Bodrum Gündem

BÜYÜKŞEHİR OY BİRLİĞİ İLE “HAYIR” DEDİ…

BÜYÜKŞEHİR OY BİRLİĞİ İLE “HAYIR” DEDİ…

muğla büyükşehir meclis toplantısı 1

Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısına Bodrum CHP İlçe Başkanı Recai Seymen ve Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer ile birlikte, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz ve konsey yürütme kurulu üyeleri de katıldı. Büyükşehir Meclisi İmar Komisyonunun raporunu oy birliği ile kabul etti.
Bodrum Gündem Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve onaylanmak için kurumların bilgisine sunulan Doğal Sit Alanları Uygulama Öneri Planı, Bodrumlu sivil toplum örgütleri başta Muğla’nın 13 ilçesinden de tepki almıştı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında da görüşülen bu konu İmar Komisyonunun “Yeniden değerlendirilmesi uygun olur” şeklinde ki raporları çerçevesinde oy birliğe ile kabul edildi.

KOMİSYONDAN YENİDEN DEĞERLENDİRİN KARARI ÇIKTI…

13 ilçe belediyesinin planlarının paftalar halinde sunumunu yapan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Enver Tuna, ardından komisyonun raporunu okudu. Tespit edilen ve çekince gösterilen konuların yeniden değerlendirilmesi gerektiği vurgulanan raporda şu ifadeler yer alıyor: “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin yapılarak, Doğal Sit Alanlarının yeniden irdelenmesine ilişkin söz konusu çalışmanın; koruma-kullanma dengesini gözeten bir anlayış çerçevesinde tespit edilen ve çekince gösterilen konuların yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İlimiz bütününde doğal sit alanlarında dört mevsimi kapsayan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin” yapılarak yeniden değerlendirilmesine ilişkin Başkanlığımız görüşünün oluşturulabilmesi için Belediyemiz Meclisince incelenerek değerlendirmenin ve eklerinin; 5216 Sayılı Kanunun uyarınca uygun olduğuna Komisyonumuzca oybirliği ile karar verilmiştir. Belediye Meclisimizin takdirlerine saygı ile sunulur”
muğla büyükşehir meclis toplantısı 2BODRUM KENT KONSEYİ UYARIYOR…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin yapılarak, Doğal Sit Alanlarının yeniden irdelenmesi”ne ilişkin çalışma ile ilgili görüşlerini toplantı öncesinde bir basın açıklaması ile bildiren Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz “Bu plan önerisi bilimsel değil, rantsaldır. Özellikle Gökova’nın, deniz ve kara turizminin katlidir, sonudur. Hazine arazilerinin korunması kaldırılarak, yapılaşmaya açılacaktır. Bunun vatandaşa hiçbir getirisi olmayacağı gibi, işine de aşına da engel olacaktır. Denizin, doğanın katledildiği bir marka olan Bodrum’a turistlerin geleceğini düşünmek bile mümkün değildir. Meclis üyelerinin de bunları değerlendireceğini sanıyoruz” dedi.
OSMAN GÜRÜN’DEN BODRUM’A TEŞEKKÜR…
Gündem maddesi oylamaya sunulmadan önce konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, konuyla ilgili olarak özellikle Bodrum’a teşekkür ederek “13 ilçemiz de yazılı ve sözlü olarak görüşlerini bildirdiler. Ancak, özellikle Bodrum Belediyesi’ne, Bodrumlu sivil toplum kuruluşlarına, odalarına ve bugün buraya da gelen Bodrum Kent Konseyi’ne çalışmaları ve çabaları ile çok teşekkür ediyorum. Çok hızlı, çok detaylı ve çok duyarlı çalışmalar yaptılar. Bu bize güç vermiştir. Muğla Belediyesi bürokratları, meclis komisyon üyelerimiz de gece gündüz çalıştılar, incelediler. Benim yaptırım gücüm yok. Belediye olarak ancak görüş bildirebiliriz. Kabul edilir, edilmez bilemeyiz, ya da kısmen edilir. Ancak, eğer Muğla gibi bir il için hayati önem taşıyan bu planlar önerildiği gibi uygulanırsa, hukuki yollara başvuracağımız bilinsin isteriz. 13 ilçemizin de yanı görüşü paylaşmış olması, dikkate alınması gereken bir durumdur. Şimdi, bu gündem maddesini oylarınıza sunuyoruz” dedi.
muğla büyükşehir meclis toplantısı 3KARAR AYAKTA ALKIŞLANDI…
İmar Komisyonunun raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi. Bodrum’dan katılan konsey üyeleri kararı ayağa kalkarak, alkışlarla destekledi. Bodrum Kent Konseyi Başkanı Muatafa Demiröz söz alarak, meclise hitaben “Bütün ilçe belediyelerini ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni bu titiz çalışmalarından ötürü kutluyorum. Planla ilgili doğabilecek olumsuzluklara karşı, Bodrum Kent Konseyi’nin tüm bileşenleri ile birlikte gereken her türlü desteği vermeye, mücadele etmeye hazır olduğunu bilmenizi isteriz.” diyerek, meclis üyelerine ve başkana teşekkür etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.