enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

“30 SANTİM FAZLALIĞI YIKARKEN RES’E İZİN VEREMEYİZ”…

“30 SANTİM FAZLALIĞI YIKARKEN RES’E İZİN VEREMEYİZ”…

RESE KARŞI MECLİS KARARI 2Bodrum Belediye Meclisi, Bodrum Yarımadası’nda Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulmaması yönünde oybirliğiyle karar aldı. Belediye Meclisi’nin bu kararı çevreciler tarafından sevinçle karşılandı.
Bodrum Gündem Haber
Bodrum Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısı bugün Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon başkanlığında yapılan toplantıda CHP’li, ve bağımsız meclis üyelerinin tamamı katılırken toplantıya Bodrumlular ve çevrecilerin ilgisi büyük oldu. Toplantının gündem maddeleri arasında birinci sırada yer alan ilçenin çeşitli yerlerinde kurulmak istenen Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) yer alırken, bu konuya ilişkin İmar Komisyonu Raporu okundu. Ardından Bodrum’un doğasına, kültürüne, mimari yapısına ve çevreye vereceği zararlar anlatılarak RES’lerle ilgili karar oylamaya sunuldu. Bodrum Belediye Meclisi’nin Başkanı Kocadon ile 22 CHP’li,ve bağımsız üyelerin tamamı RES’lerin Bodrum Yarımadası’na kurulmaması için oybirliğiyle karar verdi. Karar salondaki çevreciler tarafından alkışlarla karşılandı.

“30 Santim Fazlalığı Yıkarken RES’e İzin Veremeyiz”…
Kararın ardından açıklama yapan Bodrum Belediye Başkan Mehmet Kocadon, “Bu karardan RES’lere karşı olduğumuz anlaşılmamalı. Asla RES’lere, temiz enerjiye karşı değiliz. Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliği var. Bodrum bugün dünyada marka haline geldiyse bunu kentsel kimliğini koruması nedeniyle elde etti. Sadece Bodrum’un kentsel ve tarihi kimliğine dokusuna uymayan devasa direklerin hem kentin mimari yapısına hem doğasına hemde turistik kentin turizm kimliğine görüntü yaratacağı gerekçesiyle ve onlarca sivil toplum örgütü ve vatandaşlarımızın aylar süren görüşleri doğrultusunda RES’lerin Bodrum Yarımadası’na yapılmaması konusunda meclis kararı aldık. Çünkü Bodrum’un kentsel kimliğini korumak zorundayız, Bodrum’un kimliğine ters düşen hatta bazı yerlerde 30 santimetre fazlalık nedeniyle yıkım yaparken bu kentin kimliğini korumaya çalışırken Yarımada’yı yüz metreye yakın yüksekliğinde dev tribünlerle doldurmak feci şekilde dönülmez zararlara neden olacaktır. Bu kararı başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere, Turizm, Kültür Bakanlıkları, Anıtlar Koruma Genel Müdürlüğü’ne göndererek Yarımada’nın ve geleceğinin korunması açısından meclisin kararının dikkate alınmasını ve Bodrum’un RES’lerle doldurulmasının önlenmesini isteyeceğiz, kurulmaması için elimizden geldiği kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

“Şirketler İnadından Vazgeçsin. Bu Karar Onlara Yeter”… 
Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyesi Mehmet Çilsal da, 550 kilometrekare olan Bodrum Yarımadası’nın yüzde 20’sinin lisans alan RES’Lerin işgali altında olduğuna dikkati çekip, “Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığımız başvurularla bir kısmının inşaatını durdurmayı engelledik. Şu ana kadar yedi şirket lisans alarak RES kurma hazırlığı içinde. Bunların en küçüğü 14 bin dönüm arazi tahsisli. Yani Yarımada’yı RES mezarlığına çevirecekler. Bugün meclisin almış olduğu karar aslında Bodrum halkının sesidir. Bu nedenle RES kuracak şirketlere önerimiz, halkı karşılarına almak istemiyorlarsa bir an önce vazgeçmeleridir. Meclis bu kararı aldıysa vatandaşın sağduyusunu dinleyerek aldı. Görünüyor ki Bodrum’da tek bir kişi bile RES istemiyor. Şirketlerde bu yönde inatlarını sürdürmemeleri gerekir. Lisans alan şirketlerle hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Yorumlar

  1. Cahit Biliroğlu dedi ki:

    Bodrum Belediye Meclisi’ni aldığı karardan dolayı kutlarım.Sürdürülebilir turizmin önünü açan bir karardır. Kararın siyasi takibi gerekmektedir. Bu konuda tüm siyasi partiler bakanlıklardaki takiplerde birlik içinde olmalılardır.
    Büyük kapitalistler doymak bilmezler. Gözleri “yatırılan para,gelecek para”dan başka birşey görmediğinden…

  2. nevzat öcal dedi ki:

    Götrüntü kirliliği yaratmayan belli bir bölge gösterilip orada yapılmalıdır…