enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

YAŞAMA SAYGI, 2015!

03.01.2015
0
A+
A-

order Colchicine buy Retin-A treatment with Sildenafil nuran_yuksel_bodrum_gundem

Sevgili Erdal Atabek 2011 yılı için ‘’YAŞAMA SAYGI YILI ‘’olsun istemişti ve ben onun üzerine 2011’e girerken yazdığım yazıyı tekrar okudum. Yaşama ne kadar saygılı olduğumuzu, olabildiğimizi bir kez daha düşündüm. Gördüm ki vazgeçmeden yol yürüyebilmek adına bazı konuları sabırla yinelemek ve hayata geçirmeye çalışmaktan asla geri adım atmamamız gerekiyor. 2015’e girdiğimiz bu günlerde UMUTSUZ kalmamak adına ‘’YAŞAMA SAYGI ‘’yı, YAŞAMA SAYGILI OLABİLMEYİ bir kez daha düşünelim istedim.

Evet saygı duymak. Nedir saygı duymak? Bana göre saygı duymak özünde değer vermektir. Doğadaki her canlıya ve cansıza kısaca YAŞAMA VE YAŞAYANA değer vermektir. Saygı duymak üretmek demektir, anlamak demektir. Saygı duymak sahip çıkmak demektir. Saygı duyarsanız eğer, ancak o zaman sahip çıkabilirsiniz doğaya. Ancak o zaman torunlarımızın bizlere emaneti olan topraklarımıza, sularımıza, denizlerimize, cumhuriyetimize, Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sahip çıkabiliriz. Peki, geleceğe, yarınlara yön verenler, talip olanlar bu güne kadar yaşama ne kadar saygılı olduklarıyla ilgili bir muhasebe yaptılar mı acaba? Daha üretken ve yararlı olabilmek için kendi kendilerine hiç hesaplaşıyorlar mı acaba? Kendilerinin yaşamın neresinde olduklarıyla ilgili hiç özeleştirilerini yaparak önce kendilerini sorguluyorlar mı acaba?

Yaşamak bir sorumluluktur. Sorumluluk hissettiklerimizin hayata geçirilmesi için yapılan çabalar ise bana göre siyaset yapmaktır. O nedenle SİYASET ÇOK CİDDİ BİR ÇALIŞMADIR. O NEDENLE SİYASET ANCAK SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDE OLARAK HAREKET EDENLERİN, hissedenlerin yapması gereken çok önemli bir çalışmadır. SİYASET İNSAN İÇİN YAPILIR. İnsanlarla beraber üretilir. Onun içindir ki eğer siyaset kurumlarında çalışıyor ve hele karar vericiyim diyorsanız önce işe kendinizi sorgulamakla başlamanız gerekiyor.

Bu yıl, bu ay, hatta bugün İnsana yakışan neler yapıldı? İnsana yakışmayan neler yapıldı? Neleri gördük, neleri görmedik? Neleri yaptık, neleri yapmadık? Neleri söyledik, neleri söylemedik? Nelerin, hangi kararların altına imza attık veya atmadık?

Yaşam zamanı geldiğinde mutlaka kendi yanıtlarını verecektir. Peki ya bugün SİZLER, BİZLER. BU GÜN KENDİ YAPTIKLARIMIZIN YANITINI VEREBİLİYORMUYUZ ACABA?

Yaşama saygı, yaşamdan sorumlu olmaktır. Yapılanlardan ve yapılamayanlardan . Bugün önce insan olarak, sonra siyaset yapan biri olarak öncelikle nelerin önemli olduğunu sorgulayabiliyor muyuz? 2014 insanlık adına, demokrasi adına, özgürlükler adına asla unutulmaması gereken bir yıl oldu. 2014 de Büyük acılar çekildi, yanlışlar yapıldı.

O nedenle bugün öncelikle ;

Hedeflerine ulaşmak için hala, her şeyin mubah olduğuna inanan ve sınır tanımayan kişilerin yaşamlarımıza ve çocuklarımızın geleceklerine hala ipotek koymaya çalışmalarını sorgulayabiliyor muyuz?

