Bodrum Gündem

MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ ONUR ÖDÜLLERİ VALİ AMİR ÇİÇEK ve CNN TÜRK’E…

MGC 2016 Medya Başarı ödülleri 12

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin (MGC) 2016 yılı Medya Başarı Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül töreni öncesi düzenlenen konferansta konuşan CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, darbe gecesi neler yaşadığını, cuntacı askerlerin CNN baskınında neler olduğunu, eşi ve arkadaşlarıyla aldığı kararları anlattı.
Bodrum Gündem Haber
MGC geleneksel olarak her yıl ‘Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Bayramı’ dolayısıyla düzenlenen ve bu yıl 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ertelenen etkinlik gerçekleştirildi.
İki bölüm halinde düzenlenen programın birinci bölümü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Meslek Yüksek Okulu Radyo TV Teknolojisi Medya ve İletişim Topluluğu paydaşlığında yapılan panelle başladı. Panele konuşmacı olarak CNN TÜRK Genel Müdürü Erdoğan Aktaş katıldı.
MGC 2016 Medya Başarı ödülleri 15HERKES YANINA YEDEK KIYAFETLERİNİ ALARAK HABER MERKEZİNE KOŞSUN
MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi (AKM) B Salonu’nda gerçekleştirilen panelde konuşan Aktaş, tarihi ve bir o kadar da heyecan verici bir gün yaşadıklarını anlatırken şöyle dedi:
“Olayın kendisi, buna tanıklık etmek ve bununla ilgili yayınları sürdürmek bir gazeteci açısından asla unutulmaz. Hande (Fırat), Cumhurbaşkanı’na bağlanıyor, sonra bütün kabine bağlanmak istiyor. Bir yandan olaylar sürüyor, canlı görüntüler akıyor. Bunun editörlüğünü yapmak, darbeye karşı durmak ve o süreci yönetmek çok heyecanlıydı. Ekip arkadaşlarıma, abartıyor olabilirim, yanlış olabilir, herkes yanına yedek kıyafetlerini alarak haber merkezine koşsun. Darbe oluyor galiba yazarak e-posta gönderdim. Bir yandan Ankara’da Hande’yle konuşuyordum. Bir yandan da inşallah yanılıyorum diyordum.”
ÇOCUKLARI EŞİME EMANET EDİP ÇIKTIM…
Oldukça çarpıcı olaylar yaşadığını anlatan Aktaş “Karşıya geçmek problem. Eşime dedim ki ben gidiyorum, ne olduğunu bilmiyorum. Bu bir darbe. Ama ben bu darbeye kişisel ve editoryal olarak karşıyım. Bu duygumu her aşamasında yayında da söylerim. Ne olacağı bilinmez, neticede ülkede darbe girişimi var. Çocukları ona emanet ettim. Yollar kapalı. Kandilli’ye indim. Deniz yoluyla Ataköy’e geçtim. Kimse almıyor arabasına. Sonunda bir taksi buldum. Yayın devam ediyordu. Gelirken kafamda her ihtimale karşı B planım hazırdı. Yayın gidebilir, burası basılabilir, ne yapmalıyız?” dedi.
ASKERLER GELİNCE EŞİMİ ARADIM VE…
