enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

IRKÇI SÖYLEMLER, ÇERKES KÜLTÜR ŞENLİĞİNE YAKIŞMADI…

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (3)

Bodrum Çerkes Kültür Derneği tarafından “Çerkes Kültür Şenliği” düzenlendi. İshak Akbay’ın sunuculuğunu yaptığı etkinlikte konuşan Bodrum Çerkes Kültür Derneği Başkanı İsmet Seyhan “Amacımız, dünyanın her tarafında takdirini kazanan özgün Kafkas kültürünü tanıtmak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır…” derken, Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kenan Kaplan’ın ırkçı ve haddini aşan  “Çerkes Ethem olmasaydı zaten Milli Mücadelenin hedefine ulaşması mümkün değildi. Daha da açıkçası Çerkesler olmasaydı bu Türkiye Cumhuriyeti kurulamazdı…” şeklindeki sözleri tepki topladı…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Çerkes Kültür Derneği, Çerkes kültürünü tanıtmak amacı ile Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezinde “Çerkes Kültür Şenliği” düzenledi. Oldukça yoğun bir ilginin olduğu geceye, Bodrum Belediye Meclis Üyesi Osman Küçükyüzbaşıoğlu, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kenan Kaplan,  Çerkes Ethem’in yeğeni 81 yaşındaki mimar Güner Kuban, Çerkes kökenli yurttaşlar ile birlikte Çerkes kültürüne sempati duyan Bodrumlular da katıldı.

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (10)AMACIMIZ KAFKAS KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK, YAŞATMAK VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAKTIR…

Çerkesler tarafından çok iyi tanınan İshak Akbay’ın sunuculuğunu yaptığı şenlikte açılış konuşmasını yapan Bodrum Çerkes Kültür Derneği Başkanı İsmet Seyhan, “Bodrum kültür mozaiğinin bir aynasıdır. Her bölgeden ve her ülkeden insanların harmanlandığı, herkesin bir arada barış içinde yaşayabildiği şirin bir ilçemizdir. Burada beş bin civarında Çerkes yaşadığı tahmin edilmektedir. Bodrum Çerkes Kültür Derneğinin amacı, dünyanın her tarafında takdirini kazanan özgün Kafkas kültürünü tanıtmak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır…” dedi.

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Kadınlar Korosu, Hatti Kafkas Halk Dansları  katılımcılara görsel bir şölen yaşatırken, Murat Özden, Yılmaz Dönmez, Afesij Emin, Nurhan Fidan’da Çerkes ve Kafkas şarkılarından örnekler sundular.

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (11)KÜLTÜRÜN TAŞIYICISI DİLDİR…

Programın başında sahneye gelerek bir konuşma yapan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, “Bu gün bu şenlikte özgün Çerkez kültüründen örnekleri göreceğiz. Müzikler, danslar ve şiirler. Aslında her kültür değerli. Her ülkenin hatta dünyanın zenginliğidir. Binlerce yıl geçmişe dayanan Çerkes kültürü de çok değerlidir. Bir kültürün yaşaması ve geleceğe taşınması için en önemli görev, o kültürün mensuplarına, o kültürün mirasçılarına düşüyor. Yani Çerkes kültürünü yaşatmak biz Çerkeslere düşüyor. Biz Çerkesler kültürümüzü yaşatmak için ne yapmalıyız; bir kere kültürün taşıyıcısı dil. Bu nedenle anadilimizi bilmemiz lazım. Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği olarak anadilin önemini çok iyi biliyoruz ve günümüzde anadilimizin giderek kurutulduğunu da görüyoruz. Bunun için de derneğimizde Anaokulundan itibaren dil kursları ve eğitimleri veriyoruz…” dedi.

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (8)ANADİLDE EĞİTİM HAKKI İSTİYORUZ…

