enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum İKK’dan Suçlayıcı İddialar…

Bodrum İKK’dan Suçlayıcı İddialar…

TMMOB Bodrum İKK bileşenleri, Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliğinde yaptıkları açıklamada, Torba’da yapımına başlanan Torba Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili olarak usulsüzlük yapıldığını iddia ettiler…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

TMMOB Bodrum İKK bileşenleri, Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliğinde yaptıkları açıklamada, Torba’da yapımına başlanan Torba Küçük Sanayi Sitesinin sahte ruhsatlı olduğunu, zeytinlerin ve çam ağaçlarının izinsiz bir şekilde kesildiğini bununla birlikte ruhsatı düzenleyen teknik eleman, kontrol eden, onaylayan hanelerinin Mehmet Melengeç tarafından imzalandığı idda edildi. Diğer yandan Melengeç’in bahsi geçen Torba Küçük Sanayi Sitesinin inşaat sahibi, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinin imza yetkilisi ve başkanı olduğu ve bunun da etik olmadığı kaydedildi.

İddia edilen suça dahil olan Mühendisler ve bazı Belediye Başkan aday adayları da var…

Açıklamada bazı meslektaşları ile birlikte Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olan bazı isimlerin de bu suça dahil olduklarını da vurgulayan İKK Sekreteri Şahabettin Doğan; “Yapı Ruhsatına bakıldığında fenni mesul olarak görev yapan harita mühendisi, jeoloji mühendisi, jeofizik mühendisi meslektaşlarımızın bazı belediye meclis üyelerinin maaşlı elemanları olduğuna dair duyumlarımız bizi kaygılandırmaktadır. İlçemizin önümüzdeki dönemde Yerel Yöneticiliğine soyunan aday adaylarının da bu hukuksuzluğa dahil olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz…” iddiasında bulundu.

Açıklamalara Mühendislik Yemini ile başladı….

İKK Sekreteri Şahabettin Doğan Bodrum Kamuoyunda bomba etkisi yapması beklenen açıklamalarına “Mesleğimize ilk atıldığımızda yapmış olduğumuz bir yemin vardır, sözlerimize bu yemini Bodrum Kamuoyuna sunarak başlamak istiyoruz. ‘Bana verilen Mimarlık/Mühendislik unvanına daima layık olmaya; onun bana sağladığı yetki ve yüklediği sorumluluğu bilerek, hangi şartlar altında olursa olsun, onları ancak iyiye kullanmaya; yurduma ve insanlığa yararlı olmaya, kendim ve mesleğimi maddi ve manevi alanlarda yükseltmeye çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim…” sözleri ile başladı.

Çok Ciddi Suçlamalar…

Doğan açıklamalarına şöyle devam etti; “Yıllar önce vermiş olduğumuz bu yemin bağlamında, yaşadığımız kente ve doğaya karşı sorumluluklarımızın bilincinde olarak aşağıdaki tespitleri bilgilerinize sunarız.

            1- Bodrum İlçemizde mevcut olan Küçük Sanayi Sitesi 1139 Ada 53/1/2 ve 5 Parseller 1142 Ada 1 ve 2 Parseller üzerinde kuruludur. Tüm kamuoyunca bilindiği üzere altında bulunan tarihi eserlerin (Halikarnassos Antik Kentinin Hipodrom Alanı) gün yüzüne çıkartılarak tüm insanlığa sunulması amacıyla bu Küçük Sanayi Sitesinin bulunduğu yerden kaldırılması yıllardan beri Bodrum’da yaşayan herkesin ortak düşüncesidir. 2003  Yılında  yapılan Torba (Bodrum-Muğla) Koruma Amaçlı İmar Planı notlarında kentin günlük yaşamında olumsuzluklar oluşturan otogar ve sanayi sitesinin yarımadanın ihtiyaçlarını da göz önüne alınarak kentin dışına çıkartılması gerektiği belirtilmektedir.

           2-Birinci maddede belirtilen ihtiyaç doğrultusunda Bodrum Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi kurulmuş ve Torba ‘da yeni yapılması planlanan Otogarın üst tarafında bulunan 5 adet Tarla, Zeytinlik ve Zeytinli tarla vasfında görünen gayrimenkuller satın alınmıştır. Bodrum’daki sanayi sitesinde 110 İşyeri vardır, yapılması planlanan sanayi sitesinin 158 üyesinin olduğu kendi internet sitelerinde belirtilmektedir. Mevcut sanayi sitesinden 30 işyerinin yeni kooperatife üye olduğu diğer üyelerin dışarıdan yazıldığı bilgisine tarafımızca ulaşılmıştır. Bu durumda mevcut sitedeki 80 işyeri yeni yapılması tasarlanan sanayi sitesine gün itibari ile taşınamayacaktır. Mevcut sanayi sitesi tarihi eserlerin açığa çıkartılması amacı ile 80 işyeri yıkılamayacak ise Torba’ da yapılacak olan sanayi sitesinin amacı neye hizmet etmektedir?

