Bodrum Gündem

PROF.DR.REMZİ SANVER BESİAD PERŞEMBE TOPLANTISININ KONUĞU OLDU…

PROF.DR.REMZİ SANVER BESİAD PERŞEMBE TOPLANTISININ KONUĞU OLDU…

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (24)

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen “Geleneksel Perşembe Toplantıları”nın Temmuz ayı konuğu Prof. Dr. Remzi Sanver oldu.

Bodrum Gündem Haber/FB 

Marina Yat Clup’de gerçekleşen BESİAD Temmuz ayı Geleneksel Perşembe Toplantısına oldukça yoğun bir katılım ile gerçekleşti. BESİAD her ay olduğu gibi bu ay da yine çok özel bir konuğu ağırladı. Prof. Dr. Remzi Sanver “Demokrasi Kavramına Matematiksel Bir Bakış” adlı konferansı ilgiyle izlenirken, seçim sistemlerinin seçim sonucuna ne kadar etkisi olduğunu çarpıcı örnekler ile anlattı. Katılımcılar konferansı adeta soluksuz izlediler.

Perşembe Toplantısının diğer bir konuğu da; son dönemde yaptığı çalışmaları ve projeleri ile dikkatleri üzerinde toplayan AKADEMİA Vakfı başkanı Özay Kartal’da Mozole Projesi Hakkında  Sunum ve Bilgilendirme yaptı.

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (1)DEPREM EN AZ ZARARLA ATLATILDI…

Temmuz ayı Geleneksel BESİAD Perşembe Toplantısının açılış konuşmasını BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Köroğlu yaptı. Konuşmasının başında 20 Temmuz’da meydana gelen Bodrum-Kos depreminin en az zararla atlatılmasından dolayı mutlu olduğunu belirtirken, Kos’ta biri Türk Vatandaşı iki kişinin ölümünden dolayı da çok üzüldüklerini söyledi.

BESİAD Başkanı Köroğlu konuşmasında, bu sene ve önümüzdeki yıllar için iş insanlarını en çok etkileyen ekonomik gelişim ve etkileşimleri hakkında bazı analizlerini ve görüşlerini BESİAD üyeleri ile paylaştı.

Köroğlu konuşmasını “İş dünyası için Bodrum markası çok değerlidir. Bu nedenle Bodrum markasının korunması ve büyüyüp geliştirilmesi için bir çok kurum kuruluş, STK ve özellikle iş insanlarımız büyük emek ve çabalar harcıyor. Elbette bu emek ve çabalar Bodrum’un geleciğine ışık olacaktır. Ancak parça parça yapılan bu küçük etkinlikler yeterli değil.  Artık büyük düşünme zamanıdır. Artık Bodrum markasını çok daha üst seviyelere taşıyacak uluslararası projeler geliştirmek ve bu projeleri de uygulanabilir hale getirmemiz gerekiyor. Bu da ancak hedef birliği ve beraberliği içinde olacaktır. Biz BESİAD üyesi iş insanları olarak mega projeler geliştirmeye, mega projelerde yer almaya, katkı sağlamaya, elimizi taşın altına sokmaya hazırız…” şeklinde tamamladı.

BESİAD Yönetim Kurulu üyesi Mithat Karabıyıkoğlu, 20 Temmuz günü gerçekleşen Bodrum-Kos depremi ile ilgili olarak bilim insanlarının değerlendirmeleri ve raporları doğrultusunda, kurumsal görüşlerini dile getiren bildiriyi Perşembe toplantısına katılan üyeler ve konuklar ile paylaştı.

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (10)BODRUM’UN MEGA PROJELERİNDEN BİRİSİ; MOZOLE PROJESİ…

İlk sözü AKADEMİA VAKFI Başkanı Özay Kartal aldı. Konuşmasına AKADEMİA VAKFI’nın kuruluşundan bu güne kısa bir öyküsünü anlattıktan sonra, son dönemlerde dikkatleri üzerine çeken ve Bodrum’un mega projesi olarak değerlendirilen, Mozole Projesi Hakkında  Sunum ve Bilgilendirme yaptı. Bodrum için mega proje olarak değerlendirilen bu projeyi hazırlanan bir video eşliğinde BESİAD üyelerine anlatırken, projenin tamamlanmasının ardından, nasıl bir görüntü olacağını da yine video görüntüleri ile gösterdi.

