Bodrum Gündem

BELEDİYEYE KİRASINI ÖDEMEYEN YÜZSÜZLERİ AÇIKLAYIN…

BELEDİYEYE KİRASINI ÖDEMEYEN YÜZSÜZLERİ AÇIKLAYIN…

 bağımsız belediye meclis üyeleri (1)

Bodrum Belediyesi bağımsız meclis üyeleri tarafından, Bodrum belediyesi 2018 Yılı Performans Bütçe Görüşmelerinin ardından basın ve kamuoyunu bilgilendirmek için gerçekleştirilen basın toplantısında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve CHP’li Meclis üyeleri sert bir dille eleştirilirken, Bodrum Belediyesinin tahsilatların yapılamadığından, Gıda A.Ş.’nin battığına, personel giderlerinin çok fazla olduğundan, işyeri fazlalığına kadar bir çok konuda yanlış bir tutum içinde olduğu ifade edildi…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

23 Ekim günü gerçekleştirilen Bodrum Belediyesi 2018 Yılı Performans Bütçe Görüşmelerinin ardından, Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis üyeleri, düzenlendikleri basın toplantısında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile yönetimini ve CHP’li Meclis üyelerini sert bir dil ile eleştirdiler. Bağımsız Meclis Üyeleri, Bodrum ile Marmaris ve Fethiye Belediyeleri ile karşılaştırarak “Bodrum’u telafisi zor ve imkansız şekilde borç batağının içine sokmuşlardır…” diyerek Bodrum Belediyesinin 250 milyon lira borcu olduğunu iddia ettiler.

Basın açıklaması sırasında en can alıcı sorulardan birisi de tahsil edilemeyen alacaklar konusunda oldu. Bağımsız Meclis üyeleri bütçe oylamasında şerh koyarak “Belediye gelir kalemleri içindeki vergiler ile çevre temizlik, eğlence, ilan ve reklam vergileri, işgal harçları ve kiracılarından alacaklarını neden tahsil edememektedir? Özellikle her yıl sorup cevap alamadığımız kiracılar kimdir? Özel sektörde birkaç ay ödemenizi geçirdiğinizde yasal işlem yapılırken, kamunun mallarını yıllardır kirasını ödemeden kullanan bu özel kişiler kimdir? Hukuk servisi bu konuda ne iş yapmaktadır?” sorularını yönelttiklerini de kaydettiler. Bağımsız meclis üyeleri “Belediye Mülklerini kiralayan ve kiralarını ödemeyen yüzsüzleri açıklayın. Kamuoyu bu yüzsüzleri bilsin…” dediler.

Konacık Belediye eski Başkanı MHP’li Mehmet Tosun’un da hazır bulunduğu basın toplantısına Bodrum Belediyesi bağımsız meclis üyeleri Remzi Güngör, Hülya Aşkın, Mustafa Dağdelen, Mustafa Paşalı, Mazlum Ağan, Süleyman Mazı, Şakir Açıkgöz ve Erdinç Tekinkaya katılırken, Mahmut Özbelen’in sağlık nedeni ile diğer bağımsız meclis üyeleri Abdülmecit Poyraz ve Güneri Günaydın’ın da kendilerine özgü mazeretleri nedeni ile katılmadılar.

BÜTÇE GÖRÜŞMESİNE BİR TEK GAZETECİ BİLE İLGİ GÖSTERMEDİ…

23 Ekim Salı günü sabah 10:00 itibarı ile başlayan ve Bodrum’da görev yapan Ulusal ve Yerel Basın temsilcilerinin hiç birinin katılmadığı, Bodrum Belediyesinin 2017 yılı Ekim ayı olağan meclis toplantısı 2. Birleşiminde, 2018 yılı Performans Bütçe görüşmeleri yapıldı. Bağımsız üyeler tarafından oldukça hararetli tartışmaların olduğu ifade edilirken, gazetecilerin bu toplantıya ilgi göstermemesi eleştirildi. Gazeteciler ise bu eleştiri karşısında, Gazeteci Fatih Bozoğlu gazeteci meslektaşları adına söz alarak “Muhalif Meclis üyelerinden, bu güne kadar etkili bir muhalefet sergilenmedi. Bu güne kadar gerçekleşen bütün meclis toplantılarında gündem maddelerinin büyük kısmı oybirliği ile kabul edildi. Her zaman olduğu gibi tek gündem maddesi ile toplanan bu görüşmede de yine ellerin kaldırılıp indirileceğini tahmin ettiğimizden ve bu nedenle de haber niteliği taşımayacağından bu meclis toplantısında katılmadık…” şeklinde yanıt verdi.

