enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

4.AHMED ADNAN SAYGUN PİYANO YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU…

Tuna Bilgin_2

14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde düzenlenen 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasının final gününde yapılan elemelerden sonra ödüller sahiplerini buldu. İki ayrı grupta yarışan genç yeteneklerden dereceye girenler ödüllerini jüri başkanı Gülsin Onay’ın elinden aldı.

Bodrum Gündem Haber

Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun adına düzenlenen yarışma bu yıl 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında Bodrum’un Gümüşlük mahallesindeki festival merkezinde gerçekleşti. Bodrum Klasik Müzik Derneğinin, festival kapsamında iki yılda bir düzenlediği Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasına 18 yaş üstü A sınıfından katılan Tolga Atalay Ün ve Özgür Deniz Akalın birinciliği paylaşırken ikincilik ve üçüncülüğe değer performans bulunamadı. 18 yaş altı B sınıfında yarışan genç yeteneklerden Tuna Bilgin, elemelerde sergilediği performansla birinciliğe layık bulunurken, yarışmanın bu kategorisinde de ikiciliğe ve üçüncülüğe değer performans bulunamadığı açıklandı. Genç yarışmacı Tuna Bilgin ayrıca “En İyi Saygun Yorumcusu” ödülünün de sahibi oldu.

Tolga Atalay ÜnDereceye giren yarışmacılar bir de konser verdi…

Gümüşlük sahilinde yer alan festival merkezinde sabah saatlerinde başlayan son tur elemelerden sonra öğlen saatlerinde jüri üyeleri dereceye girenleri belirlemek üzere toplandı. Akşam saat 20:30’da ise Toprak Ev’de sonuçların açıklanmasının ardından dereceye giren yarışmacılar, sahneye gelerek birer performans sergilediler. Yarışmanın jüri başkanı Gülsin Onay yaptığı konuşmada; “Çok güzel bir yarışma oldu. Hepsi de aslında çok yetenekli ve değerli gençler. Sonuçta üç tane de nur topu gibi birincimiz oldu. Bundan sonra yolları açık olsun; gündemleri hep müzik olsun” dedi.  Dereceye giren üç yarışmacı verdikleri mini konserde şu eserleri seslendirdi: Tuna Bilgin, Ahmed Adnan Saygun’dan, “Sonatina Op.15”; Tolga Atalay Ün, L.van Beethoven’dan “Piyano sonatı Op.110, No.31, La bemol majör” ve Özgür Deniz Akalın, Igor Stravinsky’den üç bölümden oluşan “Firebird”.

A sınıfında birinciliğe layık görülen Londra Kraliyet Müzik Koleji öğrencisi 21 yaşındaki Tolga Atalay Ün ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 18 yaşındaki Özgür Deniz Akalın 5.000’er TL ile ödüllendirilirken, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali konser programında yer almaya ve İstanbul Orchestra’Sion’la bir konser vermeye de hak kazanmış oldular. B sınıfında yer alan ve performansı birinciliğe değer görülen Özel Bilkent Lisesi öğrencisi 14 yaşındaki Tuna Bilgin ise 3.000 TL para ödülünün sahibi oldu.

Özgür Deniz Akalın_2Jüride ünlü isimler yer aldı

Büyük bestecimiz Saygun’un adını yaşatmak ve gençleri teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen yarışmanın jüri üyeleri arasında dünyaca ünlü piyanistler yer aldı. Jüri başkanlığını Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın yaptığı yarışmanın jüri üyeleri arasında İtalya’dan Romano Pallottini; Küba’dan Mauricio Vallina ve Rusya’dan Ilya Itin yer aldı. Yarışmanın sanat yönetmenliğini ise Piyanist Eren Levendoğlu üstlendi.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix’den temin edilebilir.

www.gumuslukfestival.org

[email protected]

www.facebook.com/gumuslukfest

Özgür Deniz Akalın14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı

22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı

25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev

27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev

01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.