Bodrum Gündem

MUĞLA’DAN 9 AKADEMİSYEN AÇIĞA ALINDI…(BİLDİRİNİN TAM METNİ)

MUĞLA’DAN 9 AKADEMİSYEN AÇIĞA ALINDI…(BİLDİRİNİN TAM METNİ)
16.01.2016
0
A+
A-
barış için akademisyenler insiyatifi
Son günlerde Türkiye gündeminde büyük yer kaplayan akademisyenler bildirisine imza atan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden 9 öğretim elemanı açılan soruşturma kapsamında Üniversite Senatosunun aldığı kararla görevden uzaklaştırıldı.
Bodrum Gündem Haber
Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, bildiride imzası bulunan Prof. Dr. Eren Deniz Tol, Doç. Dr. Zeynep Dilek Hattatoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Irmak, Yrd. Doç. Dr. Gökçen Ertuğrul, Yrd. Doç. Dr. Güzide Özdikmenli Demir, araştırma görevlileri, Demet Bolat, Ezgi Burgan, Sercan Kıyak ve Taylan Banguoğlu hakkında cezai ve idari soruşturma başlattıklarını, akademisyenlerin soruşturma tamamlanıncaya kadar görevlerinden el çektirdiklerini açıkladı.
muğla-üniversitesinde-açığa-alınan-akademisyenlerÜniversite senatosunun Akademisyenler için alınan kararda, “Bir grup öğretim elamanı tarafından ‘Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiri yayınlanmış olup, söz konusu bildirinin devletimizin ülkemizde sürmekte olan teröre karşı mücadelesinin katliam ve kıyım olarak nitelendirildiği ve bu bildiriyi imzalayanlar hakkında gerekli işlemlerin başlatılması Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının yazısı ile rektörlüğümüze bildirilmiştir. Üniversitemiz öğretim elemanları hakkında söz konusu iddialara istinaden 2547 sayılı kanunun 53/c maddesi gereğince ceza soruşturması açılması ve ceza soruşturmasının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Yüksek Öğretim Personel Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca 15 Ocak 2016 tarihinden itibaren 2 ay süre ile görevden uzaklaştırılma işlemi uygulanarak ilgili öğretim elemanlarına tebliğ edilmesi” Order Prozac ifadeleri yer aldı.
Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adıyla bin 128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek “kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı” öne sürülmüştü.
Cytotec generic BİLDİRİNİN TAM METNİ ŞU ŞEKİLDE…
“Bu suça ortak olmayacağız! Em ê nebin hevparên vî sûcî!

Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve  Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. Müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.

Buy Orlistat Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.