enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

18 YAŞ-KIZIMA MEKTUP… Didem Öneş yazıları…

18 YAŞ-KIZIMA MEKTUP… Didem Öneş yazıları…
16.04.2013
0
A+
A-

Didem Önes bodrum gündem 1

Sevgili Kızım,

CAN kızım, en değerli hayat öpücüğüm, beni anlamlandıran insan;

Biliyorum yazımlarımdan hoşlanmıyorsun; kendince kapalı bir alanın var ve ?duygular?ın ifade edilmesi konusunda farklılaşıyoruz. Haklısın farklıyız; ama yaşla birlikte, yaşanmışlıklarla insanlar daha cesur daha açık olabiliyor. Ben, oldum olası cesurdum ve birçok kadına göre farklı bir kadınım; şimdilerde 44 yaşımla çok daha cesurum! Bir annenin kızına 18 yaş hediyesinde de cesur olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Güzel kızım, 18 yaş değerli bir basamak yaşı! Günümüzün maddi dünyasında, duyguların, sevginin, inancın, yüreğin, aşkın, cesaretin, azmin, anlayışın heba edilircesine harcandığı, bozukluklar gibi değersizleştiği böylesi bir ortamda, benim sana 18 yaş hediyem savaştığımız değerlere layık olmalı. Evet! sen ve ben iki savaşçı kadın olarak sıraladığım değerler için sırt sırta verip doğduğun günden beri mücadele veriyoruz. İşte tam da bu yüzden, 18 yaşının kutlaması, hediyesi bir savaşçıya layık olmalı?

Sana verebileceğim hediyeleri ve senin için doğum gününü nasıl özel yapabileceğimi düşünürken, aklımdan geçen tüm alternatiflerin yeterince yaratıcı olmadığına kanaat getirdim. Sana alacaklarım veya senin için yapabileceklerim, senin kadar özel biri için yeterince özel olamayacağından, senin için yazmaya karar verdim.

BUSEM, güzel kızım;

Sen Nisan çocuğusun; toprağın canlandığı, çiçeklerin açtığı, çimlerin yeşillendiği, tabiatın coştuğu, Nisan yağmurları ile dünyanın arınıp temizlendiği bir mevsimin çocuğusun. İşte sen de, doğduğun gün benim ve babanın dünyasına Nisan yağmuru gibi yağdın, çiçekler açtırdın; bize hayat verdin.

Daha doğmadan kurduğumuz bağ ve sonra seni ilk kucağıma aldığımdan itibaren, elim eline, tenim tenine değdiğinde, anlatılmaz ancak yaşanabilir bir duygu yaşattın bana. Sen bir mucizesin ve beni dönüştürdün. Senin sayende anlam kazandım, tanımlandım, farklı bir kadın oldum. Çok daha güçlü, mitolojideki yenilmez tanrıçalardan biri oldum.

Bu güne kadar sana hep hayatla, yaşantılarla ilgili öğütlerde bulundum, tüm ebeveynlerin yaptığı gibi ?akıl! verdim?. Bunlar daha çok, güncel konular, okul, sağlık, arkadaşlık, sorumluluk, bilinçli vatandaşlık, insanlık, ahlak ve etik, her nedense hep tedirgin olduğumuz gelecekle ilgili konulardan oluştu. Kaldı ki ben bu yaşımda halen öğreniyorken, hala yaşamam gereken çok şey varken sana durmadan öğüt verir olduğumun farkındayım. Kısacası dilim döndüğünce kendi tecrübelerimi aktarıyorum! Anlattıklarımın bazılarını can kulağıyla, bazılarını da umursamaz bir ruh haliyle dinledin. Hatta bazen duymazlıktan bile geldin, ya da en azından bana öyle hissettirdin.

Biliyorum çok can sıkıcı bu ?akıl! verme? hallerim; içinde sürekli bir endişe, kocaman cümleler barındıran öğütler var. Şimdi sıkıcı olmak istemiyorum. Ancak 18 yaşına basan kızıma ?kulağına küpe olsun?dan ziyade hayat yolculuğunda ?ışık olsun? türünden hediye vermek istiyorum?

