enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

CHP’Lİ KADINLARDAN MECLİS BAŞKANINA BÜYÜK TEPKİ VAR…

CHP’Lİ KADINLARDAN MECLİS BAŞKANINA BÜYÜK TEPKİ VAR…

chp-muğla-kadın-kollarından-ismail-kahraman-tepkisi-1

CHP Kadın Örgütleri eş zamanlı olarak Kadın Düşmanlığı yapan Meclis Başkanını istifaya çağırdığı ortak bildiri yayınladılar.

Bodrum Gündem Haber

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Çanakkale Savaşı ile ilgili söylediği  sözlerine ve TBMM’de gerçekleşen ‘Çanakkale Anması’ esnasında kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellenmesine CHP’li kadınlar da isyan ederek İsmail Kahraman’ı istifaya çağırdılar. Yurdun tümünde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklaması Muğla’da da gerçekleştirildi. CHP Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkcıoğlu Başarır imzalı ve “Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe Düşman Bu Zihniyeti Kabul Etmiyoruz,  Sorumlular Derhal İstifa Etsin…” başlıklı şu bildiri kamuoyunda paylaşıldı;

“TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi.

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.

Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.

Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar…

Yorumlar

  1. fikret karataş dedi ki:

    Kadınlarımızın uğraşını saygı sevgi ve teşekkürle izliyorum. Bizi Ankara’daki öğrencilik yıllarımızda MTTB nin miçoluğuna soyunan bu adam sonradan onun başkanı oldu ama demokrasi yoksunu başkan . O tavrını hiç bırakmadı. Hani derler ya alışmak betermiş.