enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BU BİR REKOR, 2018’DE DİBEKLİHAN’DA TOPLAM 39 SERGİ AÇILDI…

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2018 Dibeklihan 2018 Bedri Koraman Sanat Sezonunu iki sergi ile tamamlıyor. Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde Dilek Mit’in Seramik, Takı ve Resimlerden oluşan karma sergisi ve Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde Hüseyin Yılmaz’ın Mozaik sergisi 22 Eylül Cumartesi günü Dibeklihan sergilerinin geleneksel açılış ritüeli ile açıldı. Sergiler 5 Ekim 2018 gününe kadar görülebilecek…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2018 Dibeklihan 2018 Bedri Koraman Sanat Sezonu iki sergi ile tamamlanıyor. Dibeklihan’da gerçekleşen son sergilerin açılışına Duayen Gazeteci Can Pulak, İstanbul Arkeoloji Müzesinin efsane Müdürü Alpay Pasinli ve TRT’nin TV Haberleri Müdürü ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatında Savaş Muhabiri olan Ülkü Angılı ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergi açılışları öncesinde duygusal bir konuşma yapan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer, Dibeklihan’ın çok önemli bir misyon üstlendiğini ve bunun kendisinden sonra da devam etmesini istediğini ifade ederek, oğlu Uluç Tezer’den söz aldı.

Cenap Tezer konuşmasına şöyle başladı; “Bu yıl tam 39 sergi açmışız. Hiç tevazu göstermeden söylüyorum bu bir rekordur. Türkiye’de sanat iyice geriliyor. Galeriler bir bir kapanıyor. Hatta İstanbul’da bir çok galeri çoktan kapanmış durumda. Yıllardan bu yana hizmet veren galeriler bile kapatmak üzereler. Her şeye karşın Dibeklihan’da Eylül’ün sonlarına doğru böyle bir kalabalığı görmek beni mutlu ediyor. Yalnız değiliz diye düşünüyorum. Bu gün sergilerimiz açmadan önce sizlere bizim ailemizi tanıtmak istiyorum. Dibeklihan’ın oluşumunda, 2008 yılından bu yana emeği geçen bir aile bu. Önce Dibeklihan’ın tasarımını yapan mimarını çağıracağım. Gülay Tezer ve Uluç Tezer. Baştan beri üçümüz varız bu işte. Uluç henüz 25 yaşındaydı. Tevazu göstermeden söylüyorum yine; dünyada buna benzer birçok yeri gezdik Gülay hanımla. Sıfırdan yapılmış böyle bir tesisi gerçekten yok. Eski binaları restore ederek yapılmış kültür merkezleri var Macaristan’da, İspanya’da ama yeni yapılmış böyle bir yer yok…”

DİBEKLİHAN TAMAMEN GÖNÜL BAĞI İLE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ BİR PROJE…

Dibeklihan için büyük emek harcayan Gülay Tezer ise “Biz senelerdir Bodrum’da yaşıyoruz ve Bodrum’da özgün mimarinin kaybolmasından çok rahatsızdık. Sadece mimarisi değil doğası da kayboluyor. Bu araziyi çok seneler önce almıştık. Bir sürü palamut ağacı vardı ve sincaplar koşturuyordu. Düşündük ve her şeyi ile koruyabileceğimiz bir yer yapalım dedik. Hatta yıkılmış bir ağıl bile vardı. Onu şimdi Nedim Gürsu sokağında görebilirsiniz. Taşları ile onu da korumaya çalıştık. Taş yapı ve kemer Bodrum karakteriydi. Onları kullanarak herkesin rahat nefes alabileceği ve aynı zamanda Anadolu kültürünün parçalarını gösterebileceğimiz, bu arada sanatçıları ürettiği eserlerin satılabileceği, etkinliklerin de yapılabileceği bir mekan olsun istedik. Doğrusu olaya ticari bakmadık. Tamamen gönül bağı ile yürüttüğümüz bir projeydi. Ailece hemfikir olduğumuz için de sonuna kadar getirebildik. Ama her zaman söylediğim bir şey var, yapmak değil, yaşatmak önemlidir. Yaşatmak ancak sizlerle mümkün. O nedenle önce sizlere teşekkür ediyorum…” dedi.

DİBEKLİHAN’I DEVAM ETTİRME SÖZÜ VERDİ…

Dibeklihan kurucusu Cenap Tezer bu misyonun nesiller boyu sürmesini dileyerek, kendilerinden sonra bu misyonu Uluç Tezer’in yükleneceğini kaydederek ondan Dibeklihan’ın kuruluş amacına uygun olarak, aynı titizlikle ve aynı akıl ile devam etmesi için herkesin önünde söz vermesini istedi. Uluç Tezer “Söz veriyorum aynı şekilde devam ettireceğime. Yalnız ben ilk günden bu yana en az benim kadar emeği geçen eşim Özge Tezer’i de buraya davet etmek istiyorum…” dedi.

Özge Tezer ise duygularını “Ailecek yapılan herşey çok güzel olur. Hepimiz sevgimizi vererek yürütüyoruz burayı. Sizler de buranın bir parçası olduğunuz için çok daha güzelleşti. Eksik olmayın…” şeklinde ifade etti.

Dibeklihan kurucusu Cenap Tezer ailecek emeğe çok değer verdiklerini, ülkenin kalkınması içinde kültür ve sanatın önemli katkısı olduğuna inandığını kaydederek sözlerini tamamladı.

Dilek Mit: “Ben ömrüm boyunca sanat içerisinde oldum…”

Daha sonra Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün 2018 yılı son iki sergisinin açılış ritüeline geçildi. İlk sergi ile ilgili kısa bilgiler vererek duayen gazeteci Can Pulak’ın da kız kardeşi olan Dilek Mit ve Mozaik Sanatçısı Hüseyin Yılmaz’ı öykülerini anlatmak yanına davet etti.