BELEDİYENİN GELİR GİDER AÇIĞI BU SENE 50 MİLYON LİRA…

İlk söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Hülya Aşkın bu haftanın Cumhuriyet Haftası olduğunu anımsatarak, Bağımsız Meclis üyeleri adına Bodrumluların ve Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramını kutladı. Daha sonra bağımsız meclis üyeleri adına basın açıklamasını Süleyman Mazı okurken sözlerine “Dün Bodrum Belediyesi 2018 yılı performans bütçesi Meclis toplantısı vardı. Toplantıda da dile getirdiğimizi önemli birkaç hususu Bodrumlu hemşerimizle ve değerli basın mensupları ile paylaşma gereği duyduk…” diyerek başladı. “Maalesef Bodrum Belediyesi batmış iflas etmiştir…” ifadesiyle sürdüren Mazı, açıklamaya şöyle devam etti:
“2014 yılı Mart ayındaki yerel seçimlerde, Bodrum halkının Bodrumu yönetmesi için emanet ettiği Belediye yönetimi Bodrum halkına söz verdiği seçim vaatlerden hiç birisini yerine getirmediği gibi, Bodrum’u telafisi zor ve imkansız şekilde borç batağının içine sokmuşlardır. Dokuz aylık gelir-gider bütçesine baktığımız zaman gelir/gider arasındaki açık 2016 yılında 35 Milyon Türk Lirası iken, bu yıl 50 Milyon Türk Lirası’na çıkmıştır. Belediyenin toplam borcu ise şu an itibariyle 250 Milyon Türk Lirasıdır…” dedi.
BU BORCU NASIL ÖDEYECEKSİNİZ DİYE SORDUK…
Süleyman Mazı, Meclis toplantısında Belediye başkanı Mehmet Kocadon’a ve CHP’li meclis üyelerine çok net bir soru sorduklarını, bu borç batağı içerisinde de Bodrum Belediyesinin hizmet üretmesinin mümkün olmadığını söylediklerini kaydederek; “Bu borcu nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz? Borcu ödemek için bir planınız var mıdır? Şeklinde soru yönelttiklerini ancak buna alamadıklarını belirttiler. Mazı “Mevcut yönetim Bodrum’u telafisi zor ve imkansız şekilde borç batağının içine sokmuştur…” dedi.
MADDE MADDE SORUNLARI SIRALADILAR…
Mevcut yönetimin Belediye’yi borç altına soktuğunu ve gerekli olan zorunlu hizmetleri dahi Bodrum halkına sunamadığını sert bir dille ifade eden bağımsız meclis üyeleri sorunları madde madde sırladılar. Süleyman Mazı ortak basın açıklamasına şöyle devam etti;

“1- Bodrum girişinde bulunan katı atık depolama alında 2014 yılından itibaren artan yangınlar nedeniyle özellikle bu yıl hemen her gün Bodrum halkı zehir solumaktadır. 2-Bodrum halkı en çok vergi veren konumunda bulunmasına rağmen, en kötü alt yapı, en kötü yollar, en kötü çevre ve peyzaj düzeni, dünyanın dört bir yanından insanları ağırlayan Bodrum halkına reva görülmektedir.

3-Her yıl artarak devam eden sel baskınlarına rağmen, bu yılda dere yatakları ıslah edilmesi bir yana, yağmurların başlamasına rağmen mevcut dere yatakları ve kanalizasyonlar dahi temizlenmemiştir.
4-Yine Bodrum halkının en çok şikayetlerinde biri de her geçen gün Bodrum mimarisinden uzaklaşılmasıdır…”

