Bodrum Gündem

SUSUZLUK TEHDİDİ, EKONOMİK BÜYÜMEYİ ENGELLİYOR…

SUSUZLUK TEHDİDİ, EKONOMİK BÜYÜMEYİ ENGELLİYOR…

dünyanın en önemli sorunu su

Bu yıl “su için doğa” temasının seçildiği 22 Mart Dünya Su Günü çerçevesinde 21. yüzyılda karşı karşıya kalınacak susuzluk sorununa karşı doğa kaynaklı çözümler üretilmesini hedefleniyor. Tüm dünyada bulunan su kaynaklarının sadece yüzde 2.5’u içme suyu olarak kullanılabiliyor.

Bodrum Gündem Haber

Endüstrinin karşı karşıya kaldığı susuzluk tehdidi ekonomik büyümenin önünde büyük bir engel oluşturuyor. Carbon Disclosure Project (CDP)’nin 2016 Küresel Su Raporu’na göre, 2016 yılında 607 şirket susuzluk, kuraklık, sel gibi nedenlerle bir önceki yıla göre 5 kat daha fazla zarar ederek 14 milyar dolar kaybetti. Su, hijyen, enerji teknolojileri ve hizmetleri alanında global lider olan ve tüm dünyada susuzluk sorununa dikkat çekmek için faaliyetlerde bulunan Ecolab’ın Türkiye Genel Müdürü Hülya İbrahim, “Endüstride kullanılan su, toplam tüketimde tarımdan sonra yüzde 20’lik pay ile ikinci sırada yer alıyor. Ekonomik gelişmenin sürmesi için su kullanımını daha iyi yönetmek ve bu sınırlı kaynağı koruyacak teknolojileri hayata geçirmeleri şart…” dedi.

2030 yılına kadar su arzının yüzde 40 oranında artmasıyla birlikte dünyanın ciddi su sorunu ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken İbrahim, “Suyun geri dönüşümünün sağlanması, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, mevcut kaynakların korunması ile sürdürülebilir bir ekonominin yaratılabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Yediğimiz bir hamburger 1703 litre suya bedel…

  • 1 hamburger için 1703 litre su
  • 1 fincan kahve için 208 litre su
  • 1 defter için 9.8 litre su
  • 6 şişe bira için 632 litre su
  • 1 gömlek için 2,649 litre su
  • 1 araba için 14,797 litre su harcanıyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.