enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM DİBEKLİHAN’DA SERGİ ŞÖLENİ YAŞANIYOR…

dibeklihan-30-haziran-5-sergi-açılışı-8

Bodrum’da kültür ve sanat etkinliği denildiğinde, resim, heykel ya da fotoğraf sergisi denildiğinde ilk akla gelen mekân olan Dibeklihan’da 5 sergi açılışı birden yapıldı. Ülkü Angılı’nın fotoğraf sergisinden elde edilecek gelirin tamamı Bodrum Sağlık Vakfı’na aktarılırken, bu serginin satışlarından Dibeklihan da komisyon bedeli almıyor.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde Haziran’ın son gününde 13 Temmuz’a kadar sürecek olan beş sergi birden açıldı. Yoğun bir katılımın olduğu sergilerin açılışını Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer’in katılımcılar ile yaptığı ilginç bir sohbet ile başladı. Dibeklihan’da ilerleyen tarihlerde “nazar ve büyü” ile ilgili bir söyleşi yapacağını ifade ederek, kimilerine göre batıl inanç kimilerinin ise çok inandığı nazar ve halk arasında inanılan bazı konulardan kısa kısa örnekler verdi. Katılımcılar Tezer’in anlattıklarını kimi zaman kahkahalar ile kimi zaman ise şaşkınlıkla dinlediler.

IMG_8373Her zaman olduğu gibi sergisi olan sanatçıları tek tek tanıtarak programa başlayan Cenap Tezer “Bu gün eski TRT’ciler çoğunlukta. Hatta bu TRT’ciler TRT’nin kuruluşunda da yer almış isimler…” dedi.

Orhan Kemal Meydanında Serap Eroğlu’nun yağlıboya resimlerinden oluşan sergisi, Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde Orhan Gürel’in Suluboya Resimlerinden oluşan sergisi, Nedim Günsur Sokağında Ülkü Angılı’nın Gezdim Gördüm adını verdiği Fotoğraf sergisi, Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde Serra Uzel’in yağlıboya resimlerinden oluşan sergisi ve İsmail Hakkı Tonguç Sanat Galerisi’nde ise Sedat Örsel’in metal heykellerden oluşan sergisinin açılışı Babakanlık eski müsteşarı Fikret Üçcan ve sanatçılar tarafından yapıldı. Sergi açılışına sanatseverler, eski gazeteci ve televizyoncular, iş insanları ve bir çok sanatçı ile birlikte Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Baş Danışmanı Gazeteci Can Pulak’ta katıldı.

dibeklihan-30-haziran-5-sergi-açılışı-9Sergi açılışları öncesinde oldukça ilginç konuşmaların ve esprilerin havalarda uçuştuğu bir söyleşi oldu. Cenap Tezer Ülkü Angılı’yı sahneye davet ederken şöyle konuştu; “Ülkü Angılı’nın Kıbrıs Barış Harekatında savaş muhabiri olduğunu Bodrum Gündem sahibi gazeteci Fatih Bozoğlu’nun haberinden öğrendim. Sonra onunla birlikte görev yapmış değerli gazetecilerden de bu haberin doğruluğu konusunda onay aldım. Ülkü Kıbrıs Barış Harekatı sırasında bizlere haberlerin ulaşması için görev almış bir gazi gazetecidir…”

Cenap Tezer; Ülkü Angılı’nın fotoğraflarından elde edilecek gelirin tamamının Bodrum Sağlık Vakfı’na aktarılacağını ve Dibeklihan’ın da bu sergiden herhangi bir komisyon almayacağını da sözlerine ekledi.

Her birinin ayrı öyküsünün olduğunu ve satışa sunulmayan sadece sergi amacı ile Dibeklihan’a gelen Sedat Örsel’in Metal Heykelleri ise gerçekten görülmeye değer eserler olduğunu kaydeden Tezer “TRT kurucularından ve yıllarca Medya İşletmeciliği dersi veren bir akademisyendir Sedat Örsel. Sedat Örsel’in sergilediği bu heykeller satışa açık değildir. Bunları torunlarına miras bırakmış…” dedi.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde açılan bu beş sergi, 13 Temmuz’a kadar sanatseverler için açık kalacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.