enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI !..

MUĞLA MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI !..

haluk-ortaç-gündoğan-yangını

Haluk Ortaç/TEMA BODRUM

Son günlerde Bodrum Yarımadasını özelliklede çevre ve yaşayanlarını ilgilendiren konulara bir yenisi daha eklendi.

TOKİ, Külliye, Mumcular Katı Atık Tesisleri üzerindeki tartışmalar, düşünce ve görüşler polemikleriyle devam ederken, Gündoğan/Türkbükü Mahallesinde  yine, yeniden yanmaya başlayan çöplük de sorunlarıyla birlikte bu ortama katıldı.

Yine şaşırmadık, yadırgamadık.

Biliyorduk.

Aylar önce de ikaz etmiştik.

Yine üzüldük.

Ne yazık ki, aynı alan 2006 yılında iki defa, 2007 yılında üç defa yanmıştı. Bu yangınların üçü çöplük nedeniyle çıkmış, toplam yangınlarda yaklaşık 115 hektar alan kül olmuştu. Hazineye ait olan bu alan da zaten toplam 130 hektardı.

Bu yanan alan üzerinde ayrıntılı bilgiye sahibim. Bir sivil toplum kuruluşunun TEMA Vakfı’nın ve sayın Asım Kocabıyık’ın verdiği destek ile bir proje kapsamında 2001-2015 yıl aralığında bu sahaya verdiği emeği ve çabalarını biliyorum. Sahadaki mevcut biyolojik çeşitliliği korumak, tahrip ve dejenere olmuş mevcut bitki örtüsünü korumak ve geliştirmek, yeni fidanlar dikerek bitki örtüsünü takviye etmek, erozyonu önlemek amacıyla yaptığı çalışmaları da biliyorum. Bu alanın güvenliği için binlerce metre çit hatlar yapılmış, erozyonu önlemek ve fidan gelişimine uygun alanlar yaratmak için kilometrelerce taş kordonlar ve setler oluşturulmuştu. Zor arazi ve sınırlı toprak koşullarına rağmen sahaya binlerce çeşitli fidanlar dikilmişti. Yine binlerce çeşitli tohum ekimi yapılmıştı.

Sonrasında aynı sahada oluşturulan giderek büyüyen sıkça yanma alışkanlığı olan ve bulunduğu yerden kaldırılmayan bir çöplük. Onlarca kez tüm resmi makamlara yapılan ve sonuçsuz kalan başvurular. Nihayetinde saha ile ilgili sözleşmenin hazine tarafından yenilenmemesi ve tasarruf hakkının TEMA Vakıftan alınması. Yapılan ve sonuçsuz kalan itirazlar. Bugünlere gelindiğin de ise, yılların çaba ve emeklerinin bu alanda yok olması yanması, kül olması. Ve çöplüğün yangın alışkanlığından vazgeçmeden yine zehir saçarak devam etmesi.

Şimdi bu alan için lafı uzatmadan bir çağrı yapacağım. Özellikle de parti ayrımı yapmaksızın milletin vekillerine.

TOKİ, Külliye ve Mumcular Katı Atık Tesisleri üzerindeki  tartışmalar devam ederken, Gündoğan da/Türkbükü’nde yıllardır yanmaktan bıkan çöplüğün de içinde bulunduğu Hazineye ait olan bu alanı ne yapalım?

Hazineden, Bodrum Milli Emlak Müdürlüğünden bu alanın “orman” sahası olarak tescilini isteyelim.

Bu istem ile ve öncelikle bu alanın imara açılmasını engelleyelim.

TOKİ, Külliye, Mumcular Katı Atık Tesisleri üzerindeki görüşler ve tartışmalar devam ederken, siyasi partilerimizin milletvekillerinin ilgi ve alakaları bu sıralar Bodrum da yoğunlaşmışken bu sahayı betonlaşmaktan, imarın elinden kurtaralım. Yeniden yeşillendirelim, doğaya kazandıralım.

İlimizin milletvekilleri öncülüğünde bunu yapacak gücümüz de var.

İktidarı, muhalefeti ile ayrım yapmaksızın, siyasi görüş farklılıklarını Bodrum için “bir kez”  kenara bırakalım ve doğa adına bunu başaracak gücümüzü kullanalım.

TOKİ, Külliye ve Mumcular Katı Atık Tesisleri için şimdiye kadar siyasilerin ortaya koydukları görüşlerini seçmen olarak takip ediyoruz ve biliyoruz.

Konu doğa ve doğal varlıklarımızı korumak olduğunda siyasi görüş farklılıklarının bir kenara bırakılarak seçmene gidilmesi gerektiğini de siz Milletvekilleri biliyorsunuz.

Doğa ve doğal varlıklarımıza sahip çıkmak adına.

Hadi buyurun, öncülük yapın. Farklı davranın, şaşırtın bizi.

Şimdiye kadar buna benzer konularda tartışmaktan, didişmekten Bodrum Yarımadasın da doğayı nasıl ihmal ve tahrip ettiğimizi hatırlayın.

Bodrum Yarımadasının geleceği için Yetti Artık diyerek,

Gündoğan/Türkbükü mahallesindeki zehir saçan bu sahayı çöplükten kurtarın, alanı temizleyin. Yeniden doğaya kazandıralım, ormana tescilini isteyelim, imara açılmasını engelleyelim.

Buna kim hayır diyebilir, kim karşı çıkabilir ki?

Bunu başardığımız da göreceğiz ki, TOKİ-Külliye ve Mumcular Katı Atık Tesislerindeki sürüp giden polemikleri de anlamını yitirecek.

Bodrum Yarımadasındaki doğa ve doğal varlıklarımızın  kazanması adına  bizlere verdiği bu fırsatı kaçırmayalım .

Göreceksiniz, yerel yönetimler, STK’lar, yöre halkı nasıl yanınızda olacak, destek verecek.

Bu destek, bir politikacının yaşadığı ve oy aldığı topraklarda elde edebileceği, ulaşabileceği vekil olma sıfatı ile en büyük başarısı, onuru da olacaktır.

Siz bunları yaşarken, ben de bir kez daha yanılmayayım. Mahcup olayım, utanayım.

Hadi buyurun Muğla Milletvekillerimiz, Bodrum Kent Konseyi bileşeni ve TEMA Vakfı Gönüllüsü olarak yanınızdayım..!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.