enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BÜYÜKŞEHİR’İN GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ BİRİNCİ OLDU…

büyükşehir geri dönüşüm projesi birinci oldu (1)

Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MİARGEM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Etkin Belediye Proje” yarışmasında Muğla Büyükşehir Belediyesi, Altyapı ve Çevre projeleri kategorisinde Karadeniz Ereğli Belediyesi ile birinciliği paylaştı.

Bodrum Gündem Haber

Çevre ve altyapı projeleri, iyi yönetim projeleri, sosyal-ekonomik ve kültürel projeler, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik projelerin olduğu yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından 76 Belediye ve bağlı kuruluşları toplam 137 proje ile katıldı. Belediyelerin proje üretmelerini teşvik etmek, üretilen projelerin diğer belediyeler ile paylaşılmasını, bu projelerin örnek teşkil etmesi amacıyla düşünülen Etkin Belediye Proje Yarışması’nın ödül töreni Ankara’da yapıldı.

“Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi” ile “Etkin Belediye Proje” yarışmasında birinci olan Muğla Büyükşehir Belediyesi proje kapsamında;  İl genelinde oluşan Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının geri kazanımının sağlanması amacı ile 18.05.2016 tarihinde toplamda 2 Milyon 700 Bin TL yatırım yapılarak mobil geri kazanım tesisini kurdu ve faaliyete geçirdi. Saatlik 200 ton kapasiteye sahip mobil tesis bünyesinde; bina yıkımları ve tadilatlarından kaynaklı atıklar ve temel kazısı sonucu oluşan hafriyat toprağı sahada ayrı ayrı depolanarak bu atıklar geri kazanım tesisinden geçiriliyor. Atık bünyesindeki donatı malzemesi manyetik separatör sayesinde ayrıştırılmakta ve eleklerden geçirilerek 5 ayrı ebatta ürün elde ediliyor. Ayrıştırılan malzemeler çeşitli alanlarda kullanılmak üzere tesiste depolanıyor.  Proje kapsamında ilerleyen süreçte; mobil tesisi ihtiyaç duyulan diğer ilçelere de yönlendirmesi yapılarak il genelinde inşaat, yıkıntı ve hafriyat atıklarının geri dönüşümünün sağlanması, geri dönüşümü sağlanmış malzemenin kamu kurum ve kuruluşlara alt yapı ve dolgu malzemesi olarak verilmesi ile yatırım faaliyetlerinde çevreci yatırımların artması yönünde çalışmalar yapılması planlanıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.