşbaşı’na geldiğinde o bilmem kaç yıldızlı otelin tabelasını görüp de başka bir yorum yapamazlar.

Değil mi?

Bu kadar latife yeter değil mi?

Yokuşbaşı’ndan Bodrum’a ilk geldiğinizde karşınıza çıkan bu tabela için yuh çekmek lazım.

Kimlere?

Sıralayalım:

Yuh olsun ki buraya bu tabelayı koymaya izin verenlere!

Yuh olsun ki Bodrum sayesinde kazanç sağlayan o tabela firmasına!

Yuh olsun ki Bodrum sayesinde değerine değer katan, o otelin reklamını koyanlara!

Yuh olsun ki kendini Bodrum’un simgelerinden üstün gören ve Bodrum Kalesinin görüntüsü yerine otelin reklamının görünmesinden memnun olan o otele!

Yuh olsun ki Bodrum’u sevdiğini iddia edip sessiz kalanlara!

Yuh olsun ki bu güne kadar bu iğrenç durumu fark edemeyip, uyaramayan ve yazamayan bana!

Not: 10-20 metre ötesinde bir tabela (TOTEM) daha var. Henüz boş reklam yok ama mutlaka Bodrum?da kendini üstün görecek bir marka bulunur ve oraya reklamını koyarlar. Koyarlarsa yazıklar olsun, o iki tabelayı kaldırmazlarsa gene yazıklar olsun.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

 1. Salih Sevinç dedi ki:

  bu kadar saygısızlık görmedim…Bodrum tamamen sahipsiz…gerekli mercilerde hiç bir adam yok bu işlere sahip çıkıp kontrol edecek…kafasına göre tabelamı konur….

 2. erol dogan dedi ki:

  SEVGİLİ FATİH VEÇİÇEK,İNANIN O FOTOGRAFI GÖRÜNCE İÇİM KAN AGLADI.YA BU KASABA SAHİPSİZ,YADA KENDİLERİNDEN,BAHSEDİLSİN DİYE KASABAYA SAHİP ÇIKMIŞ GİBİ GÖRÜNENLER.NERDESİNİZ,TÜM EYLEMLERİ,BİRİLERİNDEN BEKLEYENLER,TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMAYANLAR.AMA YERİ GELDİGİNDE BODRUM İÇİN EYLEM YAPANLARI SUÇLAYANLAR.YİGİTLİK GÖSTERİNDE SİZLERİDE EYLEM YAPARKEN GÖRELİM.ÖYLE BOŞ KASEDEN ATMAKLA OLMUYOR.BODRUM İÇİN EYLEM,YAPANLAR SAYI İLE GÖSTERİLECEK KADAR AZ.ORDA BURDA SAHTE İSİMLE BODRUMU SAVUNANLAR HADİ BAKALIM SİZLER NERDESİNİZ

 3. Sema dedi ki:

  Bir yuh da bize olsun farkedemediğimiz için. Teşekkürler Fatih. Gözlerine gözlerine, gözümüze gözümüze soktuğun için.

 4. Ümit Baltutan dedi ki:

  Sayın Bozoğlu,yuh çekeceğinize bu aymazlığı yapanın kimliğini ortaya koyun tüm Bodrum öğrensin,o kişiye verilecek en büyük ceza da bu olur zaten.

 5. serkan kandil dedi ki:

  Yer ve hak sahibi Bodrum Belediyesi Tabelayı koyduran da Bodrumludur yüksek ihtimal, ha olsun olmasın adam para kazanacak kalenin tepesine bayrak yerine kendi firmasının flamasını çektirme izni verilse onu da yapabilir, sonuç olarak tüm suç Tabelayı koyduran kişi ve kişilerin sorumluluğundadır. Onları seçebilen değiştirip yargılayabilen kimdir Bodrumlulardır Tabela hala orada ise suç Bodrumlularındır o zaman Bodrumluları yuhluyoruz. 🙂
  Start Sema hanım tarafından verilmiş Ben Fethiye’deyim beni bağlamaz desemde içim içimi yer