enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BİR ANI (Rezzan Şebin)

BİR ANI (Rezzan Şebin)

Gazetenizin köşe yazarı Zihni Çetiner’i iyi tanırım. Daha doğrusu Zihni Abi’yi. Aynı devrimci çevrenin insanlarıydık. Zihni Abi’nin geçmişini bilen bilir. Bilmeyen de araştırsın.  O’nun zihni çetiner rezzan2Bombacı Zihni” diye tanınmasına olan elbette yaşadıkları idi. Ama bana kalırsa, O’nun ruhunda bomba var. Şimdilerde belki biraz durulmuş gibi görünse de, O hep kavgacıdır. Alçak sesle konuştuğunu duymak mümkün olmadığı gibi, şöyle bir abi abi gibi konuştuğunu da duyamadım bugüne kadar. Mutlaka kızacak bir şeyler bulur. Aslında bu kızgınlığın altında yatan, hassasiyet ve naiflik, kırılganlık, alınganlıktır. Küsmeleri  de bitmez. Eğer kavga etme fırsatı bulduysa sorun yok, ama bulamadıysa küser.

“1983-84 yılları, Bodrum”

Eşim Alper ile yeni cezaevinden çıkmış ve Bodrum’a yerleşmiştik. Saray Sokak’ta oturuyoruz. Demiştim ya, Zihni Abi ile önceden tanışıyoruz. Onun da o yıllarda bir sandalı var. Beş gün arızalı ise, iki gün çalışıyor. Bizim ev, herkese kapısı açık bir mekan gibi. Alper’in de bombacılıkta  Zihni Abi’den kalır yanı yok.

İki çılgın yani.

Sohbet mi ediyorlar, kavga mı anlamak çok zor. Ama, bir gün geldi ki, anlamamak mümkün değil. Zira, sesler ayyuka çıkmış ve ikisi de evi terk ediyor. Ev kimin, anlamak mümkün değil. Yani Zihni Abi güya misafir. Sadece Zihni Abi terk etse, hadi neyse. Alper’e de ne oluyor acaba???

İşte biz, bizim nesil böyle yaşadık.

zihni çetiner rezzan3Bu resim de, yaklaşık 20 yıl sonra, Alper’in Çanakkale Saros’da çalıştırdığı motelden bir kare. Gördüğünüz gibi, Zihni Abi’nin parmağı yine havada. Anlatmıyor, adam yine kavga ediyor. Kendinle, hayatla, insanlarla ve dünya ile.

Diğer çılgın Alper de,  birkaç kez faşistler tarafından kurşunlanmasına, ki birinde vücudundan sekiz kurşun, taranan aracından 70-80 kurşun (kalbur gibi idi araç) çıkarılmasına rağmen aslanlar gibi direndi ve yaşadı. Sonrası mı, bu yıl 14 Mayıs’ta trafik kazasında kaybettik..

Yoldaşımın önünde sevgi ve saygıyla ile eğiliyorum.

Zihni Çetiner, Zihni Abim.

Kavgaya devam.

Ama, bombalar olmasın artık. Senin yüreğin ve kalemin bomba zaten.

Sevgiyle kalın, barış dolu günler diliyorum.

Rezzan Şebin

03.10.2013-Kızılağaç

.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

  1. lutfu aydogar dedi ki:

    Gazetede olsa Zihni agbeyi 50 sene sonra gormenin heycanini yasamak çok guzel.Dayimin oglu, hoçakalin.