Askerler geldiğinde eşini arayarak çocukları TV’den uzaklaştırmasını istediğini kaydeden Aktaş konuşmasını şöyle sürdürdü; “İki arkadaşımla toplantıdaydık. Helikopter sesi duyduk. Ateş ederler mi diye de korktuk. Helikopter indi, askerleri gördüm ve eşimi aradım: Sakin ol, sakın panik yapma. Binaya askerler giriyor, çocukları televizyon karşısından çek dedim. Tabii ki çekilmemişler. Yayını başka bir noktadan sürdürebilirdik. Ankara’ya devredebilirdik. Ya da sosyal medyadan. Bilgisayarları, telefon şarjlarını hazır ettik. Gerekirse sadece sosyal medya üzerinden yayın yapacağımız yerler bulacaktık, arkadaşları görevlendirdik. Sonra rejiye geldim. Buradaki arkadaşlarla konuştum. Biz bu yayını teslim etmeyeceğiz, bana bırakın” dedim. Hepimizin mottosu aynı; yayın namustur.”
MGC 2016 Medya Başarı ödülleri 16ASKERLERE “DURUN BENİM SİZİN YAŞINIZDA OĞLUM VAR” DEDİM
Gelen askerlere; Durun! Benim sizin yaşınızda oğlum var, gelin vazgeçin bundan” dediğini anlatan Aktaş “Bana “Emir aldık, emir demiri keser” yanıtı verdiler. Ben de, ‘Kanunsuz bir emri uygulamama hakkınız var. Gelin bu işten vazgeçin’ dedim. Bizim kata bir de yüzbaşı geldi. O da sert ifadelerle tehdide devam etti. Bu sırada gerekli hazırlıklar yapılıyor. Başak Şengül de yayındaydı. Başak’a; ‘askerler geldi, yayın gidebilir’ dedim. O sırada rejideki arkadaşlar rejiyi kilitledi. O sırada cebime telsiz yaka mikrofonunu koymuştum. Bir yandan anlatıyor tarihe not düşüyorum.” dedi.
ÖZEL HAREKATIN ELEKTRİĞİ KESMESİNE İZİN VERMEDİK…
Erdoğan Aktaş, bina müdürünün kendisini arayarak, ‘Özel Harekat polisleri aşağıda, elektriği kesmemizi istiyorlar, operasyon yapacaklar’ dediğinde yüreğinin ağzıma geldiğini ifade ederek “Buna asla izin vermem, sen de izin verme’ dedim. Arkadaşlarımın hepsi benim sorumluluğumda, böyle bir şey olamaz.” şeklinde en korktuğu anları konferansı dinleyenler ile paylaştı.  Aktaş şöyle devam etti; “Bu sırada bir yandan yayın gidiyor, en azından ses gidiyor. Sonra herkesi tahliye etmeye başladık. En son ben çıkacaktım. Doğrusunu isterseniz, biraz da kimse heyecandan bir şey yapmasın diye kontrol altında da tutuyorum. Yavaş yavaş çıkıyordu arkadaşlarımız, o sırada bir silah patladı. Ardından kalabalık geldi. Darbeye karşı olduğunu, bizi korumak istediklerini söyleyen bir kalabalık. Ben binanın bir köşesinden cebime koyduğum mikrofonla olayları anlatmaya, yayını yapmaya devam ettim. Sonra askerler etkisiz hale getirildi, kalabalık dağıldı. Ben de stüdyoya geçip yayını devraldım.”
Konferansın ardından gazeteciler ve Muğla Üniversitesi Sinema TV ve Gazetecilik bölümünde okuyan öğrenciler Erdoğan Aktaş’a o gece ve gazetecilik ile ilgili merak ettiği soruları sordu.