GIDA A.Ş. BORÇ BATAĞININ İÇİNDE…
Bodrum Gıda A.Ş.’nin 50 milyon lira borcu olduğunu iddia eden Süleyman Mazı,
“Borç batağının içinde en borçlu şirket. Yıllardır uyarılara rağmen önlem alınmadığı gibi, borca batık Bodrum Belediyesi tarafından, bankalardan kredi çekilerek Gıda A.Ş.’ye borç para verilmektedir. Gıda A.Ş. işleyiş ve yönetimi ile ilgili gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekmektedir…” dedi. Araya giren Mustafa Paşalı ise geçmiş dönemde kendisininde Gıda A.Ş.’nin başında olduğunu ve bir milyon liralık borç için 10 yıl boyunca yargılandığını ifade ederek “Şimdi bu borç yöneticileri ile nasıl bir son beklediğini düşünemiyorum. Allah korusun…” dedi.
YÖNETEMİYORSUNUZ, YAPAMIYORSANIZ BIRAKINIZ…
Belediye Meclisi Bağımsız üyeleri, belediyenin borç batağının içinde olmasının ve kötü yönetilmesinin nedeni, belediye çalışanları ve birim amirlerinin olmadığına vurgu yaparak, sorumluların kesinlikle belediyeyi yöneten siyasi erk olduğunu kaydettiler. Açıklamalarının en sert kısmı ise “Buradan açık çağrı yapıyoruz; yönetemiyorsunuz, yapamıyorsanız bırakınız. Bodruma ve Bodrumluya daha fazla eziyet etmeyiniz…” şeklindeki ifadeleri oldu.
Basın toplantısı daha sonra karşılıklı soru cevaplarla devam etti.
FETHİYE VE MARMARİS BELEDİYELERİ İLE KIYASLADILAR…
Süleyman Mazı’nın açıklamaların ardından konuşan bağımsız üyelerden Mustafa Paşalı, Fethiye Belediyesi ile Bodrum Belediyesini personel sayısı üzerinden kıyaslayarak şunları dile getirdi: “Bodrum’da personel sayısı maalesef çok fazla. Biz Bodrum’da personelde 30 milyon lira kayıp olduğunu düşünüyoruz. Bizim baz aldığımız belediye Fethiye Belediyesi. Fethiye Belediyesi Bodrum’dan yüz ölçüm olarak daha geniş. Nüfus olarak da sadece 500 kişi daha az. Fethiye Belediyesinin personel gideri ilk 9 ayda 18 milyon TL’dir. Bodrum Belediyesinin ise 62 Milyon TL. yani 44 milyon TL daha fazladır. Çöp toplama konusuna da değinirsek, çöpü kilo ile toplayın diye bir öneride bulunduk. Eğer bu yapılırsa bizim hesaplamalarımıza göre Bodrum Belediyesi 20 milyon TL bir kazanç sağlıyor. Fethiye Belediyesi’nde 800 personel var, Bodrum Belediyesinde bin 600 personel var. Gıda A.Ş.’de de 700 de orada var. Bodrum Belediyesi 2 bin 300 kişi ile idame ettiriliyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi 13 ilçeye hizmet veriyor ve personel sayısı 2 bin 900…” dedi.
1 MİLYON 500 KİŞİNİN BODRUM’A SIĞMASI MÜMKÜN DEĞİL…

Mustafa Paşalı turizm sezonunda Bodrum’da günlük ağırlanan turist sayısının 1 milyon 500 binlere ulaştığı ile ilgili açıklamaların doğru olmadığına dikkat çekerek “Bodrum’da 150 bin toplam bina var. Bunun 15 bin tanesi ticaret, 135 bin tanesi konut. Hepsi dolu olduğu anda 540 bin kişi olur. 100 bin yatak sayımız var, 20 bin kişilik yat kapasitemiz var. Yani hepsi dolsa bile yaklaşık 700 bin. Hepsi de dolmayacağına göre en fazla 500-600 bin eder…” dedi.
Paşalı, şu anda Fethiye’de, Marmaris’te turist kaynadığını iddia ederek en kısa zamanda gerekli önlemlerin alınmasının gerektiğini ifade etti.
BODRUM İCRA DAİRELERİNDE 120 BİN DOSYA VAR!
Bodrum’da işyeri ve esnaf fazlalığı olduğunu da sözlerine ekleyen Paşalı, “Bu sene Bodrum İcra Dairelerinde 90 bin tane derdest dosya var. Derdest demek işlemde olan dosya demek. Kapatılan dosyalarla birlikte 120 bin tane dosya var. Demekki bu memleketin 4’de 3’ü icrada. Bu memleketin ne kadar bitik olduğunu gösteriyor. Bodrum’da 183 tane hiper–süper market var. Bodrum’un parasını resmen hortumluyorlar. İstanbul’a gidiyor, Almanya’ya, İngiltere’ye gidiyor. İç piyasada maalesef para kalmıyor. Burada belediyemiz dik durmak zorunda. Bodrum’da Türkiye’nin hiçbir ilçesinde olmayan sayıda banka var. 82 banka şubesi var. Ben iddia ediyorum İstanbul’un Bakırköy’ünde, Ankara’nın Kızılay’ında bu kadar banka yok. Bu da bizim ekonomimizin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Ama kimse bunun farkında değil ve hiçbir işlem yapılmıyor…” dedi.

Gazetecilerden “Bunun kanuni bir yaptırımı var mı? şeklinde gelen bir soru üzerine Paşalı, belediyenin bunu yapabileceğini iddia ederek, 2006 yılında ticaret odasının işyeri envanteri çıkarttığını ve bu çalışmanın Bodrum’da yapılan en güzel çalışmalardan biri olduğunu ve yenilenerek uygulamaya sokulması gerektiğini önerdi.

bağımsız belediye meclis üyeleri (2)

Yorumlar

  1. fikret karataş dedi ki:

    Basın için büyük ayıp. Genel basını korkutanın işlev ve anlayışı yerel basına da bulaşmış. Korkumu yoksa?…
    Basın yaşamımın otuzuncu yılındayım. Kınama hakkımı kullanıyorum!…..