enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

GÜMÜŞLÜK’TE ‘KUMDA/SUDA CAZ’ TORD GUSTAVSEN’LE BAŞLIYOR…

GÜMÜŞLÜK’TE ‘KUMDA/SUDA CAZ’ TORD GUSTAVSEN’LE BAŞLIYOR…

Tord_Gustavsen_trio_2017
Gümüşlük’te festival, ‘Kumda/Suda Caz’ konserleriyle Norveçli caz piyanisti ve besteci Tord Gustavsen’le devam ediyor. 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 1 Ağustos Salı akşamı Norveçli sanatçıyı, Gümüşlük sahilinde saat 20:30 başlayacak konserle ağırlayacak.

Bodrum Gündem Haber

Caz severlerin festival kapsamında merakla beklediği Tord Gustavsen son dönem Norveç’ten dünyaya açılan yenilikçi tarzıyla dikkat çeken bir müzik dehası. Trio ve quartetleriyle hatta alternatif gruplarıyla ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve kendi toprakları olan Norveç’te yoğun bir tur gerçekleştiren Tord Gustavsen, ayrıca Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde önemli festivallerde yer aldı. Gustavsen, bir session müzisyeni olarak birçok kayıtta da yer almış ve meslektaşlarının albümlerine konuk olmuş bir sanatçı olarak dikkat çekti.

Tord Gustavsen Quartet tarafından ECM Records’dan yayınlanan 2014 albümü, Norveçli piyanist ve besteci Gustavsen’in bu albüm öncesinde çıkardığı klasik piyano-bas-davuldan oluşan trio ve quartet hatta büyük orkestra formatında yaptığı çalışmaların bir anlamda evrilmesi oldu. 2016’da Tord Gustavsen, bir önceki yıl festivalin de konuğu olan Afganistan-Alman asıllı şarkıcı Simin Tander ile alternatif bir ‘trio’ albümü yayınladı. Bu kapsamda ikili, eski Norveç ilahilerini Sufi şiirleriyle yeniden yorumlayıp, muhteşem güzel bir dil olarak ifade ettikleri Pashto diline tercüme etti. Gustavsen ve Simin Tander, “What Was Said” isimli albümle, 2016 Vinterjazz ve Norveç’teki 2016 Vossajazz’da da performans sergilediler. Tander’le ortaya çıkan çalışma, pek çok insanı, Gustavsen’in ilk albümünde o çok sevdikleri açık, izlenimci armonik manzaranın izlerini ve net bir ilahi ve meditasyon hissi veren “Nordik Blues”un paradoksal full-sounding basitliğini yeniden kucakladığı fikrinde buluşturdu.

Norveçli piyanist Tord Gustavsen, Gümüşlük sahilinde vereceği konserde, şiirsel vurgusu ve yıllar boyunca Tord Gustavsen ile arasında gelişen son derece tepkisel etkileşimiyle sanatçının vazgeçilmez partneri haline gelen davulcu Jarle Vespestad ve ülkesinde kendi kuşağının en çok aranan basçılarından biri olan Sigurd Hole ile sahneye çıkacak. Üçlü sahnede kendi dönemsel çalışmalarından oluşan eserlere yer verecek.

Tord Gustavsen14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı;

26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı

28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev

29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev

1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil

10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı

25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev

27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev

01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.