Bodrum Gündem

DOKTOR’DAN “YENİ UMUTLAR”…

doğu çankaya resim sergisi (12)Doğu Çankaya’nın “Yeni Umutlar” adlı sergisi 27 Nisan’da Bodrum’da Zeynep Sanat Galerisinde başladı. 40 yıldır resim sanatı içinde olduğunu ifade eden Ressam ve Heykeltraş Doğu Çankaya aynı zamanda Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp doktoru olarak çalışmakta…

Haber: Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Fotoğraf: Barış Tan Bozoğlu/Bodrum Gündem

Oldukça dikkat çeken figürlerden ve renklerden oluşan sergi, sanatçının 2016 yılında ürettiği 32cmx32cm boyutunda 170 adet kağıt üzerine guaj resminden oluşuyor. 27 Nisan günü açılışı yapılan “Yeni Umutlar” adlı resim sergisi15 Mayıs’a kadar devam edecek.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

20 yıldan bu yana doktorluk, 40 yıldan bu yana da resim sanatı ile uğraştığını ifade eden sanatçı Doktor Doğu Çankaya Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp doktoru olduğunun bilgisini de vererek, sergisi ile ilgili şöyle konuştu; “25 yıldır doktorum, 40 yıldır resim yapıyorum. Resim, heykel, illüstrasyon. Bu sergi Zeynep Sanat Galerisi için hazırlandı. Bir buçuk ayda yaptığım, 170 adet resim var. Hepsi 32’ye 32 ölçülerinde ve guaj tekniği ile yapılmış resimler. İsmi de yeni umutlar. Bodrum’da ki yeni umutları yansıtmaya çalıştım.”

Genellikle aynı formun çeşitlemelerinden oluşan Doğu Çankaya’nın 170 resimlerinde, arka peyzajlar farklı olarak çalışılmış. Ön planda ise kız yada erkek, ergen çocuklar olarak betimlenmiş. Resimler ile ilgili olarak Çankaya şunları söyledi; “Yeni hayata başlamış, yeni hayatın heyecanını, stresini yaşayan, bazen coşkusunu yaşayan figürler genellikle. Renkler de onların ruh durumuna göre canlıdan, mata doğru yada mattan canlıya doğru değişiyor.”

Bodrum Sanat Galerisinin sahibi Zeynep Çavuş ise Aralık sonunda Bodrum Sanat Galerisi adı ile faaliyete başladığını ifade ederek şunları söyledi; “Sanat Galerimiz Aralık sonunda Bodrum Sanat Galerisi olarak faaliyete başladı. İki karma sergi ile devam etti. Daha sonra Ali Atmaca ile kişisel sergilere başladık. Daha sonra Doğu Çankaya’dan sonra Yavuz Tanyeli, Orhan Taylan, Mustafa Altıntaş, Metin Ünsal gibi Türkiye’nin önde gelen ressamları ile devam edeceğiz. Galerimiz 12 ay açık olacak.”

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp doktoru olan Doğu Çankaya’nın Bodrum Sanat Galerisindeki, 170 eserden oluşan resim sergisi 15 Mayıs’a kadar Pazar günleri hariç izlenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.