CENGİZ ÇELİKER’DEN EKMEKARASI RESİMLER…

  • 16.06.2015
  • 2.016 kez okundu

CENGİZ_ÇELİKER_EKMEKARASI_RESİMLER (1)Defne Sanat Galerisi’nin Sanat Sofrasında“Ekmekarası Resimler”… Resimlerinde Evgani imzasını kullanan Ressam Cengiz Çeliker’in 2015 yılı ikinci koleksiyonu   “Ekmek Arası Resimler” sanatseverlerle buluştu. Resim sanatında kırk yılı geride bırakan Cengiz Çeliker’in Ekmekarası Resimleri Defne Sanat Galerisinde 21 Haziran 2015 tarihine kadar sürecek.

Bodrum Gündem Haber

Defne Sanat Galerisinde açılışı gerçekleştirilen “Ekmekarası Resimler” kalabalık bir sanatsever grubu tarafından izlendi. “Yaşayanlar” ve “Yaşadıklarım” başlıklarıyla yer alan resimlere ilişkin Evgani ; “Yaşayanlar” grubunda yaşamı oluşturan sokaktaki insanlardan teknelere, balıklara kadar ilgisini çeken konuları resimlediğini belirterek “Yaşadıklarım, grubunda ise kendi başımdan geçen olayların flaş çakması görüntülerini aktardım. Karışık teknikle karalamalar olarak nitelediğim bu çalışmalar aynı zamanda benim resim serüvenimin de bir tür dile getirilmesidir. Neden Ekmekarası Resimler derseniz, herkesin ulaşabileceği fiyatlamayla ve her duyguya seslenen resimler olduğu için,” buy Lithium dedi. Sanatın yaşamın her alanında olması gerektiğini, sanatsız bir yaşamın anlamının eksik kalacağını belirten Evgani’nin yüz resimden oluşan bu koleksiyonu her zaman her yerde sanat vardır ve olmalı, düşüncesiyle gerçekleştirdiğini belirtti.

Evgani, “Sanatçı, içindeki savaşlarını düzenleyerek sözcüklerle, renklerle, şekillerle, ezgilerle ortaya çıkaran bir Don Kişot’tur. Yaptıklarını beğenmeyip hep “daha”sını arar. Sorgulayan, herkesin baktığı yerden bakmayan, bu yüzden eleştirilen ama yine de anarşist bir ruhtur. Bazen de alıp başını sessizce kaçan bir filozof. Yaşamın olağan akışı dışında kendine bir yaşam kurabilen, sıfır noktasında bile enerjisiyle yaşamı sarmalayan, umutları, hayalleri hep taze, garip bir insandır,” cheap Cialis dedi.

Evgani’nin kimi siyah beyaz kimi tema doğrultusunda renklendirilmiş “karalamalar”ı izleyenlere aynı zamanda bir ressamın fikirden taslağa, taslaktan yapıta doğru giden uzun yolunun izlerini sunuyor. Evgani, bu güne kadar değişik kentlerde kişisel yirmi yedi sergi yanında karma sergilere de eserler verdi. Mevlana, Barışa Çağrı, Süngerin İçindeki Aşk; Gavur Ali, Çekmecemdeki Resimler, Cengiz’in Dünyası, İnanç Fay Hattı, Cengiz’in Kedileri adlı koleksiyonları ve ayrı ayrı tablolarıyla başta oteller olmak üzere Avrupa’da ve Türkiye’de bir çok eseri bulunan Evgani aynı zamanda Yurt dışında bir Katolik kilisesinde sergi açan ilk Müslüman ressam olma özelliğini taşıyor.

İkiz kulelerin yıkılmasından sonra barış temasını işleyen, Mevlana felsefesini anlatan ve Mevlevi figürlerini odak noktasına alan soyut izlenimci bu koleksiyonu Almanya Nürnberg Kenti Sn. Anton Katolik kilisesinde 2005 yılında sergilendi ve Almanya’da büyük ilgi gördü.

Resim sanatında kırk yılı geride bırakan Cengiz Çeliker’in Ekmekarası Resimleri Defne Sanat Galerisinde 21 Haziran 2015 tarihine kadar sürecek.

treating acne CENGİZ_ÇELİKER_EKMEKARASI_RESİMLER (3)EVGANİ…

(Cengiz Çeliker)               4.11.1952 Türkiye, Bursa doğumlu. Halen Muğla Bodrum’da yaşıyor. Resimlerinde Anneannesinin Rus asıllı olması nedeniyle Evgani imzasını kullanıyor. Resme 5,5 yaşlarında başladı. Uzun süre tekstil iş kolunda kendi atölyesinde desinatörlük yaptı. Tümüyle resim çalışmak için tekstil işini bıraktı.