Adalet toplumun vicdanıdır. Kurumsal yapıyı ayakta tutan ise güven duygusudur. Bugün seçenlerle seçilenlerin arasındaki güven duygusunun nasıl olduğunu sorgulayabiliyor muyuz?

Bugün üyesi olduğumuz veya olmadığımız siyasal kurumlarda çalışanların ve üyelerin ve halkın oylarıyla bir yerlere gelenlerin vicdanlarıyla beraber ne kadar adaletli, emeğe saygılı, vefalı olduğunu sorgulayabiliyor muyuz?

Evet, artık 2015 de YAŞAMA SAYGILI olabilmeyi öğrenmek ve görmek zorundayız. Çünkü ancak o zaman başarılı olabiliriz. Ben siyaset in tek çözüm olduğuna inandığım için yıllardır her şeye rağmen ahlaklı siyasetin bittiği bir noktada siyasette var olmaya , düşüncelerimi ve inançlarımı varlığımı korumaya çalışıyorum. Özellikle CHP’li olmanın ön koşulu hem normal yaşamda hem de siyasi yaşamda erdemli olmaktır. Dürüst olmaktır diyorum. DÜRÜST OLMAK İNSAN AHLAKININ TEMELİDİR diyorum. Etrafımıza bakınca herkes dürüstüm diyor, ama DÜRÜSTLÜK NEDİR?

Dürüst olmak, gerçekleri görmek ve kabul etmektir.

Dürüst olmak, herkes ve her şey için aynı ilkeleri kabul etmektir.

Dürüst olmak, her zaman ve her koşulda doğru bildiğin değerlerin yanında olmaktır.

Dürüst olmak, her zaman güçlü görünenin yanında olmak değildir.

Dürüst olmak, bazen yalnız kalmak demektir.

Dürüst olmak yalnız kaldığında bile asla vazgeçmemek demektir.

Eğer, yalnız kalmayı göze almazsan asla dürüst olamazsın. İşte o yüzden, dürüst olmak, bedeli çok ağır olan bir erdemdir.

Sevgili Erdal ATABEK 2011 de sormuştu ’’BU YIL YAŞAMA SAYGI YILIMIZ ‘’ olabilir mi diye ?

Oldu mu acaba? iktidarının ülkeyi ve yaşamı ne hala getirdiğini gerçekten görebildik mi acaba? Muhalefet olarak YAŞAMA NE KADAR SAYGILI OLABİLDİK acaba? Sadece yapılan yanlışları eleştirerek iktidar olamayacağımızı artık öğrendik mi acaba?

O HALDE 2015 de özellikle ülkemizin geleceğinin yol haritasının onaylanacağı seçimlere çok az bir zaman kala

İNSANLIK ADINA, DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZ ADINA   ÖNCE KENDİMİZE SONRA YAŞAMA SAYGILI OLMAYA MECBURUZ.

KISACA, ÇOCUKLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN AYDINLIK YARINLARI ADINA YAŞAMA SAYGILI OLMAYA MECBURUZ diyorum.

SEVGİ VE SAYGILARIMLA …

NURAN YÜKSEL

1-1-2015

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

  1. Filiz Vural dedi ki:

    Başka ne yazılabilir ki?Bulunduğum ortam saygının temelinin oluştuğu yerdi.ÖĞRETMENLİK. ama ne oldu bütün değerleri yok ettikleri gibi öğretmenliği de para mesleği yaptılar. Oysa öğretmenlik benim için vatan hizmeti gibi bir şeydi Ne olursa olsun öğrencilerime vatan sevgisinden, insana saygıdan ve sevginin ona bütün kapıları açacağından başka hiç bir şeyin gerçek olamıyacağını öğrettim, Hayatın bir siyasi arena içinde ezilip yok olacağı aklım bile gelmedi. Bu ne bencilliktir Allahım sen akıl fikir ver bu insanlra. NURAN HANIM KİTABIN EN DOĞRU SAYFASINI AÇMIŞ. okuyan nerdeeeeeeeee sağlıkla ve saygı ile selamlıyorum sizi
    .