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Kurucu Başkanı Avcı konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “Dil dışında tarihimizi bileceğiz, gelenek ve göreneklerimizi bileceğiz. Türkiye’nin her tarafında Kafkas Kültür Dernek ve Vakıfları var. Buralarda görev almalı ve katkılar sağlanması lazım. Sadece dernek ve vakıfların bu kültürü yaşatması mümkün müdür? Hayır. Bir kültürün yaşaması için devletin de katkı koyması ve desteklemesi gerekir. Çerkesler 150 yıl önce sürülerek Osmanlı topraklarına geldiklerinde sadece kendi dilleri ile konuşabiliyorlardı. Daha sonra vatanlarını kaybetmenin acısı ile vatan olarak belledikleri bu topraklarda Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Balkanlar’da savaştılar. Kurtuluş savaşının her cephesinde savaştılar. Mustafa Kemal’in etrafındaki çoğu asker ve yöneticinin çoğu Çerkes’di. Çerkesler, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda da aktif görev aldılar. 150 yıl sonra bu gün Çerkesler dilini unutuyorlar. Üstelik bu toprakları işgal etmek isteyenlerin İngiliz, İtalyan, Fransız Kolejleri kurulmasına izin veriliyor. Bu haksızlığın devletimiz tarafından giderilmesini istiyoruz. Kreşlerden başlayarak İlkokul, Lise ve Üniversitelerde Çerkez dilinin öğretilmesini ve eğitim verilmesini istiyoruz. Çerkes dilinde yayın yapan Televizyon ve Radyo istiyoruz…”

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (14)GÜÇLÜ BİR DİASPORA KURMALIYIZ…

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen ÇDP Genel Başkanı Kaplan’ın ırkçı konuşması katılımcılar arasında gerginlik yarattı.

ÇDP Genel Başkanı Kaplan, Çerkes ulusunun büyük bir soykırım ve sürgüne uğrayarak, dünyanın 40 ülkesinde diasporalarda yaşamak zorunda kaldıklarını kaydederek konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Anavatanımızda soykırıma uğradık, vatan bildiğimiz diasporalarda da silahsız bir soykırım olan, asimilasyona uğradık. Bu gün dilimizi kültürümüzü, kimliğimizi kaybetme riski ile karşı karşıyayız. Fakat son yıllarda Çerkes ulusu yaşadığı diasporalarda diliyle, kültürüyle, kimliğiyle eşit vatandaş olma Anavatanına sahip çıkma iradesini açıkça ortaya koymuştur. Bildiğiniz gibi bir ulusun dilini kültürünü, kimliğini yaşatma talebi, siyasal taleplerdir. Siyasal taleplerin mücadelesi de siyasal kurumlarla yapılır. Biliyorsunuz Türkiye’de Parlamenter sistem, Başkanlık sistemine dönüştü. Çok küçük oy farkları ile başkan seçilecek. Eğer siyasal olarak örgütlü olursak, 300 bin 500 bin, bir milyon oyu bir araya getirebilirsek, talep ettiğimiz tüm demokratik hakları elde etmemiz önünde hiçbir engel söz konusu değildir. Biliyorsunuz demokrasi denilen şey halkın kendi kendisini yönetmesi değildir. Örgütlü azınlıkların, çoğunluğu yönetmesidir. Dolayısı ile Türkiye’de güçlü bir nüfusumuz var. Bu gücümüzü siyasal sisteme yansıtarak, hem kendi varlığımızı koruyup, geleceğe taşıyabilir, hem de anavatanımıza sahip çıkacak güçlü bir diaspora haline gelebiliriz…”

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (19)HADDİNİ AŞAN CÜMLELER KULLANDI…   

Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kaplan Çerkeslerin 150 yıl öncesinde Türkiye ve diğer 40 ülkeye kendi arzuları ile dağılmadıklarını, soykırım yapılarak sürgüne edilerek dağıldıklarını ifade ederek, bazı katılımcıların da tepkisini alan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bizler anavatanımızda bir mücadeleyi kaybederek dağıldık. Bu mücadeleyi dilimiz, kültürümüz ve kimliğimiz için verdik. Yenildik, kaybettik. Biz bu mücadeleyi gittiğimiz coğrafyalarda ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu Arabım diyene, ne mutlu bilmem neyim diyene demek için vermedik. Kendi kimliğimizde soyunmak için vermedik. Biz bu ülkenin kuruluşunda tüm etnik unsurlardan çok daha fazla mücadele ettik. Biz bu ülkeyi tüm unsurlardan fazla seviyoruz. Ancak Çerkes kimliğimizle seviyoruz. Kendi kültürümüzü, kendi dilimizi inkâr ederek değil. Türkiye Cumhuriyetinin onurlu Çerkes vatandaşları olarak bu ülkeyi seviyoruz…”

bodrum çerkes kültür derneği şenliği 26 ağustos 2017 (13)IRKÇI VE HADDİNİ AŞAN BİR KONUŞMA…

Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kaplan konuşmasının devamında söyledikleri ise oldukça dikkat çekiciydi ve katılımcıların bazıları bu sözlerin ardından salonu terk ederken bazıları da “Bu vatan Çerkeslere kucak açtığını unutmayın. Bu kadar da abartmamak lazım…” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Kaplan’ın “Milli Mücadelede tüm Kolordu komutanları Çerkesdi. Çerkes Ethem olmasaydı zaten Milli Mücadelenin hedefine ulaşması mümkün değildi. Daha da açıkçası Çerkesler olmasaydı bu cumhuriyet kurulamazdı. Ancak ne yazıkki Türkiye Cumhuriyetinin bir kahramanı olan Çerkes Ethem üzerinden bir de hain damgası yedik. Çerkesler bulundukları ülkelerin hiç birine ihanet etmedi, tam tersine ihanet edenlerin başını ezdi…” şeklindeki ırkçı, Milli Mücadele ruhunu ve Atatürk’ü inciten konuşması ise çok dikkat çekti.

Bodrum Çerkes Derneği “Çerkes Kültür Şenliği” Kafkas Dansları, şarkıları ve şiirlerinden verilen örnekler ile yaklaşık üç saat sürdü.

Yorumlar

 1. fikret karataş dedi ki:

  Haber yansız, temiz,katkısız , ne olduysa o….Kutlarım…
  İsmet kardeşim , emek ve yüreğinize sağlık. Kutluyorum. Bu ilk önemli başarı. Olanlar moralinizi bozmasın. Olanlara izin verilmezdi ama orada kargaşa yaratıp konuklara saygısız durumuna düşmek istenmedi.
  Ishak Akbay kardeşimiz, seninle gurur duyduk. Keşke Thamade ağırlığını da koymuş olsaydın. Bu kültür yaşamı hunafe ile daha da zenginleşirdi.
  Şölende sahne alanlar, hepiniz adıgeyya kurallarına uydunuz. Oyunu, müziği, dinletisi ve özellikle çok anlamlı şiirler ile bizleri, ancak dinlemekle bilgi sahibi olabildiğimiz nostaljiye taşıdınız. Var olun, sağ olun…
  Ancak Hz. Ali’nin “İnsan dilinin altında gizlenir.” söylemine uygun olarak dilini altında sabrı tükenenler çıkıp ortaya hiç kabul edilemeyecek laflar ederek ortamı olabildiğince gerdi. Bunlara birkaç lafım olacak:
  Orası siyasal değil kültür paylaşım alanıydı….Kültür!…Ülkede aklı başında hiçbir çerkez, Atatürk’ü bu denli küçültme uğraşı vermez. Verene de buğuz eder acır!…İstiklal savaşını ve Cumhuriyet kuruluşunu bilmek, anlamak bir bilgi , sevgi işidir Yoksun olduklarınızı malzeme yapma cahilliğini sergilediniz.Çerkez Ethem olayı çok geniş ve arizamik bir incelemeye tabidir. Onu Atatürk karşıtı olarak göstermek dost işi değildir Ayrıca her toplantıda gündeme iliştirilmesi de kimsenin hakkı olamaz. Tarihin kararına saygı göstermek esastır. Hizmetleri asla yadsınamaz AMA ELİNDEN GELSE HER YURTTAŞ DA AYNI ÖZVERİYİ GÖSTERİRDİ, GÖSTEREN DE EPEYCE OLMUŞTUR.BİZLERİN BABALARI DA KURTULUŞ SAVAŞINA KATILMIŞLARDIR. Bu satırların yazarının babası da 11 yaşında (1909) Kafkasya’dan gelen bir gaberdey olup, yazar da Türkiye’deki ilk nesll 7 kardeşten biridir. Hiç kimseyi kimse asimile etmemiştir. Gönlüyle asimile olanlar ve hala bunu sürdürenlerin kimseye çamur atma hakkı yoktur.
  “Partime armağan ediyorum,” deyip marş okuyan ve bunu ülkeyi birleştiren İstiklal marşı yerine ikame etmek cahilliğin daniskasıdır. Ayrıca marş diye okunan buram, buram dikta özlemi içermektedir.
  O salonda , 1992 yılında kurulan “Kuzey Kafkasya Kültür Derneği”nin kurucu ve aynı zamanda ikişer dönm başkanlık yapmış üç kişi vardı (H.İzzet Altınanıt, Fikret kARATAŞ VE FAZLI ALTINYOLLAR) BUNLAR BU KINAMA NOTUNA KATILMAYABİLİRLER AMA ÜZÜLDÜKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
  iSMET BEY KARDEŞİMİZ MORALİNİ VE İNSANLARI TANIMA ÖZELLİĞİNİ YÜKSEK TUTARSAN ANDIKLARIMIZIN O YILLARDA BODRUM KALESİNDE VE DİĞER YERLERDE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ SİZDE YAPABİLİR 2 BİN KİŞİ TARAFINDAN AYAKTA ALKIŞLANMAYI YAŞAYABİLİRSİN. o AŞAMADA DESTEK DE GÖREBİLİSİN.

