Bodrum Gündem

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı’ndan CHP’ye “Yumuşak” Yanıt…

İYİ Parti İlçe Başkanlığı tarafından CHP İlçe Başkanlığında yapılan basın toplantısında İYİ Parti ve ittifak ile ilgili yapılan sert söylemler ile CHP’den Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Ali Öztürk’ün Mehmet Tosun’un Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verildi. Oldukça yumuşak ifadelerin yer aldığı basın açıklamasında, “İttifak gereği neye karar verilirse, İyi Parti olarak uyacağız…” ifadeleri yer aldı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber’in yumuşak üslubu dikkat çekti. Başkan Kanber, Mehmet Tosun’un CHP’den Bodrum Belediye Başkan adaylığı talebinin İYİ Parti kanadından değil, CHP kanadından geldiğini iddia etti.

İYİ Parti Bodrum İlçe Binasında İlçe Başkanı Nevzat Kanber tarafından düzenlenen basın açıklamasına İYİ Parti Bodrum Kurucu İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Adayı Mehmet Onur Şahbaz, Belediye Meclis Üyesi Adayları Atilla Serttaş, Erkan Özşeker, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Partililer katıldı.

Basın Toplantını Duruşumuzu Göstermek İçin Düzenledik…

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber konuşmasına; “Partimize oy veren vatandaşlarımız, partimizin Genel Sekreteri Sayın Cihan Paçacı ve Bodrum Belediye Başkan Adayımız Sayın Mehmet Tosun hakkında kullanılan bazı ifadelere karşı duruşumuzu dile getirmek adına, bu basın toplantısını yapma mecburiyeti doğmuştur…” ifadeleri ile başladı.

“Bizler siyasete bir kavga alanı olarak bakmıyoruz…”

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Yerel Seçimlerinde İYİ Parti ile CHP Genel Merkezleri arasında oldukça kapsamlı bir ittifak çalışması olduğunun altını çizen İlçe Başkan Nevzat Kanber açıklamalarına şöyle devam etti; “Muğla da bu kapsamda ittifak yapılacak iller arasındadır. An itibariyle, ilçeler bazındaki çalışmaların da olumlu sonlandırılması durumunda, 2 parti ilimizde birbirini destekleyerek seçime girecektir. Değerli arkadaşlar, siyaset vatandaşa hizmet için yapılır. Bizler siyasete bir kavga alanı olarak bakmıyoruz. Vatandaşlarımızın, hangi partiden, hangi dinden, etnik kökenden, ideolojik görüşten geldiğine bakmadan, yaşamını kolaylaştıracak, daha kaliteli bir yaşam süreceği hizmetleri üretebileceğimiz bir uğraş olarak görüyoruz. Bu mücadeleyi yaparken, farklı siyasi partiler ve adaylarla yarışmak demokrasinin bir gereğidir. Ancak siyasette nezaketin ve saygının bir kenara bırakılmasını yadırgıyor ve şiddetle kınıyoruz…”

“Çöpçü İfadesine Takılmış Değiliz”

Türkiye genelinde birbirlerine güç vermek için yola çıkmış iki partiden birinin üyelerinin söylemlerinin ve üsluplarının hiç yakışık olmadığını vurgulayan Kanber “Bir partide İlçe Başkanlığı yapmış bir kişinin, hangi partiden olursa olsun, seçmenleri küçümsemek-aşağılamak gayesiyle söylediği ifadeleri kabul etmek mümkün değildir…” dedi.

CHP İlçe Başkanlığı basın toplantısında söylenen “Çöpçü” ifadesine takılı kalmadıklarını ifade eden Başkan Kanber; “Kaldı ki biz orada kullanılan “Çöpçü” ifadesine de takılmış değiliz. Bu gerçekten zor bir mesleği icra eden; saygı duyduğumuz, şehirlerimizin gizli kahramanı emekçilerin yaptığı bir meslek. Siyaseti vatandaşa hizmetkarlık aracı olarak gören bizler, bu ifadeden sadece gurur duyarız. Ancak ifadenin, bir partiye oy vermiş ya da o parti için çaba gösteren insanları aşağılamak, küçümsemek maksadıyla kullanıldığının açık olması kabul edilemez…” dedi.