Hani olurda, hayatın herhangi bir anında; kendini bunalmış, çıkmazlarda, yorgun hissedersen, ya da yaşama dair olumsuzlukları herkesin yaptığı gibi bazı  dönemlerde sorgulayacak, yargılayacak olursan diye, sana birkaç hatırlatmada bulunacağım.

Sevgili kızım çoğunluğun yaptığı gibi hayatın kıyısından köşesinden geçme; yaşa! Korkmadan, ürkmeden, sevgiyle, aklınla, ruhunla, benliğinle, cesaretle yaşa. Pişman olmadan, hayıflanmadan, hatalarına rağmen ileriye bakarak yaşa. Unutma ki hatalar insanı geliştirir, değiştirir.

Zorluklar olacak! Yılma; meydan okumaya devam et; unutma her doğum bir mücadelenin eseridir, mücadeleni vermeye devam et, sen durma yaşa. Kendini gerçekleştirmekten bir an olsun vazgeçme. Sadece kendisi için yaşayanlardan olma. Sen fark yaratanlardan ol; haksızlığın, adaletsizliğin, eşitsizliğin düşmanı ol! Hiddetli olma; hınçlanma; hiçbir işe öfkeyle soyunma. Duygularından, gözyaşlarından hiç utanma! Hissetmek, insan olmak demek; ama bunları da sakın abartma, doğal olsunlar! Yaşamı sakın ıskalama.

Yollar, seçeneklerin her zaman olacak; bazen çıkmaz yollar ya da yolların sonunda uçurumlar olabilir, işte uçuruma geldiğinde endişelenme, bocalama, çünkü sen dünyaya gözünü açtığında mucize bir dönüşümün nedeni oldun; benim ve baban için fark yarattın. Bilesin ki yaşamda sen hep fark yaratacaksın; uçurumları, çıkmaz sokakları dönüştürebilecek, hayatındaki yaşanmışlıkları geliştirebileceksin. Sahip olduğun donanımlar ve kişiliğin, senin bazen kalkanın bazen de yumuşak iniş yapabileceğin brandan olacaktır. Dolayısıyla senin için çıkmaz sokak ya da uçurum hiçbir zaman olmayacak?

İnanıyorum, dahası biliyorum?

Unutma anneler her zaman bilir!   

18 YAŞIN KUTLU OLSUN MELEĞİM!

ETİKETLER:
Yorumlar

 1. ZİNNET BAYRAKTAR dedi ki:

  Güzel kızına onu kutladığımı, hayatındaki en büyük şanslarından birini senin kızın olmakla yakaladığını düşündüğümü söyler misin?

  “Akıl! verme” hallerinden duygu paylaşımına geçtiğin zaman senin de tadına doyum olmuyor:)

  Seni seviyorum.

  1. didem öneş dedi ki:

   Zinnetcim, yorumun için çok teşekkürler,

   Ben de seni çok seviyorum

 2. Burcu Cerit dedi ki:

  Ne kadar guzel kelimelere dokmussun icinden gecenleri, bence harika bir 18 yas hediyesi olmus, essiz, benzersiz… Hayat guzel kapilar acsin Buse’cige! Ikinizi de cok opuyorum.

  1. didem öneş dedi ki:

   Burcucum çok teşşekküür ederim 🙂

   Ben de seni ve güzel kızını öperim…,

   Didem

 3. Sabaem dedi ki:

  Kızım 18 yaşına giriyor yarın ve ben 44 yaşındayım bu kadar benzerlik oluşuna şaşırdım… İçimden geçen kelimelerin tercümanı oldunuz…
  Veee… bu mektubu müsadenizle biraz değişiklik yaparak kızıma doğum günü hediyesi olarak yazıyorum…
  Yüreğinize sağlık musmutlu nice senelere sevdiklerinizle inşallah sevgiler…