İlk sözü alan Dilek Mit “Ben ömrüm boyunca sanat içerisinde oldum. Ne iş yaparsam yapayım, onun yanında, kenarında, köşesinde daima sanat vardı. Restauranımız vardı Amerika’da. Bir de galerimiz vardı ve orada kendi resimlerimi, kaliteli sanat ürünlerini sattım. Şimdi de Cenap ağabeyim ve Gülay hanım böyle bir fırsat verdiler ve bir sergi açma şansım oldu.  Şimdi yaptıklarımdan küçük bir bölümü sergilemiş olacağım için de çok mutluyum…” dedi.

Hüseyin Yılmaz “Mozaik için ilk şart ince işçiliği bilmek ve sonra da sabırlı olmaktır…”

Daha sonra söz alan Mozaik Sanatçısı Hüseyin Yılmaz mozaik sanatına çok geç başladığını ifade ederek, şunları söyledi; “Aslında ben göz hekimiyim. Emekli olduktan sonra mozaik sanatına başladım. 2015 yılbaşı akşamı Gaziantep Mozaik Müzesini gezdim. Çok ilgimi çekti ve ben bunu yapabilirim dedim. Orada mozaik sanatını bilen birisiyle görüştük ve bana nasıl mozaik yapılacağını tarif etti. Baklava o zaman 35 liraydı ve biz 40 liradan taş aldık. Bir kerpeten ve bir de lale deseni verdi. Yaşımı öğrenince ki o zaman 72 yaşındaydım. Hedefiniz ne diye sordu ve ben de ona Çingene Kızını yapacağımı söyledim. Şaşırdı ve onu yapmak nirvanaya ulaşmaktır dedi. Önce balık desenleri yaptım. İlk iki ayım bu şekilde öğrenerek geçti. Üç çeşit balık yaptıktan sonra Çingene Kızını yaptım. O çingene Kızı bu gün burada sergileniyor. Mozaik için ilk şart ince işçiliği bilmek ve sonra da sabırlı olmaktır. Bazı tablolarımda 14-15 bin taş kullandım. O taşların hazırlığı da bir aydan fazla sürüyor…” dedi.

SERGİLER 5 EKİM’E KADAR AÇIK…

Cenap Tezer Dibeklihan 2018 Bedri Koraman Sanat Sezonunun en son sergilerinin açılış çanını Arkeoloji dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan, İstanbul Arkeoloji Müzesinin efsane müdürü Alpay Pasinli’nin çalmasını istedi. Daha sonra Alpay Pasinli ve sanatçılar birlikte geleneksel Dibeklihan Sergi açılış ritüeli olan çanı çalarak sergi açılışlarını yapmış oldular.

Dilek Mit’in Seramik, Takı ve Resimlerden oluşan karma sergisi Erdinç Bakla Galeri’nde ve Hüseyin Yılmaz’ın Mozaik sergisi de Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde 5 Ekim’e kadar görülebilecek.

Yorumlar
 1. fikret karataş dedi ki:

  Cenap kardeşim yaptığınız iş ikinize de çok yakışıyor başarı ile sürmesini içtenlikle dilerim. Bu arada saç ve sakal ile kilolu yapın bu aşamada kalsın sana çok yakışmış.Bundan böyle ne ileri ne geri hep böyle kalmasını öneririm. Sevgilerimle..

 2. Sedat Örsel dedi ki:

  Sevgili Fâtih, sen de târihi bir haber yapmışsın. Çok duygulandım. Yüreğine sağlık.

 3. ÜLKÜ ANGILI dedi ki:

  BODRUM’DA SANATIN KALBİNİN ATTIĞI YER “DİBEKLİ HAN” VE HİÇ BİR KARŞILIK BEKLEMEDEN BU KUTSAL HİZMETİ SÜRDÜREN, KURUMUN KURUCUSU CENAP TEZER…
  2018 BEDRİ KORAMAN SANAT SEZONU 2 GÜZEL SERGİ İLE KAPANIYOR. DİLEK MİT’İN SERAMİK, TAKI VE TABLOLARDAN OLUŞAN KARMA SERGİSİYLE, HÜSEYİN YILMAZ’IN MOZAİK SERGİSİ.
  EVET, 2018’DE CENAP TEZER’İN İNCE ELEYİP SIK DOKUYARAK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ VE 39 SERGİNİN AÇILDIĞI SEZON, SON İKİ SERGİYLE NOKTAYI KOYDU.
  ŞİMDİ BENİM GİBİ TÜM SANATSEVERLERİN BEKLENTİSİ 2019 SEZONU…
  SEVGİLİ CENAP TEZER 2019 SANAT SEZONUNDA DA YENİ BİR REKOR KIRACAĞINDAN ZERRE KADAR KUŞKUM YOK.
  İYİ Kİ VARSIN ve İYİ Kİ SENİ TANIMIŞIZ…
  YAŞA VAROL CENAP TEZER…

 4. Başar Münir dedi ki:

  Tatil yöresi olarak bilinen yerlerde gündüzleri deniz-kum-güneş, geceleri ise restaurant ve barlarda canlı müziktir alışılagelen. Fakat Dibeklihan, bu zinciri kırmış ve sergileriyle, etkinlikleriyle çöldeki vaha misali Bodrum’u ziyaret edenleri ve yerli halkı bambaşka dünyalara götürmeyi başarmıştır. Ellerinize, yüreğinize, fikrinize sağlık… Dibeklihan daha uzun yıllar ışık saçmaya devam edecektir; bunu elele yapacağız. Işık taşıyan eller eller değişse de taşınan ışık ebedidir, bu meşale sönmeyecektir. Sağolum, varolun…