enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

GEREKİRSE TAŞ VE SOPALARLA SAVUNURUZ…

GEREKİRSE TAŞ VE SOPALARLA SAVUNURUZ…
09.01.2016
0
A+
A-

gümüşlükte-3500-yıllık-antik-kenti-yağmalıyorlar-1

Bodrum Gümüşlük Mahallesi’nde beş yıldır faaliyet gösteren bir taş ocağına, mahalle sakinleri ile çevreye duyarlı insanların tepkisi sürüyor.

Bodrum Gündem Haber

Taş ocağının kapatılması için Muğla İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını belirten grup, yaptıkları eylemle işletmenin kapatılması taleplerini tekrarladı. Jeoloji Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Mustafa Erdoğan’da Maden Kanunu’na göre ruhsat verilecek yerlerin dinamit patlatmalardan ve iş makinalarının çalışmalarından uzak bölgeye verilmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Gümüşlük Mahallesi Karakaya Mahallesi’nde işadamı İlker Aklan’ın beş yıl önce hazine arazisi üzerinde 49 yıllığına kiraladığı, 990 dönüm arazi üzerine kurulu taş ocağına, tepkiler yoğunlaşıyor. Gümüşlük Platformu, Gümüşlük’ü Sevenler Platformu, Gümüş Derneği ve Birleşik Haziran Hareketi grubu üyelerinin de destek verdiği yaklaşık 100 kişilik grup, “Taşocağı Mahalleyi Cehenneme Çevirdi”, “Taş Ocağı Kapansın Huzur Gelsin”, “Mahalle Ortasında Taş Ocağına Hayır”, “Hayatı Zindan Etmeyin Taşocağını Kilitleyin” sloganları atarken, ellerinde de “Taşıma Toprağıma Dokunma”, “Mahallemde Taş ocağı İstemiyorum” ve “Mahallemizde Talan İstemiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

gümüşlükte-3500-yıllık-antik-kenti-yağmalıyorlarRADYO BİLE ÇALMANIN YASAK OLDUĞU MAHALLEDE DİNAMİT PATLATILIYOR…

Taş Ocağına karşı olanlar adına açıklamayı yapan İnşaat Mühendisi Eray Karabağlı, “Tarih var, doğa var, turizm var, kültür var, 3500 yıllık antik kent var, bir de taş ocağı var. 3500 yıllık antik kentin ve mahallenin ortasında taş ocağı ruhsat verenlere seslenmek istiyoruz. Çünkü radyo bile çalmanın yasak olduğu mahallede, dinamit patlatılıyor, tonlarca ağırlıktaki kamyonlar yollarda ölüm saçıyor. Sakin bir yaşam, mandalina, çiçek kokusu duymak istiyoruz. Bugüne kadar hep şikayet ettik. Bundan böyle kararlıyız. Taş ocağı ve buna benzer işyerlerinin sonuna kadar karşısında olacağız. Kapatılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün uyarımızı yaptık eylemlerimiz sertleşerek devam edecek” treatment of mania dedi.

generic Toradol Avukat Meryem ArpaçÇED’E GEREK YOKTUR RAPORUNU NASIL ALMIŞLAR? cheap Brand Viagra

Şirketin evraklarını incelediklerini ve Muğla Çevre İl Müdürlüğü’nden “ÇED”e gerek yoktur’ iznini aldıklarını görünce şoke olduklarını kaydeden Avukat Meryem Arpaç; “Böyle bir şeyin mümkün olmaması gerekirdi.” dedi. Avukat Meryem Arpaç şöyle devam etti “Taş ocağı beş yıldır faaliyette bölgede görmeye alıştığımız sincap, tavşan, yaban domuzu, baykuş yuvaları birer birer yok oldu. Burada yaşayan yüzlerce insanın yaşamı kabusa döndü. Bu nedenle ÇED raporu gerek yoktur diyen idareye karşı Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açarak ÇED raporu istenilmesini ve ruhsatın iptalini isteyerek konuyu yargıya taşıdık”

bodrum-ödp-konresi-(14)HUKUK TANIMAZLIK GÜMÜŞLÜK’E SIÇRADI…

Jeoloji Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Mustafa Erdoğan da Maden Kanunu’na göre ruhsat verilecek yerlerin dinamit patlatmalardan ve iş makinalarının çalışmalarından uzak bölgeye verilmesinin zorunlu olduğunu belirterek, “Bodrum’da Kızılağaç bölgesinden sonra hukuk tanımazlık Gümüşlük’e sıçradı. Ruhsatı verenlerin gelip burayı gördüklerinden şüpheliyim. Çünkü görseler mahallenin ortasında taş ocağı ruhsatı verilmesinin mümkün olmadığını anlayacaklar. Bir verdim oldu ile karşı karşıyayız. Mahallenin ortasında dinamit patlatılarak iş makinaları çalıştırılarak faaliyet gösteren taş ocağı mahalle halkının huzurunu kaçırdığı gibi her an can kaybının olmasından ötürü gerginlik yaşıyoruz” dedi.

gümüşlükte-3500-yıllık-antik-kenti-yağmalıyorlar-3TAŞ ve SOPALARLA SAVUNURUZ…

Birleşik Haziran Hareketi sözcülerinden Mehmet Çilsal da 1996 yılında Bodrum’a bağlı Kurudere’nin hemen yanında bir maden şirketinin ruhsat almasının ardından 300 köylünün ellerinde taş ve sopalarla yolları kesip iş makinalarını sokmadığını ardından 200 Jandarma ile köylülerin çatıştığını ve dönemin Cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel’in talimatı ile ruhsatın iptal edilmek zorunda kaldığını hatırlattı. Çilsal, “O gün Bodrum köylülerinin zaferini unutmadık. Burada taş ocağı çalışmaya devam ederse ikinci Kurudere vakasını yaşayacağız. Umarım buna gerek kalmaz. Kimsenin üç kuruşluk rant uğruna antik bir kentin altına dinamit koymasına ve halkı huzursuz etmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Şirket yetkililerinin önümüzdeki hafta yazılı açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatacağı belirtildi. Yaklaşık yarım saat süren eylemin ardından topluluk, sessizce taş ocağından ayrıldı.

gümüşlükte-3500-yıllık-antik-kenti-yağmalıyorlar-2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.