enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

GÖZ SAĞLIĞI OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR…

GÖZ SAĞLIĞI OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR…

özel bödrumÖzel Bodrum Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Nalan Özbirecikli , çocuklarda göz şikayetlerinin okul başarısını olumsuz etkilediğini belirterek, düzenli göz kontrollerinin önemi hakkında bilgi verdi.

Bodrum Gündem Haber 

Çocuklar gözlerindeki şikayetleri tam olarak anlayamadıkları için bunu vücut dilleri ya da davranışları ile ifade edebilirler. Televizyona ve sınıfta tahtaya çok yaklaşma, okurken satır kaçırma ve parmakla takip etme, gözleri sık sık ovuşturma veya kaşıma, ışık hassasiyeti, gözde aşırı sulanma, baş ağrısı ile göz yorgunluğundan yakınma, bilgisayarın gözlerini ağrıtmasından şikayet etme ve okul başarısında düşme gibi belirtiler çocuklarda göz bozukluğu olduğu anlamına gelebilir. 

Her 4 öğrenciden 1’i görme problemi yaşıyor
Yapılan araştırmalar okul öncesi çağdaki çocukların %5 inde, okul çağındaki çocukların ise %25 inde görme problemi olduğunu ortaya koymaktadır. Yani okula giden her 4 çocuktan birinde değişik derecelerde görme problemi mevcuttur. Şaşılık ve göz kapağında düşüklük gibi dışarıdan bakıldığında fark edilen göz problemleri dışındaki sorunlar ancak göz hekimi tarafından yapılacak detaylı bir göz muayenesi ile anlaşılabilecektir. Çocuklarda erken yaşta saptanan görme problemlerinin tedavisi hem daha kolay hem de daha başarılı olmaktadır.

Göz tembelliği kalıcı görme kaybına neden olabilir
En önemli görme sorunlarından biri olan göz tembelliği ancak erken yaşlarda tanı konduğunda önlenebilir ve tedavi edilebilir bir durumdur. Göz tembelliğine yol açan başlıca durumlar; düzeltilmemiş yüksek kırma kusurları, iki göz arasındaki kırma kusurlarının derecelerinin farklı olması ve şaşılıktır. Göz tembelliği zamanında tedavi edilmediğinde ileri yaşlarda telafisi mümkün olmayan kalıcı görme kaybı ile sonuçlanır.

Göz bozukluğu okul başarısını olumsuz etkiliyor
Görme bozukluğu çocuğun okul başarısının yanı sıra; vücut ve denge gelişimi, algılama, iletişim  becerileri ve  sosyal gelişimi de olumsuz yönde etkileyebilecek ciddi bir durumdur. Anne-babalar ve öğretmenler okul çağındaki çocuklarda görme bozukluğunun belirtisi olabilecek sınıf tahtasında yazılanları göremeyip çok yaklaşma durumlarda çocuğun mutlaka göz muayenesinden geçirilmesini sağlamalıdırlar.

Okul çağındaki çocuklarda en sık rastlanan göz bozukluğu kırma kusurlarıdır
Kırma kusurları miyopi, hipermetropi ya da astigmatizma şeklinde olabilir. Verilecek gözlük ile çocuk uyum kapasitesini zorlamaya gerek kalmadan net görebilecek ve şikayetleri ortadan kalkacaktır. Göz doktoru kırma kusuru varlığında; çocuğun yaşı, görme keskinliği, şaşılık varlığı, kırma kusurunun derecesi  ve göz tembelliği riski gibi çeşitli faktörleri dikkate alarak  ne zaman ve ne güçte gözlük vereceğine her bir hasta için yapacağı değerlendirmeye  göre gözlük tedavisi verir.

Çocuklarda düzenli göz muayenesi çok önemli
Her yaştaki çocuğa göz muayenesi yapılabilir. Herhangi bir belirti ya da şikayet olmasa bile her çocuğa hayatın ilk 6 ayında (en geç ilk 1 yılda), 3 yaş civarında ve okul öncesi dönemde göz muayenesi yapılması önerilmektedir. Okul çağındaki çocuklar ise herhangi bir sorunları yoksa 2 yılda bir, saptanmış bir göz problemleri varsa en geç yılda bir kez ya da göz doktorunun önerisi doğrultusunda daha sık olarak göz kontrolünden geçirilmelidir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.