enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

AYŞE TEMİZ “BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİNDEKİ OLAYLARIN KÖKENİNDE RANT VAR” İDDİASI

30.05.2015
0
A+
A-

Buy Fluoxetine MÜZEDE-SKANDALSon dönemlerde kamuoyu gündeminde büyük yer tutan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesindeki gelişmeler ile ilgili Konservasyon Uzmanı ve Arkeolog Ayşe Temiz’den çarpıcı açıklamalar geldi. Ayşe Temiz “Bilinçli olarak başka şeyleri örtbas etmek için çıkarılmış bir yaygara bu boyalı top meselesi. Kökeninde rant vardır bu işin” iddiasında bulundu.

purchase Viagra Bodrum Gündem Haber
Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan’ın, müzedeki tarihi eser niteliği taşımayan topların ve bazı duvarların boyatılmasından dolayı hakkında düzenlenen müfettiş raporu doğrultusunda, Muğla Müze Müdürü olarak atandığı ortaya çıkmıştı.
Konu hakkında İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğüne bağlı bir ekip toplar üzerinde inceleme başlatırken, Konservasyon Uzmanı ve Arkeolog Ayşe Temiz’den konu hakkında açıklamalar geldi. İddialar arasında en çarpıcı olanı ise, müzede eksik ve sahte eserler olduğuna dair yapılan inceleme yer alıyor.

“Toplar 40 Yıldır Koruma Amaçlı Boyanır”…
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Konservasyon Uzmanı ve Arkeolog Ayşe Temiz, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. 16 yıl boyunca Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde görev yaptıktan sonra emekli olan Ayşe Temiz, kamuoyunca çok konuşulan bir konu olan, sergilenen bazı topların boyanması hakkında şunları söyledi;
Toplar yapıldığı günden beri koruma amaçlı olarak boyanırlar. Boyadan başka bir şey kurtarmaz çünkü demirdir. Demir çok çabuk ufalanır. Arkeolojik kazılardan demir eser çıkması mümkün değildir. Çünkü toprakta korozyona uğrar ve erir. Saf demir eserin ele geçmesi mümkün değildir. 2863 Sayılı yasa gereği son 6 padişahın çıkardığı sikkeler bile tarihi eser sayılmıyor, kaldı ki bu toplar demir dökümdür. 1855’den sonra yapılmıştır. Döküm eser tarihi eser olmaz. Ben Haziran ayında İngiltere’de ki British Museum’daydım oradaki toplar da boyalıydı” dedi.
İstanbul’dan gelen ekibin topların üzerindeki yağlı boyaları kazıdıklarını hatırlattığımız Arkeolog Ayşe Temiz, bunun lüzumsuz bir uğraş olduğunu ve 40 yıldır yapıldığı gibi topların korunabilmesi için tekrar boyanması gerekeceğini söyledi.
“Göktepe 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı İlan Edilecek”…
Müzeyle ilgili yapılan spekülasyonların, başka bir önemli olayı örtbas etmek için bilinçli olarak çıkarıldığını ve temelinde büyük rantların yattığını vurgulayan Temiz sözlerine şöyle devam etti; “Bilinçli olarak başka şeyleri örtbas etmek için çıkarılmış bir yaygara bu boyalı top meselesi. Kökeninde rant vardır bu işin. Şuanda Müze Müdürü olan Emel Hanım, iki tane çok önemli nekropol alanı bulmuştur. Bir tanesi daha önce izin verilerek Göktepe’de yapılan inşaat alanının hemen yanındaki parselde mezarlık alan bulunmuştur ve 1. derece SİT bölgesi ilan edilecektir. Diğer yer ise Şalvarağa Mevki dediğimiz yerde nekropol alanı bulunmuştur. Kesinlikle konu ranta dayanıyor Sildenafil ” ifadelerini kullandı.

“Müzeye Gönderilen Müfettişlerin Asıl Geliş Amaçları Eksik Eserleri Tespit Etmekmiş”..

Bakanlık tarafından Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesine gönderilen müfettişlerin asıl görevlerinin müzedeki eksik eserlerin tespiti olduğuna dikkat çeken Ayşe Temiz, konu hakkında şu ifadeleri kullandı; “Yukarıda eksik eser var. Bir müzede eksik eser ne demek. Bunu üzerine neden gidilmedi? Aynı sayı verilmiş eser var. Yani aynı sayı kullanılmış bu ne demektir? Eksik eser demektir ve sahte eserdir. Bunlar müfettiş tarafından neden kovuşturulmadı? Müfettiş bu işler için gelmişti ama toplarla ilgilendi. 19. yüzyıldaki topun boyasına döndü olay. Bakanlık bunu iyi bilir. Bir müzede eksik eser çok önemlidir” dedi.


“Bazı Eserler Çöpten Çıktı”…

Müzedeki eksik eser iddiasıyla ilgili yaptığımız araştırmada; Emel Özkan’ın görevi devralmasından sonra 8 ay boyunca eser sayımı ile uğraştığı öğrenildi. Müzede bazı eserlerin kayıp olduğu, bazı eserlerin yasak olmasına rağmen müze dışına çıkarıldığı, bazı eserlere aynı numaraların verildiği, hatta bir kaç eserin ise çöpten çıkarıldığı bilgisine ulaşıldı. Durumu teftiş kuruluna bildirerek müfettiş talebinde bulunan Müze Müdürü Emel Özkan, gelen heyetle birlikte yaklaşık 2 ay boyunca 150 eser üzerinde çalışma yaptı.
Öte yandan eksik eser, mükerrer kayıtlı eser ve sahte olan eserlerin bulunması için Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü tarafından çağrılan, eser sayım ve tasnifi için gelen müfettişlerin ise bu çok önemli iddiaları es geçerek, topların ve sur duvarlarının boyanmasından dolayı soruşturma yapıp, ceza verilmesinin sağlandığı iddiası kafaları karıştıran ayrı bir konu olarak değerlendiriliyor.
Edinilen bir diğer çarpıcı bilgi ise, müzeye denetim için gelen ve düzenlenen raporda imzası olan Başmüfettişin, hakkındaki bazı iddialar dolayısıyla 8 Mayıs 2015 tarihinde üçlü kararnameyle görevden alınması olduğu ortaya çıkması.
Bodrum Müzesiyle ilgili bu çarpıcı iddiaların, önümüzdeki günlerde ne tür gelişmelere neden olacağı ise merakla bekleniyor. .

 

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Şükrü Özkan dedi ki:

    Antik Halikarnassos’u, siyasi erke rağmen bir müdürü görevden alacak kadar hırslı rantçıların elinden kurtaralım.