enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kalıbına Sığamayan Ressam İsmail Atmalı Resim Sergisi Bodrum Zeynep Sanat Galerisinde Açıldı…

Adeta kalıbına sığmayan bir sanat anlayışına sahip olan Ressam İsmail Atmalı Resim Sergisi Bodrum Zeynep Sanat Galerisinde 21 Kasım tarihine kadar izlenebilecek…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum’un kış döneminde de açılan sergileri ile dikkatleri üzerinde toplayan Bodrum Zeynep Sanat Galerisi İsmail Atmalı’nın resimlerine ev sahipliği yapıyor.

Oldukça dikkat çeken bir yaşam öyküsüne sahip olan İsmail Atmalı “Gözün gördüğü her şey resimdir, önemli olan o gün ki ruh halin resme bakmasıdır…” diyerek sanatına farklı bir bakış açısının olduğunu ifade ediyor. İsmail Atmalı’nın oldukça dikkat çeken ve farklı bir felsefeyi yansıtan resimleri 31 Ekim günü Bodrum Zeynep Sanat Galerisinde izleyenler ile buluşurken, sergi 21 Kasım’a kadar açık kalacak.

Oldukça zor ve dikkat çeken bir yaşam öyküsü olan Ressam İsmail Atmalı 1951 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde dünyay gelmiş. İlköğretimini Antakya’da tamamlayan Ressam İsmail Atmalı, 1960’lı yılların sonunda memleket durumlarından etkilenir ve lise ikiden ayrılarak ortaokullu yıllarda kurduğu tiyatro grubu ile tiyatroya yönelir.

1979 da Almanya’ya göçmen işçi olarak gider ve orada evlenir. Zor koşullarda her işi deneyen Atmalı, sanat ve resmi hiç bırakmaz. 2000’li yıllardan bugüne kadar geçimini sanatla kazanan sanatçı, çeşitli tiyatrolar yazdı oynadı/yönetti. Öğrenciler yetiştirdi. İki Uluslararası tiyatro festivaline katıldı, sergiler açtı. Eserlerinde malzemelerinin değişikliği ile de önem kazanan sanatçımız kum tutkal teneke paslanmış tenekeler kâğıt hamuru değişik topraklarla renk elde ederek çalışır. Kalıplaşmış sınırlar içerisinde kalmayan sanatçı İsmail Atmalı, “Gözün gördüğü her şey resimdir, önemli olan o gün ki ruh halin resme bakmasıdır…” diyerek sanatına bakışını anlatmaktadır.

1982 Gostner Hof thater Nbg.

1983 Balatzo Brozzi Nbg.

1985 Frankfurt Kültür Derneği

1986 Göçmen İşçileri Derneği

1997 Cayhaus Nbg.

1999 Ergotherapeutishe Praxis Smidt Fürth

2000 Kültür Evi Cayhaus Nbg.

2001 İşçi Derneği Stuttgart

2001 Buchhaltungs Buro Kruse, Fürth

2002 Şehir Halk Kütüphanesi, Fürth

2005 Galeri Artist İstanbul

2009 Dachgaleri Gostenhaf Nbg.

2011 Sevket Sabancı Kültür Merkezi Turgutreis Mavi Buluşma

2010 İda Art Bodrum

2011 Galeri Oasis Bodrum

2012 İda Art Bodrum

2013 Yenigün Kültür Merkezi Nbg.

2015 Galeri Artist Çukurcuma

2017 Kültür Evi Loni-Ubler Nbg.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.