Bodrum Gündem

TOPLUMSAL BARIŞA KATKI SAĞLAMAK İÇİN 20 AVUKAT ARABULUCULUK DERNEĞİ KURDULAR

TOPLUMSAL BARIŞA KATKI SAĞLAMAK İÇİN 20 AVUKAT ARABULUCULUK DERNEĞİ KURDULAR
16.12.2015
0
A+
A-

Combivent online IMG_0182Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk yöntemi konusunda arabulucu olmayı hak  kazanan 20 arabulucu avukat Bodrum’da dernek kurdular.

order Viagra Gold Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu, Bodrum Adliye binasında düzenledikleri basın toplantısında derneği kurmalarındaki amacı ve arabuluculuğun yargı üzerindeki yükün kalkmasına sağladığı kolaylıklarla ilgili basın mensuplarına bilgilendirmede bulundular.

Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu başkanı ve Muğla Barosu Temsilcisi Avukat Cavidan Özyiğit, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk yönteminin yeni bir kanun olduğu ve vatandaşlar tarafından yeterinde bilinmediğini dile getirdi. Derneğin de bu amaçla kurulduğunu kaydeden avukat Cavidan Özyiğit “Bu bilinen bir kanun olmadığı için biz diğer illerdeki Arabuluculuk dernekleri ve daire başkanlığı ile iş birliği içinde bu işi yürütmek adına bu derneği kurmaya karar verdik. Türkiye’de ilk defa bir ilçede Arabuluculuk Derneği kuruldu. Şu anda 20 tane üyesi olan bir derneğiz. Bu üyelerin 14’ü Bodrum’dan arkadaşlarımız, diğer 6 tanesi Fethiye, Marmaris, Merkez, Milas ve Ortaca’dan.” Olduğunu söyledi.

Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu başkanı avukat Cavidan Özyiğit, bu sistemin vatandaşlara anlatılması için ilk faaliyet olarak 19 Aralık Cumartesi günü bir seminer düzenleyeceklerini, bundan sonra basının da desteği ile diğer dernekler ve daire başkanlığı ile organize olarak arabuluculuğun vatandaşa duyurulması gerektiğine inandıklarını kaydetti. Özyiğit “Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar Cuma günü Bodrum’da olacak ve Bodrum Ticaret Odası ile Bodrum Esnaf, Sanayici ve İş Adamaları Derneği’ni ziyaret ederek arabuluculuğun zorunlu hale geleceğini ve bunu için konunun taraflarını seminer öncesi bilgilendirerek seminere katlımın yüksek olmasını sağlamaya çalışacağız.” Dedi.

“Arabuluculuk Yargıyı Bitirmeyecek, Aksine İş Yükünü Hafifletecek”…

Başbakan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hükmet programı içinde Haziran ayına kadar arabuluculuk müessesinin IMG_0157zorunlu hale geleceğini söylediğine değinen dernek başkanı Cavidan Özyiğit sözlerine şöyle devam etti “Öncelikle iş kanununda zorunlu hale gelecek, işe iade davalarını da kapsayacak şekilde. Daha sonra şu anda tavan 13 bin Lira gibi bir rakam icra takibinden sonra dosyalar muhakkak arabulucuya gidecek. Bu rakamın daha da yükseltilmesi ve bunun da 400- 500 bin dosyanın iş yükünün kaldırılması hedefleniyor. Arabuluculukla çözülebilecek başka uzlaşma konusu davalarında zorunlu hale gelmesini bekliyoruz, bunun için çalışıyoruz. Bu adli yargı yükünü azaltacak. Daha az masrafla, daha kısa sürede insanlar çözüme kavuşmuş olacaklar. Bu yanlış anlamalara neden olmasın, yargıyı bitirecek ve avukatlığı ortadan kaldıracak gibi. Şu anda bu yargıyla yaşanan bir rekabet değil. Yargı yükünün azalarak yargının daha kısa sürede hal olması ve arabuluculuğa sevk edilmesi. Arabuluculuk zorunlu hale gelince vatandaşlarımızın bu yolu tercih ederek daha kısa sürede sorunlarının çözümünü sağlayacaklarını düşünüyorum. Adliye içindeki merkezimiz bu açıdan çok önemli. Bir ön büromuz olacak. Mahkeme sırasında dava arabuluculuğa sevk edildiği zaman, ön büro aracılığı ile görüşmeler sağlanacak. Bunda bir zorunluluğu diye bir şey yok. Taraflar anlaşamadıkları takdirde tekrar davalar ve yargı devam edecek. “

