enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM’UN TURİZM GERÇEKLERİ / Yiğit Girgin yazdı…

BODRUM’UN TURİZM GERÇEKLERİ / Yiğit Girgin yazdı…

yiğit-girgin-bodrum-gundemNasıl anlatsam,
Nerden başlasam,
Kaç kişiydik o zaman, bak KAÇ KİŞİ OLDU ŞİMDİ!
BODRUM, BODRUM…

Gerçekten nereden ve nasıl başlanılacağı zor bir yazı ve genelde uzun yazıyorum ama okunası bir yazı olacaktır…

2015 yılı bitmiş, Suruç patlaması ve bölgede olan olaylar gölgesinde korku dolu sezon atlatılmış, tam 2016 sezonu hazırlıkları devam ederken, 25 Kasım 2015’te kendimizi yeni bir düzen içerisinde bulduk ve 2016 sezonu malum olaylar ile birlikte geçti gitti.

2017 yılı için tüm hazırlıklar sürerken Bodrum’un tanıtım eleştirileri de son model olarak tekrar sosyal medya raflarında yerini aldı.

Hollanda fuarının detaylarına girmeden, biraz istatistiki bilgi vermekte fayda var;
YIL          GELEN TURİST          HOLLANDALI TURİST
2006               814.000                     113.000
2011               985.000                     115.600
2016               453.000                      64.650

2015 yılına istinaden; Bodrum, toplamda %43 kayıpla kapatmış, Hollanda pazarında da %37 kayıp yaşamış, yani genel olarak mevcut ülke durumu yeteri kadar durumu göstermekte.

hollandada_yogun_ilgi (3)HOLLANDA’DA NELER OLDU ?
Öncelikle şunu söylemekte yarar var; İlgi kesinlikle dağınıktı, algıda seçicilik demek istemem ama İBERYA bölgesi ve Yunan adalarına ilgi yoğundu ama bu görünen kısımdı, Hollandalıların seyahat alışkanlıklarında da değişiklikler vardı. ASYA-AMERİKA(KUZEY-GÜNEY)-İSKANDİNAVYA stantları başka bölgelerde idi ve oraları Avrupa bölgesinden daha doluydu, gezmiş olan görmüştür zaten, tam anlamıyla halk günü olduğunda her yer doluydu.

Satış konusunda, büyük operatörler sıcak satış yaparak işlerini sürdürdüler ve fuarın esas amacını hatırlattılar, artık fuarlar broşür dağıtmanın ötesine geçmeli…

Fakat dün ve öncesinde bazı haberler yayınlanıp, sosyal medyada maksadını aşan söylemler yöneltilmiş ve ne yazık ki yıllardır yüzeysel haberler ile turizm yapan esnafımız eleştiri oklarını kendi memleketinin turizmcisinin kalbine saplamıştır.

Eleştirilere açıklık getirmek tabi ki benim görevim değil, fakat doğru-yanlışları yazarak veya söylemlerle anlatmak bizlerin görevi, zaten yapılanlar doğru anlatılmadığı için bilinçsiz tepkiler oluşmakta.
Turizmciler olarak; artık Turizmci boyutu ile beraber elçilik görevi üstlenen yöneticiler konumundayız, yaşadığımız zorlukları anlatmamak bize bir şey kazandırmamakta.
hollanda ultrech fuarı 11. gün;
Fuar sadece Turizm profesyonellerine aitti, Bodrum standı konumu olarak iyi sayılabilecek bir noktada, bakanlık standının ve Hollanda pazarının önde gelen operatörlerinin yanında konumlanmış, önünden geçilmeden gidilemeyecek bir noktadaydı. Hava muhalefetinden dolayı, İstanbul’dan gelecek olan birçok otel yetkilisi gelememişti. Fakat yine de gelebilenler moralleri elverdiğince işlerini yaptılar. Tek eksimiz; Bodrum’un, İspanya-Portekiz-Yunanistan-İtalya’da değil, Türkiye’de olması idi…

