enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

MİMAR ve MÜHENDİSLERDEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR…

MİMAR ve MÜHENDİSLERDEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR…

TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü (2)

19 Eylül “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” dolayısı ile TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Şube binasında yaptıkları basın açıklamasında “15 Temmuz kanlı Cemaat darbesinin yaşattığı olumsuzlukların ağır etkisi altındayken, OHAL ilanı, Meclisin devre dışı bırakılması ve ardı arına çıkarılan KHK’lar ile ülkemiz daha baskıcı bir döneme sokuldu.” ifadesi dikkat çekti.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Mühendis, mimar, şehir plancıları, 19 Eylül 1979’da TMMOB‘nin çağrısıyla ekonomik, demokratik talepleri için ülke çapında uyarı mahiyetinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Bu eyleme, 49 ilde 443 işyerinde mühendis, mimar, şehir plancıları yanı sıra işçi, teknik eleman ve sağlık görevlileri dahil 100 bini aşkın kamu çalışanı katılmış, teknik eğitim gören öğrenciler de eylemi desteklemişlerdi.

TMMOB tarihinde önemli bir yeri bulunan 19 Eylül tarihi, altı yıldan beri “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” olarak kutlanmakta ve mücadele geleneği sürdürülmekte.

“TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” Türkiye’de eş zamanlı olarak okunan ortak basın açıklaması, Bodrum’da da, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Şube binasında gerçekleştirildi. TMMOB eski Genel Başkanı Mehmet Soğancı, İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit, Mimarlar Odası  Bodrum Temsilcisi Cevat Kalfa, Elektrik Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İsmail Sever, Makina Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Semayi Yaman, Jeoloji Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Mustafa Erdoğan, Şehir Plancıları Odası Bodrum Temsilcisi Banu Özberk ile birlikte, TMMOB Bodrum İKK üyesi 25 mimar, mühendis ve şehir plancısı katıldı.

KHK’LAR İLE ÜLKEMİZ DAHA BASKICI BİR DÖNEME SOKULDU…

Basın açıklamasını İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit okudu. Özyiğit “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” 2010 yılında gerçekleştirilen kongrede karar verildiğinin bilgisini verirken basın açıklamasında Türkiye’nin gündemine dair önemli noktalara dikkat çekti. Özyiğit “19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ne, ülke tarihimizin en karanlık dönemlerinden birisi yaşanırken girmekteyiz.” Diyerek başladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “15 Temmuz kanlı Cemaat darbesinin yaşattığı olumsuzlukların ağır etkisi altındayken, OHAL ilanı, Meclisin devre dışı bırakılması ve ardı arına çıkarılan KHK’lar ile ülkemiz daha baskıcı bir döneme sokuldu. Bir yanımız emperyalistlerin yarattığı kanlı Ortadoğu bataklığı bir yanımız darbe girişimi, patlayan bombalar, savaş ve katliamlar ile sarıldı. Yıllardır iktidarların yanlış uygulamalarına ve Cemaate karşı mücadele eden muhalif kesimler darbe girişimi bahanesiyle görevlerinden alındı, baskılara maruz kaldı. Toplumsal hayatı kuşatan gericilik iktidar yapısındaki gücü ile laikliği ortadan kaldıracak bir düzeye ulaştı. Doğamız, kentlerimiz ve yaşam alanlarımız yağmacılığın artık kurumsal hale gelen saldırıları ile geri dönüşü mümkün olmayacak düzeyde zarara uğratıldı. Ülkemiz artık mesleğimizi kamu ve toplum yararı doğrultusunda onurluca icra edebileceğimiz koşullardan uzaklaştı.”

TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü (1)YETKİLER SERMAYE KURULUŞLARINA DEVREDİLDİ…

Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı meslek disiplinleri ve meslek örgütlerinin bazı alanlardaki yetkilerinin uluslararası sermaye kuruluşlarına devredildiğini, bazı alan ve yetkilerin kısıtlandığını, bazılarının da ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Özyiğit açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmetlerinin ana sektörleri kamusal fayda anlayışından çıkarılıp serbestleştirme, özelleştirme, ticarileştirmenin unsurları haline getirildi; fason üretime bağlı olarak mühendislik geriletildi. Esnek ve güvencesiz çalışma koşulları yaygınlaştırıldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, insanca barınma hakkı ve deprem gerçeğinin gerektirdiği yapı denetimi, kent politikaları, enerji, tarım, orman, su kaynakları gibi alanlarda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının mesleki denetim ve bilimsel-teknik kriterleri devre dışı bırakıldı, kanun hükmünde kararnamelerle yargı kararlarını gözetmeyen mevzuat düzenlemeleri, evrensel bilimsel mesleki gereklilikleri büyük oranda tasfiye etti.”

DOĞA YAĞMASININ KARŞISINDA DURACAĞIZ…

İktidarın, TMMOB Yasası‘nı değiştirmeye, Odaların ve TMMOB‘nin önemli bazı yetkilerini elinden almaya çalıştığını, fakat TMMOB ve bağlı Odalarının bu baskılara boyun eğmeyeceğinin altını çizen Özyiğit “Dayanışmanın anlamının ülkemizin içinde bulunduğu kötü günlerde, umudumuzu kaybetmeden emek, demokrasi ve barış mücadelesini yükseltmek olduğunu biliyoruz. Bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancılarının omuzlarındaki yükün yalnızca umutla ve dayanışmayla paylaşılabileceğine inanıyoruz. TMMOB;19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde doğamızın, kentlerimizin ve yaşam alanlarımızın yağmasına karşı Artvin halkı ve Cerattepe ile dayanışma içerisinde olacaktır.”

TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü (3)MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA SÜRECEK…

Basın açıklamasının sonunda ise özellikle mücadelenin durmadan süreceğine vurgu yapılarak, şu ifadeler yer aldı; “TMMOB; içerisine sürüklendiğimiz savaş ve baskı atmosferine karşı; emperyalizme, savaşlara, faşizme ve gericiliğe karşı toplumsal muhalefet güçlerinin birliği için çalışacak; eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi, laiklik için gericiliğin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. TMMOB; kamu yararını gözeterek toplumcu, demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü, laiklik ve bağımsızlıktan yana geleneklerine bağlı kalacaktır. TMMOB; 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde ülkemize ve geleceğimize sahip çıkma sorumluluğu ile yoluna devam edecektir. Dayanışma Günümüz, ülkemizin aydınlık geleceğine duyduğumuz inançla kutlu olsun.”

Basın açıklamasının ardından basın açıklamasına katılan mimar mühendis ve şehir plancıları Türkiye ve Bodrum gündemine dair görüş alışverişinde bulundular.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.