Bodrum Gündem

BU GÜN TÜRK YURTTAŞLARINA VERİLEN AYRICALIK KUTLANIYOR…

BU GÜN TÜRK YURTTAŞLARINA VERİLEN AYRICALIK KUTLANIYOR…

kabotaj-bayramı-bodrum-gündem-2016

Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiyede 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Birçok kişi “KABOTAJ”ın ne olduğunu bilmediği için Kabotaj bayramının da neden kutlandığından da habersizdir. Çoğu kez dalga geçmek için kullanılır “Kabotaj Bayramı”.

Kabotaj; bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

TÜRKİYE SULARIMIZDA TİCARET HAKKI TÜRK VATANDAŞLARININ…

Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.