  1. F. D. Togru dedi ki:

   Bizi, dilimiz ve kültürlerümüzle yokolușun eșiğine getiren de zaten bu “Aman suya-sabuna dokunmayalım, göze batmayalım, dilimizi ve kültürlerümüzü fazla öne çıkarmayalım” anlayışıdır.
   Çerkes Halkı olarak ben de bu ülkeyi diğer unsurlarla birlikte kurmușsam, cephelerinde șehit ve gazi olmuşsam, askerlik yapıp vergi veriyor ve diğer hertürlü vatandaşlık yükümlülüklerimi herkes gibi yerine getiriyorsam, kim hangi hakla dilimi ve kültürümü yașatmak istememi bana çok görebilir? Bulunduğumuz noktaya nasıl ve neden geldiğimizi bilmeden geleceğimiz ile ilgili bir strateji belirleyemeyiz. Sayın Kenan Kaplan, gerçek olmayan hiç birșey mi söylememiștir

  2. Seyhan dedi ki:

   Çerkez dostu olarak geceye biz de katılmıştık. Çerkes dansları, müzik ve şiir dinletileri güzel hazırlanmıştı. Emeği geçenlere teşekkürler.. Ancak ırkçı söylemlerden son derece rahatsız olduk. NUTUK’da herşey belgeleri ve tüm detayları ile büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılmış ve anlatılmıştır. Biz bir bayrak altında hep birlikte kardeşçe yaşamaya devam edelim.

   1. adsız kahraman dedi ki:

    Seyhan kardeş ben yeni okudum bu sayfayı. son zamanlarda yaşatılanlar yenilir yutulur değil ama biz kardeşçe yaşama arzumuzdan vazgeçmedik. Her toplumda olur böyle şeyler. bizlere birilerini kışkırtanlar var biz onlara cevap verdikçe farklı gruplar türediği için ülkemizi karıştırmak isteyenlerin ekmeğine bal sürmeme adına katlanmak durumunda kaldığımız şeyler var. lütfen sizde bizleri hoşgörü ile karşılayın. zor bir süreçten geçiyoruz Allah hepimize yardım etsin huzurumuzu bozanlar bozguna uğrasın.
    ,

  3. Çerkes dedi ki:

   Hadi oradan! Kimsin de bizi hizaya sokacaksın!!!

 2. Anonim dedi ki:

  Gercekler acidir.

 3. Xust Gülnihal dedi ki:

  Kenan Kaplani Alkisliyorum ve Bravo diyorum.Haddinide asmamis, gercegi soylemis.Helal olsun diyorum.

 4. önder sezgin dedi ki:

  Kenan kaplan konuya vakıf biri olduğundan bildiklerinden bahsetmiş. yazıyı yazan yorumcu.. kendi ırkçı tavrından dolayı gerçegi kabul edememiş. Ethem bey türk kimliğine en büyük katkıyı koymuştur.. bunun belgesel filmi yapılmalı ve ırkçı kişilere gerçekler gösterilmelidir.

 5. Ketaş'e Mesut Gürman dedi ki:

  Kenan Beyin söylemlerini beğenmem. Ancak bu konuşmasını haddini aşan söylemler kullanmış olsa beğendim. Bizim haddimizi aşmaya ve Adığe milletinde bir farkındalık oluşturmaya ihtiyacımız var.

 6. Selcuk Bağlar dedi ki:

  Duymaya alişin bu gerçekleri…

 7. Thats Yasin dedi ki:

  Irkçılık yapan da, haddini aşan da bu haberi hazırlayandır. Spekülasyon yapmayın. Kendi kendinize entrikalar yaşamayın. Doğru demiş; aksi bir bilginiz varsa koyun karşısına yalanını ortaya çıkarın, habercilik olsun.. Var mı?

