Bodrum Gündem

SENİ UNUTMAYACAĞIZ CEMAL AMCA!

Bodrum Cemal amcasını uğurladı.

cemal uslu (1)Mahinur – Cemal Uslu çiftinin altmış sekiz yıllık evliliklerine ilk adım attıkları Uslu çıkmazındaki mavi kapılı ev, onların aynı sokaktaki baba ocağına taşınmalarının ardından kiraya verilir. Onların evliliklerine başladıkları bu ev, benim gözümü açtığım evim olur. O zamanlar bir çıkmaz sokak olan, ailenin lakabını taşıyan Hacımolla sokağında herkes akrabadır, bizden başka. Ama biz hiçbir zaman bunu hissetmedik, hissettirilmedi. Cemal amca’nın annesi babaannemdir artık, biz de bu büyük ailenin bir parçası…

Avlularında oynadık, limon ağaçlarında kendimize ev yaptık. Turfanda kayısılarını ilk biz çocuklar yedik; annem kızdığında “yerlere dökülecek komşu, bırak çocuklar yesin dediler.” Doğum günümü atlamak bir yana, başkasına dikiliyor diyerek bende prova ettirdikleri sürpriz özel elbiselerle kutladılar. Seyahate giderlerken ne istediğimi sordular, bebek dediğimde kızan anneme kızdılar. Bahçedeki kedi doğurduğunda Cemal amca ayaklanmaya başlayan yavrulara kurdeleler bağladı, hep birlikte eğlendik. Arkadaki mandalin bahçelerinden perdesi görülen yazlık sinemadaki filmleri birlikte izledik. İlk onun motosikletine, ilk onun Anadol arabasına bindim. Bazı geceler misafir odamızda çalan pikaba dansları ve sevgileri ile eşlik ettiklerinde, dünyanın en mutlu çocuğu oldum.

Nexium online cemal uslu (2)On dokuz günlük bir bebek olarak geldiğim bu sokakta inanması güç ama bir tek mutsuz anım yok!

Cemal amca çok güçlü, ben de kedi yavrusu gibi bir çocuk olduğumdan beni görünce kucaklar elektrik tellerine değecek kadar havaya atar, tutardı. Annem bir-iki atıştan sonra korkar ama Cemal amca’ya yapma demezdi. Bense hiç ama hiç korkmazdım. Beni tutacağını bilirdim, güvenim sonsuzdu…

Bugün Bodrum Cemal amcasını uğurladı, bense onunla birlikte çocukluğumu…

Bundan bir-iki yıl önce onun biyografisini yazmak istedim. Çok nazik bir şekilde büyüklerim bir-iki kişiye bu konuda hayır dediğini, yaparsa onlara ayıp olacağını söyledi. İlk kez ısrar ettim. Bodrum’un, gelecek kuşakların bu bilgilere gereksinimi var, arkanızda bir kitap bırakın diyerek… Ben çocuklara bıraktım dedi, haklıydı.

OrderNoRxx.com cemal uslu (3) purchase metoclopramide Cemal Uslu eğitime verdiği katkı ile unutulmaz bir eser bırakmıştı ardında. ‘O’ Mahinur-Cemal Uslu ilköğretim okulunun yalnızca maddi destekçisi olmadı. Tıpkı evlerini yaptığı gibi özenle, titizlikle her detayını düşündü, uykularını kaçırdı. Bazen de çok üzdük onu, gereksiz yere. Okul bahçesine konan Atatürk büstü konusunda, yapım aşamasında yapılan aksaklıklarla… En önemlisi ‘O’nu bunca uğraş ile yaptığı bu donanımlı, bir başka örneğini görmediğim bu eserinden dolayı Bodrum’un görünümünü bozmakla itham ettik! Çok merak ediyorum, Bodrum’da bugün bunca çarpık yapı yapılırken bu insanlar neden susuyor? Keşke bugün Bodrum’un görüntüsünü bozan yalnızca bir eğitim yuvasının duvarları olsaydı…

Cemal amca konunun dağılmasını, hele hele kendisinin bunun içinde olmasını istemezdi.

O hiçbir kuruma, hiçbir partiye, hiçbir gruba dahil olmamanın özgürlüğünü yaşadı. O CEMAL USLU’ydu. Bodrum’da bugün bir markadan söz ediliyor, bence Bodrum’daki tek marka O’ydu.

Seni çok özleyeceğiz Cemal Amca…

cemal-uslu-vefat-etti

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

  1. fikret karataş dedi ki:

    Nur içinde yatsın. onların hayır programı salt okulla sınırlı değil elbet. 1960 yıllarından sonraki yıllarda Bodrum’da ev yapan Bodrumluları hepsine yakın kısmında eli vardır. Bayramlarda çocukları sevindirmede gösterdikleri özen de ayrı bir olgudur.Saygıdeğer ağabeyimizi bizler de Bodrumlular da elbette sevgiyle anacağız, anımsayacağız.