           3- Torba’daki satın alınan yerde, imar planına göre yola ve yeşil alana isabet eden kamu terklerinin yapılmadan 153 ada 34 Parsel de kayıtlı 15.095 m2’lik alana Bodrum Belediyesinde 08.06.2018 tarihinde 2018/500-2 sayı ile Yapı Ruhsatı düzenlenmiştir. Bu ruhsat gereken İmar uygulamaları yerine getirilmeden verilen bir ruhsattır.  3194 Sayılı İmar Kanununun 15 ve 16. Maddelerine göre ‘ kamuya isabet eden alanların imar terkleri yapılmadan’ verilen bu yapı Ruhsatı incelendiğinde belgenin; Bodrum Belediye Başkanının dış görevde olduğu bir zamanda Belediye Başkanı vekili olarak görevlendirilen Bodrum Belediye Meclis Üyesi Sayın Mehmet Melengeç tarafından düzenlenmiş olduğu ve bu belgede ruhsatı düzenleyen teknik eleman, kontrol eden, onaylayan hanelerinin Mehmet Melengeç tarafından 3 aynı imza ile düzenlendiği açıkça görülmektedir. Sayın Meclis üyesi aynı zamanda bahse konu yerde yapılan inşaatın sahibi olan , Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinin imza yetkilisi ve başkanıdır. Teknik eleman olmayan bir kişinin 3 yere aynı imzayı atarak ruhsat hazırlatması hem mal sahibi hem onaylayan konumunda olması hiçbir etik değere sığmamaktadır. Terkleri yapılmayan bir tarlaya yapı ruhsatı düzenlemek hiçbir yasal zemine oturmamaktadır. Yasal olmayan bu uygulamanın derhal iptal edilmesi gerekirken geçen 5 ay boyunca ruhsatın halen yürürlükte olması tarafımızca kabul edilemez bir uygulamadır.

         4-Yine 2018/500-2 sayılı Yapı Ruhsatına bakıldığında fenni mesul olarak görev yapan harita mühendisi, jeoloji mühendisi, jeofizik mühendisi meslektaşlarımızın bazı belediye meclis üyelerinin maaşlı elemanları olduğuna dair duyumlarımız bizi kaygılandırmaktadır. İlçemizin önümüzdeki dönemde Yerel Yöneticiliğine soyunan aday adaylarının da bu hukuksuzluğa dahil olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz.

          5-Beş ay önce kesilmiş Yapı Ruhsatının yasal ve etik olmamasına rağmen geçen süreç içerisinde gerekli iptali yaptırmayan mevcut yerel yönetimin o dönemde başında olan siyasi erkin de sessiz kalması yine önümüzdeki dönemde Yerel Yöneticiliğe aday olmasından mıdır?

          6-Yukarıda arz etmiş olduğumuz kooperatif; hangi yasal güce dayanarak ruhsat almadığı parsellerde, hazineye ait parselde ve yasal olmayan ruhsata konu parselde inşaat faaliyetlerine başlamıştır? Bu bölgede devam eden zeytin ağaçlarının sökülmesi ve çam ağaçlarının kesimi, hafriyat ve dolgu çalışmaları sonucunda doğaya vermiş oldukları geri dönülmez hasar kamuoyuna nasıl açıklanacaktır?

Ruhsat İptalini İstediler…

İKK Sekreteri Şahabettin Doğan açıklamasını; Her türlü hukuksal haklarımız saklı kalmak üzere İlçemiz Torba mahallesinde halen devam eden hukuk dışı uygulamanın bir an önce durdurulması ve Bodrum Kamuoyunun konu ile ilgili duyarlılığının sağlanması, hukuksuzluğa izin vermemesi ve rantın bir kez daha kazanmaması için üzerimize düşen görevleri yerine getireceğimizi bildirir, ruhsat iptalinin gerçekleştirilmesi ve sürecin yasal zeminler içerisinde devam ettirilmesini arzuladığımızı Bodrum Kamuoyuna saygılarımız ile arz ederiz…” sözleri ile tamamladı…

Sanayi Sitesine Karşı Suç Duyurusunda Bulunmuşlar…

Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sencer Kaygusuz hukuki bir süreç başlattıklarını ifade ederek “Büyükşehir’e, Karayollarına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazılar yazdık. İlk cevap Büyükşehir’den geldi. Buna istinaden yürütmeyi durdurma ile ilgili bir süreci de başlattık…” dedi.

Bodrum Haber sahibi Mustafa Gündoğ ise bu ve buna benzer bir çok yerde Belediye yöneticilerinin ve Belediye çalışanlarının dahli olduğunu bununla ilgili hukuki bir işlem başlatacak mısınız şeklindeki sorusuna İKK Bileşenleri olarak “Bu gün sadece Torba Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili tespitlerimizi kamuoyu ile paylaştık…” şeklinde yanıt verdiler.

Torba Küçük Sanayi Sitesinin hafriyat işlemlerinin ise dün gece itibarı ile Bodrum belediyesi Yetkililerince tutanak tutularak durdurulduğu bilgisi de paylaşıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.