Avrupa’da sokaklarda peyzajlar, natürmortlar ve karikatürler çizerek yeteneğini sürekli geliştirecek yeni alanlarda çalışmalar yaptı. Otellerde dekoratörlük ve büyük boy duvar resimleri yaptı. Evgani, resim sanatını “karşılığı belirsiz, yaratıcılık, uğraş, emek ve zaman yumağı” olarak tanımlıyor.

1970-1980 yılları arası karanlık renklerin ön plana çıktığı yapıtlar veren ressam, iş hayatıyla ve para kazanma ihtiyacıyla birlikte yürütmek zorunda kaldığı resimlerine kaygılarının böyle yansımış olduğunu düşünüyor.

2000-2006 arası yapıtlarındaki baskın renk kırmızıdır. O tarihten bu yana ise fırçasının mavi egemenliğinde olduğunu, bunda Bodrum etkisi olduğunun görmezden gelinemeyeceğini düşünüyor.

70’ li yıllarda ideolojik temalı şiirlerle başladığı şiir uğraşını 80’ li yıllardan sonra daha duygusal, tıpkı resimleri gibi yaşamından hareketle duygu ve düşüncelerini dile getiren dizelere dönüştüğü gözlenir. Evgani, “resim ve şiirin belleğinde sürekli etkileşim içinde olduğunu, sözcüklerin ve renklerin beyninde birbirini tamamlayan ifade biçimleri olduğunu” söylüyor. “Tıpkı yaşamın kendisi gibi. İkisi de var olmak zorunda. Biri olmasa kendimi dile getirişim yetersiz kalacak gibi,” diyor.

Son günlerde resim çalışmalarının yanında “Siyah Beyaz ve Gri” adlı, bir ressamın hayatını anlatan bir çizgi roman üzerinde çalışmaktadır.

Evgani, bu güne kadar değişik kentlerde kişisel yirmi beş sergi yanında karma sergilere de eserler verdi. Sayısını hesaplayamadığı tabloları var. Mevlana, Barışa Çağrı, Süngerin İçindeki Aşk; Gavur Ali, Çekmecemdeki Resimler, Cengiz’in Dünyası adlı koleksiyonları ve ayrı ayrı tablolarıyla başta oteller olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de bir çok eseri bulunmaktadır.

Yurt dışında ilk olarak sokakta, satış amaçlı resimler ve karikatürler yapıp sattı. İkiz kulelerin yıkılmasından sonra barış temasını işleyen, Mevlana felsefesini anlatan ve Mevlevi figürlerini odak noktasına alan bir koleksiyon hazırladı. Bu yapıtlar Almanya Nürnberg Kenti Sn. Anton Katolik kilisesinde 2005 yılında sergilendi ve Almanya’da büyük ilgi gördü. Soyut izlenimci tarzdaki bu koleksiyon Müslüman bir ressam tarafından bir Katolik kilisede gerçekleştirilen ilk sergi olma özelliğini taşır.

Türkiye’de Bodrum’da süngercilerin yaşamları ve sorunlarını anlatan resimlerden oluşan koleksiyonunu Haluk Elbe Sanat galerisinde sergiledi. Serginin açılışını bir sünger avcısı olan Aksona Mehmet tarafından yapıldı. Aynı koleksiyon gördüğü ilgi nedeniyle daha sonra Bodrum Dibeklihan Sanat Köyünde tekrar sergilendi.

Bodrum kalesinde denizaltı yaşamı ve tarihi eserleri konu alan sergisi yine toplumsal sorunlara dikkat çekmeyi amaçlıyordu.

2007-2011 tarihleri arasında Bodrum’dan yayın yapan bir televizyon kanalında Cengiz’in Dünyası adlı programı hazırlayıp sundu. Kendi şiirlerini okuduğu, şiirlerini konu alan resimler yaptığı bu programdaki tabloları Cengiz’in Dünyası koleksiyonunu oluşturdu. Bu koleksiyon Bodrum Vivaldi Sanat galerisinde sergiledi.

Resim sanatıyla ilişkisini suluboya, yağlıboya, çizgi romanlar ve karikatürle sürekli çeşitlendirdi. Zaman zaman heykel çalışmaları da yaptı. Son yıllarda resime boyut kazandırma tekniklerine yoğunlaştı. Geometrik çizgilerle uyguladığı bu teknikten sonra, ağaç, poliüretan köpükle oluşturduğu karma tekniğiyle boyutlu resim çalışmalarını sürdürüyor. Tüm bu çalışmalarda vazgeçemediği tema yaşam ve yaşam devinimleri.

