Bodrum Gündem

BODRUM BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN?

Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan Yerel Seçimlerin, son günlerde Kasım ayında yapılacağı yönünde dedikoduların çoğalması ile tüm yurdumuzda olduğu gibi, Muğla ve Bodrum yerel siyasetinde de hareketlilik başladı.

Birileri yine maniplasyon peşinde.

Ama kim?

Pek yakında çıkar kokusu nasılsa…

Birkaç gün önce Aksoy Araştırma adlı bir anket firması, oldukça dikkat çeken soruların da olduğu bir anket için CHP üyelerini arıyor. Bu anket sadece Bodrum’da mı yapılıyor, yoksa diğer ilçelerde de yapılıyor mu bilemiyorum.

Telefon ile CHP üyeleri aranıyor, önce oturduğu mahalle soruluyor. Yani oy verdiği mahalle. Sanıyorum oradan da kontrol ediyorlar. Demek oluyor ki listeler var ellerinde ve tek tek üyeliğini kontrol ederek sorulara öyle başlıyorlar. Sonra meslek soruyorlar. Çalışan mı yoksa işyeri sahibi misin, işyerinde kaç kişi çalışıyor şeklindeki soruların ardından o malum soruları sormaya başlıyorlar.

İlk soru; “Bodrum belediyesinin hizmetlerinden memnun musunuz?”

İkincisi; “Muğla Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden memnun musunuz?”

Bu iki sorunun da şıkları şu şekilde;

Az memnunum, Biraz Memnunum, Çok Memnunum, Hiç memnun değilim…

Sonra asıl soru geliyor;

“Kimi Bodrum Belediye Başkanı Görmek İstersiniz?”

1.Recayi Seymen, 2. Ali Öztürk, 3. Taner Uslu 4. Mehmet Kocadon, 5. Mehmet Özalın, 6. Kerim Cangır, 7. Refik Ülgen, 8. Mustafa Saruhan 9. Önder Batmaz, 10. Mehmet Tosun…

Doğru tespitler. Lakin samimiyetle söylüyorum, bir kadın adının olmaması çok ayıp olmuş. Demek Bodrum’da bile kadının adı yok…

Lakin CHP üyelerinin aranarak, kimi başkan görmek istersiniz şeklindeki bir soruya İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Tosun’un adının konulması da çok ilginç.

Mehmet Tosun bildiğim kadarı ile CHP üyesi değil.

Mehmet Tosun Bodrum Belediye Başkanlığı için CHP’ye üye olur mu sonra da CHP’den Bodrum Belediye Başkanlığına aday olur mu?

…………………

“Hadi canım sende!” diyenleri duyar gibiyim.

Lakin Mehmet Kocadon’da Demokrat Partili değil miydi? Mehmet Kocadon Muğla Büyükşehir Adayı olur ise CHP Mehmet Tosun’a gel CHP’den aday ol der mi?

CHP bu, ne yapacağı bilinmez.

Gelelim son soruya. Son soru insanın kafasını karıştıran cinsten. CHP,  HDP’nin adayını destekleme kararı verirse siz ne yaparsınız gibi, anlamakta zorluk çektiğim, lakin çok kafa karıştırmak için sorulmuş tuzak bir soruydu bence.

******

Sonuç olarak, Bodrum belediye Başkanı kim olsun şeklinde bir anket yapılıyor ve aklımıza da şu sorular geliyor;

1-Bu anketi yaptıran kimdir?

2-Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz sorusu neden yok?

3-Belli ki isimler özenilerek seçilmiş. Mehmet Tosun ismi neden CHP’lilerin arasına konulmuş?

4-HDP adayını destekler misiniz? şeklindeki bu soru neyi manüple etmek için soruluyor?

5-Çokca konuşulan; Ön seçim ister misiniz sorusu neden yok?

6-CHP ve İYİ Parti Bodrum’da ittifak yaparak Mehmet Tosun’u mu aday gösterecek? Mehmet Tosun isimi o nedenle mi CHP’lilerin içinde yer alıyor.