İlçe Başkanının Sözlerini İade Ediyoruz…

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan’ın, İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı hakkında söylediği sözlere de değinen Başkan Kanber şöyle konuştu; “Toplantıda yaşanan ikinci saygısızlık ise, Genel Sekreterimiz Sayın Cihan Paçacı’nın şahsına yönelik yapılmıştır. İlçe Başkanı Halil Karahan’ın, konuşmasının bir bölümünde Sayın Paçacıya yönelik “Patavatsız” ve “Haddini Aşan” şeklindeki ifadelerini, buradan kendisine iade ediyorum. Siyasette nezaket kadar, haddini bilmek ve saygılı olmak önemli erdemlerdendir” diyerek, İlçe Başkanı Halil Karahan’ın bir an önce özür dilemesini bekliyoruz…”

“Eserleriyle değil, dedikodu ve iftiralar ile toplumun kafasını karıştırıyorlar…”

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Kanber Ali Öztürk’ün açıklamaları ve iddialarına yönelik olarak şu yanıtı verdi; “Toplantıda gündeme getirilen son konu ise gerçekten üzüntü ve acıyarak izlediğimiz bir başlık oldu. Siyasette yaptıklarıyla, eserleriyle öne çıkıp kabul göremeyenlerin, dedikodu ve iftiralarla toplumun kafasını karıştırmaya, bundan nemalanmaya çalıştıklarını görmek bize üzüntü verdi. CHP’nin 8 Belediye Başkan Aday Adayından birinin, 2009 yılında yaşanmış üzücü adli bir olayı, adayımız Sayın Mehmet Tosun’a bağlamaya çalışması en hafif tabiriyle iftiracılıktır. Alkollü 4 gencin karıştığı üzücü bir kavga, olayın ayrıntıları daha o yıllarda basında yer almış, sayın başkanımız da bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapmış, olayın tarafları yasal merciler önüne çıkmış ve hiçbir siyasal tarafı olmadığı açıkken, bugün bunu siyaseten bir şeyler elde etmek gayesiyle gündeme getirmek, topluma bu olay üzerinden kaygılandırıcı mesajlar vermeye çalışmak, gerçekten anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir siyasetçi duruşu değildir. Halkımız artık bu tür yalan ve iftiralara gereken cevabı verecektir…” dedi.

Anketlerde Mehmet Tosun’un Önde Çıktığını İddia Etti…

Yapılan tüm anketlerde ve sokakta vatandaşların Mehmet Tosun’u Bodrum Belediye Başkanı olarak görmek istediklerinin altını çizen İlçe Başkanı Nevzat Kanber “Önümüzde çok önemli bir yerel seçim var. Bu yerel seçimler, Bodrum için son şans, köprüden önceki son çıkıştır. Bodrum’un sorunları artık ötelenemez, zamana yayılamaz. Bu seçimde Bodrum’un sorunlarını çözecek, Bodrum Belediyesi’ni vatandaşıyla buluşturacak, güler yüzlü, çalışkan hem de çok çalışkan, işinin ehli, dürüst bir başkan seçmeye ihtiyacımız var. Biz Sayın Mehmet Tosun’u bu niteliklere fazlasıyla sahip bir siyasetçi olarak halkımızın önüne çıkarttık ve müthiş bir teveccühle karşılaştık. Yapılan bütün anketlerde de, sokakta da vatandaşımızın Sayın Tosun’u Bodrum Belediye Başkanı olarak görmek istediğini görüyoruz. İttifak ortaklığına yürüdüğümüz sevgili CHP’li dostlarımıza da bu tür şık olmayan yol ve yöntemlerle değil de, yıllardır yönettikleri Bodrum’un sorunlarını nasıl çözeceklerine dair projeleriyle gündeme gelmelerini öneriyoruz…” dedi.

Başkan Kanber Mehmet Tosun’un halen İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayı olduğunu ve kendisinin de CHP toplantısında iddia edildiği gibi hiçbir şekilde CHP’nin adayı olmak için kişisel bir girişimi bulunmadığını ve Mehmet Tosun’un CHP’den aday olması ve iki parti meclis listesinin de tek liste olarak yapılması önerisi, görüşmeleri yürüten CHP heyeti tarafından geldiğini de iddia ederek açıklamasını tamamladı.

Mehmet Onur Şahbaz: İYİ Parti Bodrum’dan Adayını Çıkartmıştır…

Gazetecilerin de sorularına da oldukça dikkatli ve kısa yanıt veren İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Bodrum Gündem olarak, ittifak gereği Bodrum’da CHP’li bir belediye olmasından kaynaklı, İYİ Partinin aday çıkartmaması gerektiği yönündeki sorumuza İYİ Parti Bodrum kurucu Başkanı Mehmet Onur Şahbaz “İttifak görüşmelerinde sadece 21 il vardı ve Muğla ittifak kapsamında değildi. Muğla Büyükşehir ittifak kapsamına alınınca da Fethiye gibi Bodrum’un da bizim kırmızı çizgi olduğunu söyledik. İttifak olmak zorunda değil. Biz Bodrum’dan adayımızı çıkardık. Her şartta kendi adayımız ile seçime gireriz…” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.