enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

ÇAĞRI: GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ…

gericiliğe-karşı-aydınlanma-hareketi-bende-varım

Hiç bir “izm”, “cılık” ve “culuk”a bağlı olmayan biri olarak, bir kez daha, tıpkı, Birleşik Haziran Hareketi’nin “Vişnelik Bildirisi”nde olduğu gibi, tümüne katıldığım, desteklediğim, imzaladığım “GERİCİLİĞE KARŞI AYDINLANMA HAREKETİ”nin çağrı bildirisini paylaşıyorum. 

Aydınlanma Hareketi tam yerinde tam zamanında düşünce-söylem-eylem bütünlüğü oluşturmaya yönelik bir girişimdir.

Şimdiki zamanın Türkçesiyle :

“Kimseden bir fayda ummam ben, dilenmem kol kanat,

Kendi boşluk, kendi gökkubbemde kendim gezginim,

Bir eğik baş bir boyunduruktan ağırdır boynuma; cheap Cialis Professional

Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şairim.”

Bu şiirin yazarı Tevfik Fikret’in Mekteb-i Sultani’de müdürken  31 Mart gerici ayaklanması patlak verdiğinde, ayaklananların okulu yıkacakları haberini alınca “Mekteb-i Sultani’yi yıkmak için önce beni yıkmak lazımdır” diyerek okulun önünde ayakta dikildiğini hatırlatarak, aynaya bakabilecek ve gerçekle yüzleşmeye hazır her kadını ve erkeği, eşitlik-özgürlük-kardeşlik adına faşizme karşı direnmek için birleşmeye çağırıyorum.

Direnişin inisiyatifi halktadır!

Mücadeleye devam! 

Çağrı: Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi: 

AKP iktidarında Türkiye bir İslam Devleti olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizi dinsel kurallarla yönetmeye kararlı bu iktidar eğitimi ve hukuku din temellerine dayandırmaya, toplumsal yaşamı din kurallarına göre düzenlemeye ve dini siyasete egemen kılmaya çalışıyor.

Türkiye’nin bir İslam Devleti olarak ilan edilmesine ramak kalmıştır. 

İslam Devleti projesi, emeğin azgınca sömürüsü, doğanın yok edilmesi, iktidar partisinin dinci zihniyetine aykırı tüm fikirlerin ezilmesi, kadınlara dönük ayrımcılık ve eşitsizliklerin derinleşmesiyle iyice belirginleşmiştir. Tarihsel kazanımların tümü yok edilip, bellekten silinerek karşı devrim tamamlanmış olacaktır.

AKP bu yolda kararlı ve tutarlı bir biçimde ilerlerken meclisteki muhalif partiler kabul edilemez bir aymazlıkla bunu izlemekte, hatta din söylemi ve sembollerini kendi çalışmalarında da kullanarak bu süreci hızlandırmaktadır. Parlamentoda laikliği savunan tek bir parti bulunmamaktadır.

Tehlike büyük, görev acildir.

“Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi” bu göreve taliptir.

Türkiye’de aydınlanma için gericiliğe karşı bir mücadele başlatıyoruz. Bu mücadelede kararlıyız, bu süreci durduracağız. Türkiye’yi bir İslam Devletine çevirmek doğrultusunda atılan her adımı, başlatılan her uygulamayı, hazırlanan her yasayı, çıkartılan her kararnameyi takip edeceğiz. 

Bunları halkımıza anlatacağız.

İş yerlerimizde, okullarımızda, mahallemizde ve sokağımızda gericiliğe karşı bir direnç öreceğiz. AKP’nin attığı her adıma hem hukuki, hem siyasi yollarla örgütlü bir biçimde cevap vereceğiz.

Aydınlanma için verdiğimiz mücadelenin, bildik çevrelerce “din düşmanlığı” biçiminde sunulmasına asla sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Laikliği keskin biçimde savunurken; milliyetçi, piyasacı savrulmalara asla izin vermeyeceğiz. Artık salgın halini alan ırkçı, dinci, mezhepçi kışkırtmalara karşı yaşamı savunacağız.

Aydınlanma mücadelesinin, paranın saltanatına ve emperyalizme karşı verilen mücadele ile bir bütün olduğunu biliyoruz. Yerli ve yabancı patronlar sömürü düzenini sürdürmek için dinin toplumsal ve siyasal alanda hakim kılınmasına muhtaçlar. Ülkenin bu noktaya gelmesinde pay sahibi oldukları kesin olan patronlardan laiklik kahramanları üretilmesine izin vermeyeceğiz.

Bir sömürge aydını gibi, ülkemizi AKP’yi iktidara taşıyan emperyalistlere şikâyet etmeyeceğiz, halkımıza gideceğiz ve ısrarla gerçeği anlatacağız. İmza kampanyalarına sığınıp, günlük yaşamın dışında durmayacağız, memleketimizin her yanında toplantılar düzenleyerek yüz yüze olmanın benzersiz gücünü inşa edeceğiz.

Biz kimiz? Strattera Buy

Yukarıda saptanan kaygıları paylaşan ve buna karşı kayıtsız kalmayı içine sindiremeyen insanlarız.

Yalnız olmayı bir kader gibi dayatanlara, “artık buradan geri dönüş yok” diyenlere inat boyun eğmeyenleriz.

Biz, gericiliğin kader olmadığını bilen, aydınlanmanın kaçınılmaz olduğunu gören ve tek başına olmanın bencillik, hep birlikte olmanın özgürlük olduğuna inananlarız.

Bu çağrı geleceği birlikte kurmak için sabırsızlanan Anadolu’nun tüm aydınlık insanlarına!

24 Şubat 2016

Hareket Adına Çağrıyı Yapanlar:

Barış Terkoğlu Cheap Lamisil

Enver Aysever

Hüseyin Aygün

Kemal Okuyan

Orhan Gökdemir

Özlem Şen Abay

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.