enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BM TEMA VAKFI’NIN TOPRAK GÜNDEMİNİ KABUL ETTİ…

BM TEMA VAKFI’NIN TOPRAK GÜNDEMİNİ KABUL ETTİ…
10.11.2015
0
A+
A-

BİRLEŞMİŞ-MİLLETLER-TEMA-VAKFI’NIN-TOPRAK-GÜNDEMİNİ-KABUL-ETTİ-1BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, TEMA VAKFI’NIN TOPRAK GÜNDEMİNİ KABUL ETTİ

İKLİM İÇİN TOPRAK, TOPRAK İÇİN İKLİM buy Topamax buy Zithromax online

9-15 Kasım tarihleri arasında Erozyonla Mücadele Haftası’nı kutlayan TEMA Vakfı, “Toprak ve İklim” arasındaki ilişkilere dikkat çekmek için tüm Türkiye’de gönüllülerinin katılımıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenleyecek. TEMA bu sene, yaklaşık 25 yıldır mücadelesini verdiği toprak hedeflerinin Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmiş olmasını kutluyor.

Buy Orlistat Bodrum Gündem Haber

Doç-Dr-Barış-Karapınar-tema-genel-müdürü

TEMA VAKFI GENEL MÜDÜRÜ Doç. Dr. Barış Karapınar

TEMA Vakfı, bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası’nda “Toprak ve İklim” arasındaki ilişkilere dikkat çekecek. İklim ile toprağın birbiri ile çok yakından ilgili doğal varlıklar olduğunun altını çizen TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, atmosferde meydana gelen iklim olaylarının, toprak oluşumuna ve doğal erozyona neden olduğunu hatırlattı. TEMA Vakfı Genel Müdürü “İnsan faaliyetlerinin bir sonucu olarak atmosfere salınan sera gazları, iklim değişikliğinin temel nedenidir. Ormanların yok edilmesi, tarım topraklarının amaç dışı ve yanlış kullanımı sera gazlarını artırıp iklim değişikliğine katkı sağlamaktadır. Geri etki olarak ise iklim değişikliği hızlandırılmış erozyona ve toprak bozumuna neden olmaktadır. Bu olumsuz etkileşim, toprak, gıda ve orman varlıklarımızı doğrudan tehdit ediyor. Her bireyi, hem toprağın korunması hem de iklim değişikliğine neden olan kömür ve diğer fosil yakıtlara dayalı enerji tüketiminin engellenmesi için yerel ve ulusal yönetimlerden taleplerde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

TEMA Vakfı’nın toprak gündemi son dönemde Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edildi. Birleşmiş Milletler’in Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı Ekim ayında Ankara’da yapıldı. Konferansa tüm dünyadan gelen sivil toplum örgütlerinin odak noktası TEMA Vakfı’ydı. Konferans sonunda geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında kabul edilen tüm dünyada arazi bozunumu sıfırlanması hedefi Taraflar Konferansı tarafından kabul edildi. Böylece TEMA’nın yaklaşık 25 yıldır mücadelesini verdiği toprak hedefleri Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmiş oldu.

TEMA Vakfı, tüm Türkiye’de gönüllüleriyle birlikte bir hafta boyunca Toprağa Saygı Yürüyüşleri, tanıtım ve bilgilendirme stantları ve eğitim etkinlikleri düzenleyerek toprağın korunması ve iklim değişikliği ile mücadele edilmesi için harekete geçme çağrısı yapacak.

BİRLEŞMİŞ-MİLLETLER-TEMA-VAKFI’NIN-TOPRAK-GÜNDEMİNİ-KABUL-ETTİ-2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.