Bodrum Gündem

2 MİLYON TURİST GELDİ PALAVRASI ve TURİZMİN MATEMATİK İLE DANSI…

bodrumda yoğun trafik (2)

Dokuz günlük Kurban Bayramı’nda Bodrum’a, yerli ve yabancı 2 milyon turistin geldiğini yazmış, Türkiye’nin önde gelen gazeteleri.

İsmet İnönü’nün çok bilinen bir sözü vardır ya hani; “Hadi canım sendeeee!” ile yanıt vermek lazım bu 2 milyon turist geldi haberlerine.

Son birkaç yıldan bu yana sürekli olarak Bodrum’a 1 milyon, sonra bir buçuk milyona çıktı, ve son olarak 2 milyon turist geldi olarak yazıldı çizildi.

Bu işi bilenler bir yerleri ile gülüyorlardır.

Bunu söyleyenler ya matematikten anlamıyorlar, ya da işkembeden atıyorlar. Eğer bu haberleri bayram tatilinde Bodrum’da bulunan muhabir arkadaşlarımız yazıyor ise durum vahim. Bu 2 milyonu nasıl tespit ettiniz diye sormak lazım.

Yok eğer muhabir arkadaşlarımız “9 günlük Kurban Bayramı tatilinde Bodrum’a 700 bin civarında turist geldi…” diye yazıp, gazetenin Yazı İşleri müdürlerine bu şekilde gönderdiler ve oradakiler bu 700 bini, 2 milyon olarak değiştirdiler ise işte o zaman durum çok daha vahim.

Zaten basına ve gazetecilere güven eksilere düşmüş, yerlerde sürünüyor, bir de bu şekilde abartılı rakamlarla basına ve gazetecilere olan güvenin daha da yok olmasını sağlamış oluyorlar. Üstelik okurlarını da salak yerine koymuş oluyorlar.

Eyyyy, Türkiye’nin önde gelen gazeteleri ve haber ajansları!!! Biraz insaf edin ve matematik öğrenin lütfen.

firüz bağlıkaya TÜRSAB BAŞKANI

Türkiye’nin bu konudaki en etkin ve yetkin kurumu TÜRSAB başkanı açıkladı;

“Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili, geçen yıllara göre iç turizmde en hareketli dönemini yaşadı. Sahil kentlerinde turizmcilerin ‘Yer kalmadı, gelmeyin’ uyarıları yapmak zorunda kaldığı bu bayramda TÜRSAB’a göre 2 milyon kişi seyahat ederken, 2,5 milyar TL de gelir oluştu…” 

Makul ve kabul edilebilir rakamlar.

Hani şu iki milyon turistin geldiği iddia edilen Bodrum için basit bir hesap yapalım ve bu konuyu artık kapatalım. Artık kimse bu abartılı rakamları söyleyerek, yazarak insanları salak yerine koymasın. Özellikle yerel yöneticilerimiz bu konuda kesinlikle abartılı açıklamalar yapmasın, çünkü inandırıcılıklarını kaybettikleri gibi biraz da komik duruma düşüyorlar.

Bodrum’da Güvercinlik ve Güllük’te hizmet veren oteller ile 5-10 odalı pansiyonlar da dâhil olmak üzere yaklaşık olarak 100 bin yatak var. Bu yataklar tek kişi üzerinden hesaplanmıştır yanlış anlaşılmasın. Yani bu 100 bin yatağın yarısı iki kişilik, yarısı tek kişilik filan değil.

Deniz yatak sayımız ise yaklaşık 14-15 bin civarında. Bu rakamlar Bodrum’un konaklama sektöründeki yetkin kurumu BODER tarafından onaylanmış rakamlardır.

İkisini topladığımızda Bodrum’da 115 bin yatağımız var.

Yani 9 günlük Kurban Bayramında bu yatakların tamamının dolu olduğunu düşünürsek 115 bin kişi Bodrum’da konakladı.

(Bu arada bazı küçük otellerin, konaklama sektöründe çalışan personel için kiralandığını dikkate almıyoruz ve personeli de turist olarak sayıyoruz.)

Bodrum’da yaklaşık 160 bin konutumuz var. (Neredeyse her kişiye bir konut düşüyor.) Bu konutların hepsine de ortalama 4 misafir geldiğini kabul edelim.

(Dikkat edin ben de o önde gelen gazeteler ve Bodrum’a 2 milyon turist geldi diyenler kadar abartıyorum.  9 günlük Kurban Bayramı tatilinde istisnasız her eve 4 misafir geliyor.)

Çarp 160 bin ile 4 kişiyi, ne yapıyor?

640 bin misafir.

Yatak sayımız neydi?

115 bin.

Misafirliğe gelen 640 bin ile otellerde ve denizde kalanları toplayalım bakalım ne çıkıyor?

755 bin.

Şimdi bir de kayıtlı 164 bin Bodrumluyu da ekleyelim.

Oldu mu sana 919 bin kişi.