MGC 2016 Medya Başarı ödülleri 5“MEDYA ONUR ÖDÜLÜ’NÜ CNN TÜRK KANALINA VERMEYİ UYGUN GÖRDÜK”
Programın ikinci bölümü olan ödül töreni ise saat 20.00’de Menteşe’deki CNS Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Halk oyunları gösterisiyle başlayan gecenin açılış konuşması MGC Başkanı Süleyman Akbulut tarafından yapıldı.

MGC olarak her yıl 24 Temmuz’da düzenledikleri geleneksel ‘Basın Bayramı ve Medya Başarı Ödülleri’ gecesini, ülkemizin içinden geçtiği olağanüstü günlerin hemen sonrasına rastlaması nedeniyle ileri bir tarihe ertelediklerini belirten Başkan Akbulut, şöyle konuştu: “Eğer 15 Temmuz darbe girişimi sürecini yaşamamış olsaydık şu anda konuşmalarımızı basında sansürün kaldırılışı ve basın özgürlüğü üzerine yapıyor olacaktık. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi süreci ve sonrasında yaşananlar geldi bizim ertelediğimiz gecenin ana gündemi oluverdi. Ülkemizi derinden sarsan 15 Temmuz darbe girişimi gecesi özellikle haber kanallarımız milletin ve demokrasinin sesi olmuştur. Yani Türk Medyası darbenin karşısında ve demokrasinin yanında olmuştur. Bu anlamda yönetim kurulumuzca demokrasinin sesi olan meslektaşlarımızı ödüllendirmek istedik. Biz Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak o gece demokrasinin ve milletin sesi olan tüm haber kanallarımıza teşekkür ediyoruz. Ancak CNN Türk’ü bu gece için ayrı tutmak istedik. Gerek CNN Türk Ankara temsilcisinin Cumhurbaşkanıyla FaceTime üzerinden yaptığı bağlantıyı ekranlara taşıyan ilk gazeteci olması ve bu bağlantının 15 Temmuz’un en önemli kırılma noktalarından biri olması, gerekse kanalın darbeci askerlerin fiili müdahalesine maruz kalmasına rağmen, son ana kadar ekranını karartmama konusunda verdiği mücadele ve habercilik adına göstermiş oldukları refleks, CNN Türk’ü diğer kanallardan ayrı tutmamızın en önemli nedenlerinden oldu. Bu anlamda biz de MGC olarak 2016 yılı ‘Medya Onur Ödülü’nü CNN Türk’e vermeyi uygun gördük.Bunun yanında darbecilerin 1 numaralı hedefi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın Marmaris’te o geceye dair basına yaptığı ilk açıklamayı takip eden Marmaris’te görev yapan meslektaşlarımızı da unutmadık. Marmaris’te değişik yayın kuruluşu ve yaygın haber ajansları adına darbecilerin hedefindeki demokratik yollarla halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanının sesini ülke ve dünya kamuoyuna duyurma amacıyla takip eden 8 arkadaşımızı ödüllendirdik.”
AKTAŞ’A MGC ONUR ÖDÜLÜ

Akbulut’un yaptığı konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. 15 Temmuz darbe girişiminin karanlık gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cep telefonu üzerinden yaptığı görüntülü bağlantıyı ekranlara taşıyan, darbeci askerlerin fiili müdahalesine maruz kalmasına rağmen, son ana kadar ekranını karartmama konusunda verdiği mücadele, demokrasiye ve çok sesliliğe inancıyla habercilik adına göstermiş olduğu hassasiyet nedeniyle CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş’a MGC Onur Ödülü MGC Başkanı Süleyman Akbulut tarafından, 15 Temmuz Darbe Girişimi sürecin de darbeye karşı duruşu ve demokrasiye olan inancı nedeniyle Muğla Valisi Amir Çiçek’e ödülü Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca tarafından verildi.
MGC 2016 Medya Başarı ödülleri 4O GECENİN KAHRAMAN MUHABİRLERİ DE ÖDÜLLENDİRİLDİ…
Gecede ayrıca DHA Marmaris Muhabiri Ali Gündoğan’a 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk açıklamalarını kamuoyuna duyuran gazeteciler arasında yer aldığı için ödül alırken; DHA Bodrum Muhabiri Nilüfer Demir ‘Aylan Bebek’, DHA Milas Muhabiri Oktay Çayırlı ‘Giden Bir Can’ adlı fotoğraflarıyla fotoğraf dalında, DHA Muğla Muhabiri Cavit Akgün ise, ‘Bravo Sana Komutanım’ ile haber dalında ödül aldı. Gündoğan’a ödülünü CNN Türk Genel Müdürü Aktaş, Çayırlı ve Akgün’e ise CNN TÜRK Haber Müdürü Ali Güven verdi.
GAZETECİLER GEDERASYONUNDAN KAPATMA VE BASIN KANTI ELEŞTİRİSİ…
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ise, ülkemiz gündemini değerlendirerek, özellikle basın sektöründe yaşanan gelişmelere değindi. Karaca, Basın İlan Kurumu’nda ömür boyu sürebilecek olağan üstü bir hal ilan edildiğini savunurken, konulan bir maddede, “Devlet, hükümet için, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü engelleyen her gazetenin ekmeğini ömür boyu keserim” denildiğini, devlete karşı hiçbir olumsuzluğu olmayan televizyon, gazete ve radyoların kapatıldığını 250 kadar gazetecinin basın kartları iptal edildiğini söyledi.

MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ 2016 MEDYA BAŞARI ÖDÜLÜ ALANLAR…

GAZETE HABER DALI
-Burak Alper Kuş (Yatağan Demeç Gazetesi)
-Gizem Kapusuz (Milas Gazete Güney Ege)
-Ender Türkkan  (Marmaris Gündem Gazetesi)
-Mustafa İnci (Akşam Gazetesi)
-Cavit Akgün (DHA Muğla)

FOTOĞRAF DALI
-Nilüfer Demir (Aylan bebek) (Bodrum DHA)
-Oktay Çayırlı (Giden bir can) (Milas DHA)

FOTOĞRAF ÖZENDİRME
-Berna Uçar (Hamle Medya)

TV HABER DALI
-Egemen Sümer (KG Medya)

SPOR HABERİ DALI
-Hüseyin Açar (Milas Önder Gazetesi)
-Ekrem Orhan (Muğla Devrim Gazetesi)
-Mete Sönmez (Dalaman Batı Haber)

ROPÖRTAJ DALI
-Tülay Sükun (Bodrum Yarımada Gazetesi)
-Adem Ülker (Yeniasır Gazetesi)
-Turgay Mutlu (Yatağan Demeç Gazetesi)

SAYFA DÜZENİ DALI
-Sinan Boyacı (Muğla Gazetesi)
-Ceren Çakmak (Marmaris Yeni Sayfa Gazetesi)
-Duygu Kaplan (Kent Gazetesi)

KÖŞE YAZISI
-Mustafa İnci (Muğla Gazetesi)
-Nejat Altınsoy (Muğla Kent Gazetesi)
-Özcan Özgür (Hamle Gazetesi)
-Ünal Şöhret Dirlik (Fethiye Beşkaza Postası)

KÖŞE YAZISI ÖZENDİRME ÖDÜLÜ
-Gökhan Ayyıldız (Fethiye Gözde Yaşam Dergisi)
-Cahit Yargıcı (Fethiye Beşkaza Postası)
-Celal Durgun (Milas Önder Gazetesi)
-Nabide Kılınç (Muğla Devrim Gazetesi)
-Güngör Berk (Fethiye Gazetesi)

RADYO PROGRAMI DALI
-Özge Deveci (Dalaman Harbi Radyo)
-Nurşen Kara (Muğla Örnek Radyo)
-Serdar Serper (Milas Radyo Gözlem)

TV PROGRAM DALI
-Ada Kara (Bizde Varız) (Fethiye Kanal F)

İNTERNET PORTALI DALI
-bodrumageldik.com (Bodrum)
-Bodrummuhabiri.com (Bodrum)
-48spor.com (Ortaca)

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ GECESİ CUMHURBAŞKANIMIZIN İLK AÇIKLAMALARINI KAMUOYUNA DUYURDUKLARI İÇİN ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN BASIN MENSUPLARI
-Temel Irmak (Marmaris Gündem Gazetesi)
-Sabri Kesen (Marmaris AA)
-Vural Efecik (Marmaris Yenisayfa-İHA)
-Ali Gündoğan (Marmaris DHA)
-Kürşat Keskin (Marmaris Gündem)
-Yusuf Keskin (Marmaris Manşet)
-Murat Arıkan (Marmaris TV)
-Emre Enes (Marmaris Kanal48)