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (21)DEMOKRASİYE MATEMATİKSEL BİR BAKIŞ AÇISI…

Daha sonra Temmuz ayı Geleneksel Perşembe Toplantısının çok özel konuğu Prof.Dr.Remzi Sanver’in biyografisi okundu. “Demokrasi Kavramına Matematiksel Bir Bakış” konferansını sunmak üzere mikrofona gelen Prof.Sanver, böylesine seçkin insanların bulunduğu bir ortamda sunuş yapmaktan dolayı onur duyduğunu belirterek, mesleği yani Matematik bilimi ile ilgili bir sunuş yapacağını söyledi. Prof.Sanver “Bu güne kadar sizlere yapılan alışılmış sunuşların dışında bir sunuş olabilir. Diğer yandan endişeye mahal olmasın, sizleri formüller, denklem ve sayılar ile boğan bir sunuş olmayacak. Aslında matematiğin hepimizin hayatına dokunan alanı ile ilişki kurmaya çalışacağım; Karar vermek. Yani matematiğin karar verme modelleri üzerinde nasıl kullanıldığı konusunda konuşacağım. Bu açıdan hepinizin hayat pratikleri ile alakalı bir konu diye düşünmekteyim. Matematiğin günlük hayattaki kullanımı, bize çoğunlukla sayılarla ilgili, ya da benim gibi mühendislik tahsili gördüyseniz hesap yapmakla ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Doğrudur. Matematik elbette sayılar ve hesaplar ile ilgili işlevi de var. Ama matematik sadece hesap yapmaktan ibaret olmadığı gibi, bundan çok daha genel bir konudur. Çünkü matematik kavramlarla alakalı bir şeydir. Kavramların birbiri ile olan ilişkisinin, mantık kuralları çerçevesinde durulması, bu suretle bir lisan ve bilim dalı oluşturulmasıdır. Nasıl Türkçe konuşuyorum, kavramlar var ve bu kavramları birbiri ile ilişkillendiriyorum. Matematikte aynı bu şekildedir. Peki bu lisanı Türkçe, İngilizce, Fransızca gibi konuşanlar var mı? Elbette var bu lisanı konuşanlar da bilim insanları. Matematik esas itibarı ile insanın evrene dair ürettiği bilgiyi ifade etmektir, muhafaza etmektir ve gelecek nesillere aktarmakta kullanılır…”

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (19)MATEMATİK SOSYAL BİLİMLERDE KULLANILMAYA BAŞLANDI…

Prof.Sanver 20.YY’da matematiğin giderek artan bir şekilde sosyal bilimlerde kullanıldığına dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “İnsan davranışlarının anlaşılmasında, insan davranışlarının modellenmesinde matematik kullanılmaktadır. 12-13.Y.Y.’da evrenin çok karışık bir şey olduğunu ve matematik ile ifade edilemeyeceği söylenirdi. Doğru o yıllarda matematik yeterince gelişmemişti. Matematikteki bu gelişme, sosyal bilimler içinde geçerli…”

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (23)SEÇİM YÖNTEMİ İLE İLGİLİ ÇOK İLGİNÇ İFADE…

Prof.Sanver 20.YY’da matematiğin dili kullanılarak toplumsal karar verme yöntemlerinin belirlendiği ve incelendiği bir alan olduğunu kaydederek, Türkiye, Fransa ve Avusturalya seçim sistemleri üzerinden oldukça dikkat çeken örnekler vererek anlattı. Anlattıklarını şu an sözel olarak ifade ettiğini, ancak bütün bu anlattıklarının arkasında matematik kavramlar olduğunu söyledi. Prof. Sanver’in konferansında en çok dikkat çeken cümlesi ise “Siz seçim yönteminizi belirlemekle, aslında siz neyin seçileceğini de çok güçlü bir şekilde belirlemiş oluyorsunuz…” oldu.

Konferansın ardından Prof.Dr.Remzi Sanver ve katılımcılar, bir süre anlatılanlar ile ilgili sohbet etmeye devam ettiler.

BESİAD Temmuz Perşembe toplantısı remzi sanver (16)Prof.Dr.Remzi Sanver Kimdir?

Prof. Sanver 7 Haziran 1970 tarihinde doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuş ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği eğitimine başlamıştır. Mezuniyetinin ardından aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak göreve başlamış ve 1995 yılında yüksek lisans, 1998 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Murat Sertel’in yetiştirdiği önemli isimlerden birisi olarak kabul ediliyor.

1994 – 1995 arasında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Asistanı,
1996 – 1998 arasında Türk Akademisi, Entegre Doktora Programı Bursu aldı
1998 – 2000 Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Yardımcı Doçenti,
2000 – 2006 Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Doçenti,
2006 yılında Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde Profesör oldu.

1 Nisan 2011 tarihinden itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi rektörlüğünü yürütmektedir. Prof.Sanver evli ve iki çocuk babasıdır.

Ödülleri:
2007 Türkiye Bilimler Akademisi Genç Bilim Adamı Ödülü.
2005 Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mustafa Parla Vakfı, Bilimsel Araştırma Ödülü.
2002 Türkiye Bilimler Akademisi, Sosyal Bilimler Ödülü.
1998 Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Entegre Doktora Programı

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.