7-CHP Büyükşehir’de İYİ Parti adayı olması muhtemel Behçet Saatçi içinde böyle bir ittifak yapar mı?

8-CHP halen görev yapan Belediye Başkanlarını aday göstermez ise; Nasrettin Hoca hesabı;

-“Eski ayları ne yaparlar hocam?

-“Kırpıp kırpıp yıldız yaparlar”mı yapacak?

Anlaşılan CHP Muğla ve Bodrum’da bir şeylerin hazırlığı yapıyor ve en sonunda bir şeyler gene CHP üyesine dayatılacak gibi geliyor. CHP üyeleri de her zaman olduğu gibi “Tıpış Tıpış” gidip CHP adaylarına oy kullanacak.

Haa bu arada “Susun, konuşmayın, eleştirmeyin, yazmayın, çizmeyin Parti zarar görüyor…” şeklindeki uyarılar da devam edecek.

Bu arada bu anketin sonuçları ne zaman belli olur ve açıklanır mı acaba diye sormak geldi içimden. Böylelikle anketi kimin yaptırdığı da belli olmuş olur.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

 1. Başar Münir dedi ki:

  Atladığınız bir şey var.. Araştırmayı yapan Aksoy Araştırma şirketinin sahibi, CHP İstanbul MV adayı Ertan Aksoy. Ertan Aksoy Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yapanlardan biri. Genel merkezin, en azından Kılıçdaroğlu cephesinin, bu araştırmayı yaptırdığını sanmıyorum. Aday belirleme meselesiyle de çok fazla ilişkilendirmiyorum açıkçası. Tek tek üyelerin aranarak sorular sorulması araştırma mantığına aykırıdır, araştırma tekniği bu şekilde işlemez. Ertan Aksoy’un hangi saikle bu araştırmayı yaptığı sorgulanmalıdır. Özellikle Sabah Gazetesi’nin Bodrum belediyesi ile ilgili yapmış olduğu haberle bu sorgulamanın aynı tarihlere gelmesi bir tesadüf müdür, değilse ne gibi bir ilişki vardır, üzerinde düşünülmelidir.

 2. chpli dedi ki:

  önder batmaz kerim cangırmı

 3. Birol Metin dedi ki:

  az memnunum ile biraz memnunum anketörler süper, ikisi arasında kararsız kaldım.

 4. Kerim Cangır dedi ki:

  Bilgim dışında Benim Adımda ankette yer alıyor…Aranan Arkadaşlardan Öğrendiğime göre İsmim Bazı Üyelerimize sorulmuyor….Birileri Bir şeyler organize etmek peşindeler gibi..
  Siyasi Hayatımda Verilen Görevlerden Hiç Kaçmadım.En İyi Şekilde Hep Yapmaya Çalıştım….Kendi İsteğimle Aday Oldum…Kazandım Kaybettim…Ama Hiç Bir Zaman Küsmedim….Yılmadım….Doğru Bildiğim Yolda PARTİM için BODRUM’umuz için MUĞLA’mız için GÜZEL ÜLKEM için DEVRİMCİ, SOLCU SORUMLULUĞUM ile Mücadeleye Devam Ediyorum….
  VERİLEN GÖREVLERDEN HİÇ KAÇMADIM…..KAÇMAM…..AMA SON SÖZÜM ŞUDUR : ADAYLARIN BELİRLENMESİNDE EN İYİ YÖNTEM ÖNSEÇİMDİR….

 5. Salih Aksu dedi ki:

  Son dönemde Başkan M.Kocadan Bodrum geneli ve özellikle 50 bin nüfusu geçmiş Turgutreis’e hiçbir hizmeti olmadı. Dilayısıyla aileden bir chp’li olarak eski çalışkanlığı ile bilinen ve şuan İyi partili olan M.Tosun’un aday gösterilmesi Bodrum geneli için daha müspet olacaktır. Tşk.

 6. Hüseyin Ersoy dedi ki:

  AHMET ARAS bey ‘in ismi neden ankette yok ? Anlayamadım nasıl bir anket çalışması olduğuna.