enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

SAD?dan ?Zıpkınla Balık Avlamayın? Uyarısı

08.06.2013
0
A+
A-

 

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen ?Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi? kapsamında yürütülen çalışmalarda, zıpkınla balık avcılığı konusunda çarpıcı bulgulara ulaşıldı.

Bodrum Gündem Haber

buy cheap Cialis

Türkiye?nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) ? COMDEKS desteğindeki proje ile yasadışı avlanmanın vardığı boyutlara dikkat çekildi.

order Orlistat GEF Küçük Destek Programı (SGP) ? COMDEKS   ve GEF desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP eliyle yürütülmekte olan ?Türkiye?nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi? tarafından destek verilen ?Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi? kapsamındaki çalışmalarda, zıpkınla balık avcılığı konusundaki çarpıcı gerçekler su yüzüne çıkarılmaya başlandığı belirtildi.

Zıpkınla Avlanan Balık Satılamaz?

SAD tarafından bugün yapılan yazılı açıklama ile zıpkınla avlanan balığın ticari satışının yasak olduğu belirtilerek ?Proje kapsamında ele alınan yasadışı balıkçılık, özellikle yasadışı sualtı avı ve ardından yasadışı trol ve benzeri büyük ölçekli balıkçılık faaliyetlerinde ağırlık kazanıyor. Yapılan çalışmalarda, Datça yarımadası genelinde hem yerelden hem de dışarıdan yarımadaya yoğun bir sualtı avı baskısı olduğu, bu baskının önemli bir kısmının ticari amaçla gerçekleştirildiği belirlendi. Özellikle yaz döneminde artan balık talebi paralelinde, yasadışı su altı avcılığı yaparak bazı restoranlara balık sağlamak, bölgede süregelen ekonomik bir faaliyet olarak öne çıkıyor. Oysa zıpkınla avlanan balığın restoranlarda veya ticari amaçla satışı dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye genelinde tamamen yasaklanmış durumda? denildi.

Bilinçli Avcılar Projeye Destek Oluyor?

Proje ekibinin yerel balıkçılar, restoranlar, resmi kurum temsilcileri ve tüketiciler ile yürüttükleri temaslar, projenin bilinçli avcı ve restoranlar tarafından olumlu karşılandığını ortaya koyduğunun belirtildiği açıklamada ?Tüm yaz dönemi boyunca devam edecek temaslarda, yasadışı balık avcılığının verdiği zararların boyutları hakkında bilgilendirmenin yanı sıra, bu uygulamaların önüne geçmek için gereken bilinçlendirme çalışmaları da sahaya yansıtılacak? denildi. buy Lasix online

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.