Hala bir milyona erişemedik.

Pardon ya bir de günübirlik girişler var.

Allah kahretsin! ne kadar kötü bir matematiktir bu.

Bunu günübirlik girişleri nasıl unutursun Fatih Bozoğlu!

Onu da hesaba ekleyelim.

Emniyet’ten alınan bilgilere göre günde 20 bin araç girişi varmış Bodrum’a. 9 günlük Kurban Bayramında bu sayı kaça çıkabilir? 2 katına, 3 katına dört katına 5 katına mı yoksa? Yani 100 bin araç günü birlik Bodrum’a giriş yapmış mıdır diyorsunuz?

İsmet Paşa’nın sözünü tekrarlayalım mı hep birlikte;

“Hadi canım sendeeee!”

(Abartılı olacağız dedik ya baştan, o nedenle 100 bin günübirlik girişi kabul edeceğiz artık.)

Şimdi bu 919 bin ve günü birlik Bodrum’a gelen 100 bin kişi toplandığında bir milyonu yakaladık.

İşte bu bir milyondan;

9 günlük Kurban Bayramını Bodrum’dan başka yerlerde geçirenleri,

Evine 4 tane misafir almak istemeyenleri çıkartırsak,

Bir de üzerine personel için kiralanmış otellerin yatak sayılarını da dahil etmezsek,

Bir milyon kaça iner sizce?

Pardon ya nasıl da unuttum!

Şezlong sayıları var daha.

Artık bu saçma sapan rakamları tekrar etmeye bir son vermeli.

El insaf arkadaş!

Matematiksel olarak 600-700 binden fazla insanı ne Bodrum’un yatak sayısı, ne alt yapısı, ne yolları, ne de işletmeleri kaldırır…

Hala 2 milyon turist geldi diyen var mıdır acaba?

fatih-bozoğlu-bodrum-gündem-yazıları-2-milyon-turist-palavrası

 

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

 1. yanlış hesap dedi ki:

  oteller en az 3 er kere dolup boşalmıştır.full 9 gün kalan sayısı azdır.bodrumda evi olanlarada 2 şer sefer misafir gelmiştir.bu yizden o 900 bin i sen 2 ile çarp ozaman 2 milyona yaklaşırsın.kimse bir otelde 9gğn kalmamıştır.

 2. Birol Metin dedi ki:

  matematikte 1 hata var konut olarak hesap ediyorsunuz.
  acaba bodrumdaki konutları tek katlı olarakmı hesap ettiniz,
  3 kat yer yer 4 kat 5 olanlar da azımsanmayacak kadar.
  güvercinlik jandarmasından kamera görüntülerini alıp tahmini gazeteciliği gerçek rakmlara dökebilirsiniz. Geçen bayramın ilk günü Bodrumdan Fethiye’ ye kaçalım dedik Milas’ a kadar çift şerit araç konvoyu vardı. trafiğinde 24 saat aktığını varsayarsak gibi tahminler insanları yanıltabilir. Bizde yatağa göre vergi hesap edliyorsa düzgün iş adamlarımız yarısını göstermişlerdir odalara ilave yatak atmışlardır. Böyle bir dolulukta olmayacak şeyler değil.

 3. Birol Metin dedi ki:

  Birde hesabınıza göre şöyle bir durum ortaya çıkıyor Bodrumun en dolu haki 700 bin kişi ise 357 000 000TL bodruma düşen pay, bu şu demekki bir kaç yıldır turizm kötü gittiğine göre en dolu halide 357 milyon her yıl Ankaraya milyar dolar vergi veriyoruz diyenlerde acayip abartıyor bunlar gelirin tamamını verse milyar yapmıyor. Bu kısmıda bir hesap edilirse okuyucu gerçek anlamda bilgilenir

 4. melek turhan dedi ki:

  Klasik
  Siz bence Bodrumda yaşamayın! Hem Bodrum’un Bodrumluların ekmeğini yiyin hemde Bodrumu baltalamak için çomak sokun. Yada siyasi geleceğiniz için….Neyse matematiği biraz daha güçlendirin yada bir gazeteci olarak daha iyi araştırma yapın

 5. kelikarnas dedi ki:

  Hitler Toplama kamplarini denetlerken bir mahkumu yanina çagirarak sormu; “soyle bakalim 2+2 kaç eder?”
  mahkum: 5 eder diyince kamp komutanina donup ; “burasi ne biçim toplama kampi” diye çikimis… :p
  ayn kamptan olabilirler!…

 6. Ali Dizdar dedi ki:

  Basın her zaman abartır ilk kez duyuyormuş gibi tepki göstermen bir basın mensubuna yakışmadı. 100 bin kişi de gelse 1 milyon kişi de gelse her yer doluyor alt yapı kaldırmıyor. Başkan bu kalabalıkla baş edebildiğimizi söylüyor ne derece doğru bunu incelemek lazım. Reyting için işin kolayına kaçma nede olsa rakibiz. Saygılarımla.