enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Hoşgörünün Başkenti Hatay Lezzetleri Bodrum’da…

Türkiye’deki tüm kültürlerin bir arada kardeşçe yaşadığı ve hoşgörünün başkenti olarak anılan Hatay’ın Bodrum’daki lezzet durağı Hataylı’da ki tüm ürünler Hatay’dan getirilerek yarımadanın hizmetine sunulacak.

Bodrum Gündem Haber

Hatko Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Fenerbahçe Kulübü eski yöneticisi iş insanı Ertuğrul Hataylı’nın fikir sahibi olduğu ve bir aile işletmesi olarak Bodrum’da hayata geçen Hataylı Food, Bodrum’dan Türkiye geneline yayılması planlanan bir Fastfood markası olarak, hizmete girdi.

İstanbul ve Bodrum’un iş, cemiyet ve spor hayatının ünlü isimlerini bir araya getiren açılışa katılan davetliler, tamamı Hatay’dan gelen orijinal lezzetleri tattılar.

Tüm Lezzetler Hatay’dan Gelecek…

İşletme ortaklarında Hatice Hataylı Han, Hataylı Yemek bizim gıda sektöründeki ilk projeleri olduğunu belirtirken “Biz gelen müşterilerimize bir nebze de olsa Hatay ambiyansı vermeye odaklandık. Mozaiklerimizi ortağımız Sayın Mithat Akbay el emeği ile yaptı. Yemeklerimiz orijinal Hatay’dan gelmekle birlikte,  Hatay tatlarını yalnızca lokantamızda sınırlı olmaması ve evlerine götürebilmeleri için Bodrum sakinlerine ürünlerimizi sağlıklı cam kavanozlarda da satışını sağlıyoruz.

Bugün hataya gidip yiyeceğiniz ne varsa artık,  hem çeşit olarak, hem de lezzet olarak hepsini Bodrum’da yiyebileceksiniz. Sunduğumuz lezzetlerin tamamı Hatay’dan geldiğinden, lezzet konusunda çok iddialıyız. İçli köfte, Kaytaz Böreği, Zeytinyağlı Humus, Kekikli zeytin salatası, Babaganuş, Biberli Ekmek, Sac Oruğu, Kâğıt Kebabı gibi Hatay’a özel lezzetleri menümüze aldık. Fiyatlarımız da Bodrum standartlarına göre oldukça makul. Kısacası Hatay lezzetlerini tatmak için Hatay’a gitmenize gerek yok. Biz zaten Hatay’ı size getirdik.” dedi.

Hatice Hataylı Han, projenin mimarının Hatko Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe Kulübü eski yöneticisi iş insanı babası Ertuğrul Hataylı’nın olduğunun altını çizerken Hataylı markasının doğuş sürecini şöyle özetledi “Hatay doğumlu bir iş adamı olan babam Ertuğrul Hataylı, geçtiğimiz kış kayak yaparken, Subdural Hematom geçirerek Avusturya’da ameliyat olmuş ve 35 gün süren tedavisi süresince burada kalmıştı. Ameliyat sonrasında iyileşme süresince kendisini Bodrum’da yaz tatilini geçirmeye ikna etmiş, bu şekilde de ailece hayatının en uzun yaz tatilini geçirmesini sağlamıştık.

Yaz başında evimize dekoratif bir şeyler almak için ailece sık olarak ziyaret ettiğimiz AVM de oldukça fazla zaman geçiriyorduk. Hem dinlenmek hem de karnımızı doyurmak için bir pidecide otururken babam, ‘Burası ne kadar şık ve modern. Miami’de bir alışveriş merkezinde gibiyiz adeta. Burada bir food corner açalım ve Hatay yemekleri verelim.’ Dediğinde bu fikri hemen proje haline getirmişti bile. Sonrasında hem Hataylı hem mimar hem de yemek sektörüne aşina olan ve babamın öngörüsüyle şimdi ortağımız olan Mithat Akbay da projenin içine dahil oldu.

Hemen ardından yine çok güvendiği, çok sevdiği arkadaşı yazlık evinden fabrikasına varana kadar tüm inşaatlarımızın mimarı olan Sümer Güney’in İstanbul’da bir alışveriş merkezinde hayata geçirdiği Food Court tecrübesini de bu oluşuma dahil ederek projeyi fikir aşamasından, bugünkü haline taşıdık.”

Bodrum’da özel lezzetlerin bulunacağı Hataylı’nın ortakları; Hatsail Yönetim Kurulu Başkanı ADD Beşiktaş Şube Başkanı anne Fatoş Kayacan Hataylı ve kızları Hatko Şirketler Gurubu Managing Partneri olarak görev yapan Hatice Hataylı Han ve Hatsail Turizm Genel Müdürü olan Emine Hataylı Han’ın yanı sıra Güney Mimarlığın sahibi Sümer Güney ve ressam  mimar  Mithat Güney.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.