2.gün
Önceki güne nazaran daha hareketliydi. Stantlara daha fazla ilgi vardı, daha fazla insan geziyordu. Fakat gene tek eksimiz; Bodrum’un, İspanya-Portekiz-Yunanistan-İtalya’da değil, Türkiye’de olması idi…

Diğer günler için de aynısı söylenebilir; eksimiz; Bodrum’un, İspanya-Portekiz-Yunanistan-İtalya’da değil, Türkiye’de olması idi…

hollanda ultrech fuarıELEŞTİRİLER KISMEN HAKLI, KISMEN HAKSIZ…

Öncelikle, bu kadar problemli olan bir ana destinasyona turist ilgisini çekmek kolay değil! Evet, ilgi ve alakanın en yoğun olduğu zaman 30-40dk’lık ücretsiz tatil çekilişi zamanı olduğu doğru, ama o kadar dakika insanlar BODRUM’A MARUZ KALDI!

Yunanistan standının bize göre yoğun olduğu doğru, beklenilen bir sonuçtu, 2016 yılında da farklı birşey olmamıştı, yükselişe geçilecek dediğimizde inanmayanlar şimdi isyandalar.

Haberdeki resim, Yunanistan standında yer alan ve yunan döneri satılan restorandan çekilmiş bir resim ve insanlar yemek yemekte, yani tıklım tıklım Yunanistan yok, Bodrum olarak çekiliş olmadan da kalabalık zamanlarımız oldu.

Görevliler yerlerinde yoktu denilmiş. BOTAV ve BODER planladıkları şekilde görsel-yazılı materyalleri ile standın başındaydı.  Peki, böylesi önemli bir fuarda Sn. Bakanımız ve gerçekten hareket kabiliyeti olan yetkililer nerelerdeydi? (standı ziyaret eden yetkilileri kastetmiyorum.) Sn. Bakan Bodrum’da yapılan Resort Kongresine dahi katılım sağlamadı!

Ne yazık ki mevcut Bodrum tanıtım altyapısı ile yapılanlar bu şekilde ama ilgililer her zaman fikre açık olduklarını da ısrarla belirtiyorlar.

Kısacası; perşembenin gelişi, çarşambadan belliydi. Neden bu kadar şaşıldı ki, bu sonuca? Kimse de Bodrum harika algısı yaratmamışken. 2017 daha da zor geçecek!

hollandada_yogun_ilgi (2)ÇUVALDIZ BİZE, İĞNE BAŞKASINA…
Tepeden başlamalı bu işe, Hükümet-Turizm Bakanlığı-Turistik Bölgeler-Yerel Yönetimler-STK’lar- İlgili paydaşların tümü, şeklinde bir yönetim şemamız yok maalesef.

Bodrum, tanıtım anlamında yavaş hareket ederek, yükselen trendini heba etmiştir. Turist nasıl olsa hep geliyor diyerek tanıtıma gereken önemi vermemiştir. Tanıtım anlamında herkes bir çok şeyi 1 kişi ve 1 STK’dan beklemektedir. Proje üretmekte yavaş, ürettiğini uygulamakta ise yok denecek kadardır. Havaya bakıp el sallasan, uydudan görünen fiber teknoloji çağındayız, Bodrum ve işletmeleri bu işin daha çevirmeli kablolu internet seviyesinde. Deniz-Kum-Güneş yapımızı çoğaltıp Tarih-Doğa-Gastronomi vb. özellikler ekleyemedik. Daha yazdıkça çoğalır, siz iyisi mi bir ara buraya da bakıverin gari; 2016 YILINDA BODRUM TURİZMİ

hollandada_yogun_ilgi (4)TANITIM İÇİN…

Lütfen uzakta durup eleştirerek çalışan turizmcinin şevkini kırmayın.

