Bodrum Gündem

BODRUM KALESİ BİR AN ÖNCE HALKIN ZİYARETİNE AÇILMALIDIR…

2-13 Aralık 2017 Tarihli Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisi (13)

Mimarlar Odası Bodrum temsilciliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında,12-13 Aralık 2017 Tarihli Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisi hakkında görüşlerini açıkladılar. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği çalıştayda alınmış kararlara dayanarak bazı önerilerde bulunarak bunların bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini kaydettiler.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Oldukça yoğun bir katılım ile Mimarlar Odası Bodrum temsilciliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına Mimarların yanında, Arkeologlar ve STK Temsilcileri de katıldılar. Kalenin kapalı kalmasından kaynaklı Bodrum esnaflarının ve bir çok turizmcinin zor durumda kaldığına dikkat çekilerek “En çok üyeye sahip ve kalenin kapalı kalmasından direkt olarak en çok etkilenen esnafların ve turizmcilerin temsilcileri BODTO ve Esnaf Odasının temsilcileri neden burada yoklar?…” diyerek eleştiride bulundular.

Mimarlar Odası Bodrum temsilcisi Gamze Türk tarafından okunan basın açıklamasında oldukça dikkat çeken noktalar var. Gamze Türk açıklamanın başında; “12-13 Aralık 2017 tarihlerinde farklı disiplinlerden uzmanların ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı düzenlenmiştir. Çalıştayın Sonuç Bildirisini büyük bir memnuniyetle karşılamaktayız. Projenin çalıştayda da beğeniyle karşılanan ve bizim de desteklediğimiz restorasyon bakım ve onarım çalışmaları bir yandan sürerken Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan beklentimiz çalıştay sonuçlarının değerlendirilerek gerekli proje değişikliklerinin yapılmasıdır. Bu nedenle çalıştayda alınmış kararlara dayanarak aşağıda sunduğumuz önerilerimizin ivedilikle hayata geçirilmesini istemekteyiz. Diğer durumda çalıştay kararlarının uygulanması olanaksız hale gelecektir…” dedi.

2-13 Aralık 2017 Tarihli Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisi (9)KALE BİR AN ÖNCE HALKIN ZİYARETİNE AÇILMALIDIR…

“Kale içindeki bakım, onarım çalışmaları etaplanmalı ve restorasyon uygulama sahası dışındaki mekanlarla Bodrum Kalesi kamuya ve ziyarete açık bırakılmalıdır…” ifadeleri ile açıklamasına devam eden Gamze Türk “Kale içinde yeni yapı yapma tasarısı proje kapsamından çıkartılmalıdır…” dedi.

 

Mimarlar Odası Bodrum temsilcisi Türk, kale dışındaki bir alanda yeni bir müze yapılması için gerekli çalışmalar en kısa zamanda başlatılması gerektiğini ifade ederek; “Tarihi, kültürel, mimari, turizm ve kent ekonomisi için önemi çalıştayda sürekli olarak vurgulanan Bodrum Kalesinin Geç Tunç Çağı Batıkları (Uluburun) ve Serçe Limanı Cam Batığı Sergi Salonlarındaki sergilemeye, bu yapılar yıkılmadan iyileştirilerek devam edilmeli, bu iki sergileme Bodrum Kalesi dışına çıkarılmamalıdır. Önemi ve değeri çalıştayda özellikle vurgulanan Uluburun replikası aynen korunmalıdır…” uyarısında bulundu.

2-13 Aralık 2017 Tarihli Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisi (1)ÇALIŞMALARI DENETLEMEK İÇİN UZMANLAR YETKİLENDİRİLMELİ…

Kuzey Hendeğinde bulunan açık hava gösteri alanının kent yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve kamusal alan olarak kullanımı devam ettirilmesi gerektiğini, ancak bu alanın Bodrum Kalesi ve kent kimliğine yakışır bir biçimde yeniden düzenlenmesinin doğru olacağını kaydeden Gamze Türk “Yapılmakta ve yapılacak olan restorasyon, bakım, onarım çalışmalarını gözlemlemek ve denetlemek üzere görevlendirilecek uzmanların bir an önce yetkilendirilmesi gerekmektedir. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği tarafından belirlenen isimler ise; Prof.Dr.Cevat ERDER- Arkeolog- Iccrom Eski Başkanı, Prof.Dr. Nur AKIN- Mimar-Restorasyon Uzmanı, Prof.Dr.Ayşıl YAVUZ- Mimar-Restorasyon Uzmanı, Prof.Dr.Yegan KAHYA- İTÜ Mimarlık Fakültesi- Mimar-Restorasyon Uzmanı, Nesrin YATMAN- Y.Mimar-Restorasyon Uzmanı, İrem VERDÖN- Y.Mimar-Restorasyon Uzmanı, Aykut ÖZET- Arkeolog- Bodrum Müzesi Eski Müdür Vekili, Bodrum Kalesi Platformu Temsilcisi…” diyerek sözlerini tamamladı.

2-13 Aralık 2017 Tarihli Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisi (12)Bu çalışmalarda ve açıklamalarda, Bodrumlu yurttaşların neden yer almadığı yönündeki soruya ise; “Bu gün 12-13 Aralık 2017 Tarihli Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisini paylaştık. İleriki süreçte Bodrumlu yurttaşların da bu çalışmalara katılması ve sahiplenmesi için yeni bir eylem planının yapılacaktır…” denildi.

Katılımcılar konu ile ilgili olarak, önümüzdeki süreçte neler yapılabileceğini tartıştılar ve görüş alışverişinde bulundular.

Yorumlar

  1. Eylem Aydoğdu dedi ki:

    21 sayılı ilke kararına göre, kalede yapılacak olan uygulamaları uygun gören kurul kararı Mimarlar odasında mahkemeye verilmiş Olduğundan, odanın istediği değişiklikleri yapmak mümkün değildir. Çünkü herhengi bir proje değişikliğini kurula sunduğunuzda konu mahkemelik olduğundan ilke kararı gereği değerlendirmeyecektir.

  2. Eylem Aydoğdu dedi ki:

    21 sayılı ilke kararına göre, kalede yapılacak olan uygulamaları uygun gören kurul kararı Mimarlar odasınca mahkemeye verilmiş Olduğundan, odanın istediği değişiklikleri yapmak mümkün değildir. Çünkü herhengi bir proje değişikliğini kurula sunduğunuzda konu mahkemelik olduğundan ilke kararı gereği değerlendirmeyecektir. Bilmeden iş yapıyorlar!