Bu İş Derneklerin veya Noterlerin Yapabileceği Bir Şey Değil…

Arabuluculuk işinin sadece avukatlar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu başkanı avukat Cavidan Özyiğit, bazı odaların, derneklerin veya noterlerin yapabileceği bir iş olmadığını söylediği konuşmasının detayları şöyle “Bu kanun yürürlüğe girmeden önce düşünülen şuydu; 4 sene IMG_0159üniversite eğitimi almış ve bununla birlikte 100 saat arabuluculuk hakkında eğitimi alan Hukuk Fakültesi dışındaki her mezunun arabulucu olmasına olanak sağlıyordu. Biz hukukçular birlikte buna karşı çıkarak bundan dönülmesini sağladık. Şu aşamada noterler de bu işi yapmak için bir çaba içerisine girmiş durumdalar. Biz bunu geriye döndürmek zorundayız. Bu noterin yapacağı bir iş değil. Bunu dışında DİSK ve TESK gibi bazı odaların bunu yapması gibi bir gündem konuşuluyor. Bizim bu algıyı değiştirmemiz ve bu işi sadece avukatların yapabileceğini ortaya koymamız gerekiyor.”

“Gizlilik İlkesi Bu Çözüm Yolunun Cazibesini Artırmaktadır”…

Gizlilik ilkesinin bu çözüm yolunun cazibesini arttırdığını anlatan avukat Cavidan Özyiğit “Mahkemelerce yürütülen yargılamalarda duruşmalar ve dava dosyalarının içerikleri (mahkemece gizlilik kararı alınmamış ise) herkese açık iken, arabuluculuk görüşmeleri gizlilik içerisinde yürütülür. Gizlilik ilkesi bu çözüm yolunun cazibesini artırmaktadır. Gizlilik prensibi ile kişiler, özel hayatlarını, aile, akraba ve komşu ilişkilerinin mahremiyetini koruyabilecek; şirketler, işletme ve uygulama prensiplerinin mahremiyetlerini koruyabilecektir. Dava başında peşin olarak ödenmesi gerekli harç ve yargılama giderleri, arabuluculuk yolunda söz konusu olmayacaktır. Yargı sürecinde verilen kararların her iki tarafı aynı anda ve aynı oranda tatmin etmesi mümkün değildir. Oysa arabuluculuk yönteminde, taraflar arabulucunun yönettiği oturumlarda varacakları sonucu kendileri belirlediklerinden sonuçtan duyulan tatmin çok daha yüksek olacaktır.

Biz iki tarafa bir şey önermiyoruz arabuluculukta. Biz tarafların kendi aralarında bulacağı çözümde bir nevi ev sahipliği yapıyoruz. Aldığımız eğitimlerde öğrendiğimiz müzakere yöntemleri ile tarafları birbirine yaklaştırıp empati yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü biz sadece arabuluculuk eğitimi almadık. Psikoloji eğitimi ve müzakere teknikleri eğitimi aldık. Yani bir bakıma biz psikolog olarak da onlara katkı sağlıyoruz. İnsanların bir egosu vardır ben bilirim, ben yaparım gibi. Ben ödemem, ben isterim gibi. Taraflar anlaşmazlıklarını, uyuşmazlıklarını aynı masa etrafında kısa sürede çözebilsinler.” Dedi.

“Arabuluculuk Sistemi Toplumsal Barışa Katkı Sağlayacak”…

Dernek üyesi avukatların toplumsal barışa katkı sağlamak için gönüllü olduklarını söyleyen avukat Cavidan Özyiğit buy Ventolin no prescription IMG_0183bunun için arabuluculuk mesleğinin toplumca doğru algılanması gerektiğine dikkat çekti. Özyiğit “Bodrum Arabulucular Derneği olarak işbirliği içinde çalışarak, mesleğin tanıtımını yaparak, toplumdaki algıyı değiştirerek, vatandaşları arabuluculuğa sevk etmek konusunda çalışmalarda bulunacağız. Okullarda bile akran arabuluculuk diye bir sistem işletilmesi söz konusu. Okullarda yaşanan uyuşmazlıklarda dahi akran arabuluculukla çözülmesi gündeme geldi ve bunun içi bir çalışma yapıldı.

Cavidan Özyiğit bundan sonrası içinde, yapacakları seminer programlarına kısa aralıklarla devam edeceklerini kaydetti.

Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim  Kurulu

Cavidan Karaöz ÖZYİĞİT     İbrahim ERDOĞAN        Sibel SOMON       Vahit ÇEVİK

Başkan                                   Başkan Yardımcısı         Sekretere Üye      Sayman Üye

Canan Yıkılmaz ÖZMAZI       İbrahim Erbil AKAN         Serhan KAYA

Yönetim Kurulu Üyesi          Yönetim Kurulu Üyesi     Yönetim Kurulu Üyesi

Bodrum Arabulucular Derneği  Denetim Kurulu

Remzi KAZMAZ                          Şakir AÇIKGÖZ                    Canan TİPİ

Denetim Kurulu Başkan           Denetim Kurulu Üye          Denetim Kurulu Üye

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.