 8. Kabardey abdullah dedi ki:

  Başkanın söylediklerine katılıyorum. Burda ırkçılık yapılan bir durum söz konusu değildir. Doğrular gün yüzüne çıktığı için rahatsızlık duymayın. Irkçılığı yapanlar bize dilimizi, kültürümüzü unutturmaya çalışanlardır. Yukarda bir cümle çok hoşuma gitti. Bu vatani uğrunda savunduğumuz elin ingilizi, fransız o, amerikalisina kolej actiriyorsun, ama bu ülke için canını veren insanların kültürünü yok etmek için elinden geleni yapıyorsun. Adalet nerde ? diye sorarlar insana.

 9. Beslaniko dedi ki:

  Türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler! / Mahmut Esat Bozkurt (Ataturkun adalet bakani)
  Irkçı söylem budur. Kenan beyin soyledikleri damarinda birazcık demokratlık olan kimseyi rahatsız etmez. Mahmut Esat gibi dusunenlere batar. Kenan beyi kutluyorum ve wupso diyorum. Mankurt kafalı çerkeslerin rahatsiz olması ise ayrı bir trajedi.

 10. Semih Akgun dedi ki:

  Irkçılık kim hangi sözüyle yapmış. Doğruları, gerçekleri açıklamış olmak niye ırkçılık sayılsın. Biraz objektif olunuz beyefendi. Türk Kurtuluş savaşını etnik Türkler uyurken Çerkesler 5000 atlı ile mucadele vererek başladılar. Atlı ihanet çetesi diye haksızlık yaparak asıl vefasızlık örneğini kim sergilemiştir?

 11. Kutay Kış dedi ki:

  Ailemin çoğu Çerkes ama ben Türk Milliyetçisiyim. Size ve bize bir vatan verilmiş. Bu vatan da baştan başa Türk Yurdudur. Eğer özgürlük söylemleri ile Türk ve Vatan düşmanlığı yapacak olursanız bu Türk Devleti size haddinizi bildirmesini bilir. Sanmayım Çerkesler sizden ibaret çoğu tanıdığım arkadaşım ve akrabalarım Türk Milliyetçisi.

  1. Çerkes dedi ki:

   Sen sadece sıradan bir gerizekalısın!!!!

   1. Kutay Kış dedi ki:

    Ne Mutlu Türküm Diyene hahah .d

   2. Kutay Kış dedi ki:

    Kudur .d başka görüşlere tahammülün yok bir de bize ırkçı diyorsun.

 12. Çerkes dedi ki:

  Haydi ordan! Irkçı gazete ve çalışanları! Canı cehenneme kendisini ülkenin efendisi sanan insan düşmanı yaratıklara!

 13. adsız kahraman dedi ki:

  önce kendimizi bir ne kadar ifade edebildik bu ülkede ona bakalım. sonra kendi içimizde biz bize gerçek ten ne fayda sağlıyoruz onu bir tartışalım. çok hakaretlere maruz kalmış biri olarak hep sustum. evet bazı adımlar gerekiyor kadınımızı kızımızı erkek evlatlarımızı koruyup kollamamız gerektiğini ne yazık ki bu dönemde acı bir şekilde öğrendim. bu demek değildir ki herkes aynı kefeye konmalı. inanın insanlar kandırılabiliniyorlar arka planda büyük güçlerin kumpasları var ve bu oyuna gelirseniz herkes Türkiye dahil altında kalır yapmamız gereken bizden beklenen şu birbirimize sahip ve destek çıkmak zorundayız. biz güçlü ve birlik olursak milletvekili bakan seçebilirsek ancak laf söyleme hak arama hakkına sahip olabiliriz. boş kahramanlıklarla kimselerin hayatıyla geleceğiyle oynamayın.
  abdüllatif şener bey boşuna CHP de nefes tüketmesin. kullan at metodu yarın ona da uygulanır. Kılıçdaroğlu nu Amerka yönlendiriyor bizleri de Rus ve gelecekte Amerikanın Türkiyede yapacakları kuarcakları devletlere engel görüyor veya bizleri atılacak çöp görüyorlar o yüzden sakin ve birlikte hareket etmeye özen gözterin. sağ sol görüşünüz ne olursa olsun özçıkarlarımız da birleşelim bütün mesele bu kadar basit. birlikte kuvvet doğar şimdiden başlamış millet o beğenir öteki beğenmez beriki eleştirir. bir kendinizi yoklayın bu ülke benden ne bekliyor ben ne yapıyorum deyin bakalım. cafeleriniz sizi nerelere taşıyacak göreceğiz.