enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

PAKİSTAN DONANMA GEMİSİ SAIF MAVİ BALİNA 2018’E KATILIYOR…

 

Pakistan Donanması Gemisi PNS SAIF (FFG 253) üzerine yüklenmiş bir Z9EC Helkopteriyle beraber 28 Eylül ile 7 Ekim 2018 arasında Türk Donanmasının ev sahipliğiyle düzenlenen çok uluslu deniz tatbikatı “Mavi Balina 2018’e” katılıyor.  Pakistan Donanmasına ait P3C-Orion savaş uçağı da bu tatbikata Dalaman Hava Üssünden katılıyor.

Bodrum Gündem Haber 

Doğu Akdeniz’de yürütülen bu tatbikat anti-denizaltı savunmasını talim etmeyi amaçlamaktadır.  Türkiye, NATO, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bahreyn, Cezayir, Katar, Kuveyt, Pakistan, Romanya ve Suudi Arabistan’dan deniz ve hava kuvvetleri bu tatbikata katılmaktadır.  Pakistan Donanması gemileri geçmişte de Mavi Balina tatbikatına düzenli olarak katılmışlardır.  Bu tatbikat, denizcilik alanında günümüzün en kritik zorluklarından biri olan işbirlikçi denizcilik güvenliği için çözümler paylaşmak, tartışmak ve önermek amacıyla hem Batılı hem de Doğulu devletler için ortak bir foruma dönüşmüş.

PNS SAIF ayrıca 8-9 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan ortak Pakistan-Türk Donanmaları tatbikatı “TURGUTREİS-II’ye” de katılacak.

Kaptan Shahid Wasif’in kumanda ettiği PNS SAIF Kılıç Sınıfının 3. Gemisi, bu gemi Donanmaya 15 Eylül 2010’da katılmış olan çok işlevli bir firkateyn.  Gemide çoklu tehditlerin bulunduğu bir ortamda tüm denizcilik operasyonlarını üstlenebilmek için son model silahlar ve sensörler bulunmakta.  Gemide aynı zamanda bir organik Anti-Denizaltı Savaş Helikopteri Z9EC yüklü.

Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi ve PNS SAIF gemisinin kaptanı Shahid Wasif Cumartesi akşamı birlikte güvertede bir resepsiyona ev sahipliği yaptılar.  Türk Deniz Kuvvetleri Filo Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu bu olayın baş konuğuydu.  Karaçi Komutanı Tuğamiral Asif Khaliq, Pakistan’ın Türkiye Deniz Ataşesi Deniz Albayı Khan Mahmood Asif, Türk Donanmasının kıdemli subayları ve Türkiye’de bulunan katılımcı donanmaların yabancı savunma ataşeleri bu resepsiyona katıldı.

Misafirleri resepsiyonda karşılayan Gemi Kaptanı Wasif Pakistan ve Türkiye’nin yakın dostluk bağlarının keyfini çıkardığını söyledi.  Silah arkadaşları olarak Pakistan ve Türk donanmaları aynı zamanda uzun yıllardan beri sıcak ve kalpten ilişkiler kurmayı başarmıştır.  İki donanma arasındaki etkileşimlere düzenli tatbikatlar, limanlara uğramalar, eğitimde değişim programları ve donanma inşaatları sırasındaki işbirliği de dahildir.  Shahid Wasif “PNS SAIF’in Mavi Balina-2018’e katılımı iki donanma arasındaki sağlam bağların ve müşterek çalışmayı ve karşılıklı anlaşmayı daha da geliştirmek için olan sıkı bir bağlılığın bir ifadesidir…” diye ekledi.

Pakistan Navy Ship SAIF’s participation in Mavi Balina 2018

Aksaz Naval Base, Marmaris, Turkey: 30 September 2018: Pakistan Navy Ship, PNS SAIF (FFG 253), with an embarked Z9EC Helicopter is participating in multinational naval exercise “Mavi Balina 2018” hosted by the Turkish Navy during 28 September to 7 October 2018. Pakistan Navy P3C-Orion aircraft is also participating in the exercise from Dalaman Airbase.

Bodrum Gündem Haber

Conducted in the Eastern Mediterranean, the exercise is aimed at practicing anti-submarine defense. Naval and air forces from Turkey, NATO, the United States, Azerbaijan, Bahrain, Algeria, Qatar, Kuwait, Pakistan, Romania and Saudi Arabia are participating. Pakistan Navy ships have regularly been participating in Mavi Balina Exercise in the past. This exercise has evolved into a common forum for both Western and Eastern nations, to share, discuss and propose solutions for collaborative maritime security, which is one of the critical contemporary maritime challenges.

PNS SAIF will also participate in the joint Pakistan-Turkish Navies exercise “TURGUTREIS-II” from 8-9 October 2018.

Commanded by Captain Shahid Wasif, PNS SAIF is the 3rd Ship of Sword Class, which is a multi mission frigate, commissioned in the Navy on 15 September 2010. The ship is fitted with state-of-the-art weapons and sensors for undertaking all types of maritime operations in multi-threat environment. The ship is also embarked with organic Anti-Submarine Warfare helicopter Z9EC.

Pakistan Ambassador to Turkey Muhammad Syrus Sajjad Qazi and Commanding Officer of PNS SAIF Captain Shahid Wasif co-hosted a reception on-board on Saturday evening. Admiral Ercüment Tatlıoğlu, Fleet Commander of Turkish Naval Forces was the chief guest. Rear Admiral Asif Khaliq, Commander Karachi, Naval Attache of Pakistan in Turkey Capt. Khan Mahmood Asif, senior officers of the Turkish Navy, participating navies and foreign defence attaches based in Turkey attended the reception.

Welcoming the guests at the reception, Capt. Wasif said Pakistan and Turkey enjoy close fraternal ties. As brothers in arms, Pakistan and Turkish navies have also maintained warm and cordial relations since decades. The interaction between the two navies include regular exercises, port calls, training exchange programmes and collaboration in naval construction. “PNS SAIF’s participation in Mavi Balina-2018 is manifestation of strong bondage between the two navies and firm commitment to cooperate for enhancing interoperability and mutual understanding,” he added.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.