YÖNETİM KURULU ÖZEL ÖDÜLLERİ
 Muğla Gençlik Merkezi
Türkiye’deki Gençlik Merkezleri arasında 15 Temmuz Darbe Girişimini gözler önüne seren fotoğrafların yer aldığı tek köşeye sahip Gençlik Merkezi olması ve Muğla’nın adını uluslararası projelerle duyurdukları gerekçesiyle…

Zülfikar Türedi (Muğla Gençlik Merkezi Müdürü)
Merkezin çalışmalarındaki başarılı koordinasyonu ve Muğla basınıyla olan olumlu ilişkileri nedeniyle…

-Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Muğla Gazeteciler Cemiyetiyle iş birliği içerisinde gerçekleştirilen liseler arası fotoğraf yarışması projesinde ki paydaşlık ve katkıları nedeniyle…

Yaşar Yiğit  (Kamu görevlisi ve Yardımsever)
Olumlu yaşar olarak tanınan Yaşar Yiğit, yardıma muhtaç ailelerin fiziki şartlarını daha modern hale getirdiği yardım ve toplum duyarlılığını gözler önüne seren çalışmaları nedeniyle…

Bilgen Özdoğan (Fotoğrafçı)
Yaşama İlk gözlerini açan bebeklerin doğumu sırasında ölümsüzleştirdiği fotoğraflarla fotoğrafçılık sektörüne yeni bir boyut kazandırması ve bir birinden başarılı fotoğraflara imza atması nedeniyle…

Duygu Tarımcıoğlu (MUTSO Basın Birimi Sorumlusu)
Basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştıracak organizasyonlara başarıyla imza attığı ve görev yaptığı kurum adına Muğla basınına sunduğu katkılar nedeniyle…

Ummuhan YurtFikret Hıdır (Bodrum Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Birimi)
Basın mensuplarıyla yürüttükleri iyi ilişkiler, Muğla basınına sağladıkları katkı ve destekler nedeniyle…

Rengin Över (Yücelen Hastanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu)
Görev yaptığı hastanenin tanıtımına ilişkin hazırladığı basın bültenleri ve Muğla Basınına verdiği katkılar için…

Yrd. Doç. Dr. Serdar Karakaya (MSKÜ Muğla Meslek Y.O Radyo Televizyon Bölüm Bşk.)
Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve bölüm öğrencilerinin yararına olabilecek tüm talep ve çalışmalarda göstermiş olduğu özverili paydaşlık nedeniyle…

MUSKİ Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
Büyükşehir yasasıyla yapılanmasını hızlı bir şekilde tanımlayan MUSKİ’nin çalışmalarını etkin ve hjjızlı bir şekilde Muğla basınıyla paylaştıkları için…

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Birimi
Muğla basınıyla kurduğu olumlu ilişkiler nedeniyle…

Ormanspor Basketbol Takımı
Kısıtlı bütçesiyle sportif başarı elde ederek 1. lige yükselmesi nedeniyle…

Erdinç Özal
“TRT Anadolu’nun Gözleri” belgeseli ile Muğla’nın tanıtımına koyduğu katkı nedeniyle…

MGC ONUR ÖDÜLLERİ

– Amir Çiçek (Muğla Valisi)
15 Temmuz Darbe Girişimi sürecin de darbeye karşı duruşu, demokrasiye olan inancı nedeniyle…

Erdoğan Aktaş (CNN TÜRK Genel Müdürü)
15 Temmuz darbe girişiminin karanlık gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’nın FaceTime üzerinden yaptığı bağlantıyı ekranlara taşıyan, darbeci askerlerin fiili müdahalesine maruz kalmasına rağmen, son ana kadar ekranını karartmama konusunda verdiği mücadele, demokrasiye ve çok sesliliğe inancıyla habercilik adına göstermiş olduğu hassasiyet nedeniyle…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.