Tüm ilgili STK’lara destek olun, gelin birlik olun, proje üretin Bodrum’a sahip çıkın.

http://www.livebodrum.com – http://www.bodrumcanli.com –http://www.bodrumislife.com bu sitelere sahip çıkın.

İlgili  STK’lar, gençlerin önünü açın, destekleyin, Bodrum’u yüceltin.

Ne olursa olsun, Turizmci çalışmaya tabi ki devam edecek, bu ülke hepimizin, Bodrum hepimizin.

Masa başından eleştirenler, accıcık el atıverin gari!

 

Yorumlar

 1. Huseyin Karaoz dedi ki:

  Yigitcigim,yazini ilgiyle okudum. Insan, ziyaret edecegi ulkede emniyete olup olmiyacagi konusunda tereddutte olursa o ulkeye gitmekten cekinir.Yeni yila umutla,eglenerek,nese icinde girmek varken canindan olan insanlarin ulkesine nicin gidesinizki.Dun postada dunyanin en buyuk (Love Boat)Ask gemisinin cekiminin yapildigi gemi sirketinin Akdeniz ve Ege Nisan Eylul aylari brosuru geldi.Baktim hic bir Turk limaninin adini gormedim.Kusadasi,Istanbul yok.Alti hafta once daha baska bir sirketle Karayiplere gittik. Tanistigimiz yolcular sirketlerin Turkiye’ye ziyaretlerini durdurduklarini soylediler ve o hafta Reiana daki teror olayi yasandi.Halbuki ayni sirketin gecen yilki programlarinda bunlar listedeydi.ve gemilerinin havuz basi guvertedeki buyuk ekranlarinda Efes ve Istanbul’un reklamini da yapiyorlardi.Ozet olarak suna baglamak istiyorum.Kimse canini riske atip da Turkiye’ye gelmek istemiyor.Bu yabancilar icin degil,ulke disinda calisip, yasayan Turkler icin de gecerli onlar bile cekince icindeler.Hosca kal.Calismalarinda basarilar diliyorum.Akrabalara,tanidiklar da selam.Huseyin Karaoz

  1. yiğit girgin dedi ki:

   Sevgili Hüseyin ağabey, öncelikle buralarda karşılaşmak bile hoş bir sürpriz oldu. Yorumun ve düşüncelerin için teşekkürler.

   Durum, basit olarak söylediğin şekilde, doğrusal bir orantıda gidiyor. Güvenlik – Huzur eğrisi, bizim gibi batılalaşmaya çalışan ortadoğu-islam merkezli bir ülke ve coğrafya için öncelikli sırada. Haklı bir konu fakat, bu güvenlik sorunu tüm dünya bazında geçerli bir durum, Türkiye’de biraz daha yoğun olduğunu düşünürsek, konu güvenlikten çok siyasi olmaya başladı.

   Hem yerel siyaset hem de uluslararası siyasi durum, ülkenin bu durumda olmasının önemli bir sebebi, bilinçsiz büyümeyi hesaba katmıyorum bile.

   Neyse konuyu çok dağıtmayayım, güvenlik nedeni ile CRUISE gemilerinin ülkeye gelmemeleri doğrudur, üst düzey portföye sahip oldukları için güvenlik en önemli unsurdur onlar için, ama emin ol güvenlik sorununu aştığımızda başka sıkıntılar gün yüzüne çıkacaktır.

   Bu arada; büyük tur operatörleri, satışlar düşük olduğu için hala indirim istemekte ! İndirim verildiği takdirde turist geleceğini belirtmekteler! Yani şu mana çıkabilir; indirim verin, ucuz ve canı daha az değerli turist bulup getirelim, ya da 40 euro daha ucuz olan otel olunca, turist güvenliği önemsemiyor !

   Bu işler çok karıştı, bizler bilmeyiz ama sizin zamanınızda herşey daha netti. 🙂

   Sevgiler değerli ağabeyim, selamlarını iletiyorum.