Evgani, sanatçıyı şöyle tanımlıyor. “Sanatçı, içindeki savaşlarını düzenleyerek sözcüklerle, renklerle, şekillerle, ezgilerle ortaya çıkaran bir Don Kişot’tur. Yaptıklarını beğenmeyip hep “daha”sını arar. Sorgulayan, herkesin baktığı yerden bakmayan, bu yüzden eleştirilen ama yine de anarşist bir ruhtur. Bazen de alıp başını sessizce kaçan bir filozof. Yaşamın olağan akışı dışında kendine bir yaşam kurabilen, sıfır noktasında bile enerjisiyle yaşamı sarmalayan, umutları, hayalleri hep taze, garip bir insandır.”

 

Türkiye’de Siyaset Ve Savrulmanın Yönü – Cevat Öneş Bodrum Gündem yazıları…
Cumhuriyet’imizin, Bağımsızlık ve Kurtuluşun, 97 nci yıl dönümünü kutluyoruz. Milli Bayramlarımıza getirilmek istenilen yasaklar ve kısıtlamalara rağmen, ortaya çıkabilen münferit...
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhuriyet’in 97’nci kuruluş yıldönümünü kutladığı mesajında şunları...
Kıyı Temizliğine Ünlü İsimlerden Destek
Bodrum Belediyesi’nin “Bodrum’da Doğa Kazanacak” sloganıyla başlattığı uzun soluklu çevre temizliği kampanyası, ünlü isimlerin de desteğiyle devam ediyor. Ekiplerin, “MisGibi1Bodrum”...
Atatürk’ün Bankta Oturan İlk Heykeli  Bodrum Belediye Meydanında
Bodrum Belediyesi, Cumhuriyetin Kuruluşunun 97. yılı dolayısıyla vatandaşlara bir sürpriz hazırladı. Ulu Önder Atatürk’ün bankta oturan heykeli, Bodrum Belediye Meydanı’nda...
97.Yılda Cumhuriyet Özlemi – Hatice Yücel yazıları…
Tarih 29 Ekim 1998… Cumhuriyetin 75. Yılı. Bu yıl dönümünde, farklı bir etkinlik yapmalıyız. Elimde, daha önceden hazırlanmış bir “Sözlü...
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Cumhuriyetimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilişinin 97. Yıldönümünü milli birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz....
Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı Cumhuriyet Bayramı İçin Özel Klip Hazırladı
Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle parti yönetim kurlu üyelerinin de içinde yer...
Bodrum’un Yerel-Ulusal Markası Allkaria.com Kapılarını Açıyor
Uzun bir süredir alt yapısı için hazırlıklarını sürdüren Bodrum’un Yerel-Ulusal Markası allkaria.com çok özel bir günde Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü...
Gazeteciler yıpranıyor, basın kartı şartı kaldırılsın
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,  gazetecilerin beş yıl erken emekli olmasını sağlayan yıpranma payını alabilmesi için iktidarın getirdiği “basın kartı şartı”nın kaldırılması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor....
Nail Güreli’yi sevgi ve özlemle anıyoruz
  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yayınladığı mesajda “Ölene dek yazmayı, gazetecilerin haklarını savunmayı bırakmayan önceki başkanlarımızdan Nail Güreli’yi sevgi...
Coronavirüs Paradoksu – Ronald Karel Bodrum Gündem Yazıları…
Kuzey yarımkürede sonbaharın ortasına geldiğimiz bu dönemde hemen hemen bütün ülkelerde vaka sayıları ve ölümler büyük bir yükselişe geçtiler. Birkaç...
Bodrum’da “Cumhuriyet Ve Hayat Sohbetleri”
Bodrum Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en kıymetli mirası olan Cumhuriyetin 97’nci yıl dönümünü, ünlü isimlerin de konuk olacağı...
Eğitimde Türkiye Markası Gururu Uğur Okulları
İstanbul Eğitim Zirvesi’nde kapsamında verilen Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri’nde Eğitimde Türkiye Markası Ödülü’nün sahibi Uğur Okulları oldu. Ödülü alan Uğur...
Bodrum Kalesinde 1 Tonluk Çuval Havada Yırtıldı 1’i Ağır 2 Yaralı Var
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Bodrum kalesinde devam eden restorasyon çalışmaları sırasında içinde çakıl taşlarının yer aldığı vincin...
Bodrum’u Yönetenler Türkiye Kızılay Derneği Üyesi Oldu
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, siyasi parti başkanları ve diğer oda başkanları ile birlikte Türkiye Kızılay Derneği’ne üye oldu. Bodrum...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