enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum Belediyesinde Bir Devrim Gerçekleşiyor. Hiçbir şey Eskisi Gibi Olmayacak… ( Video-Foto Galeri )

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı Seçilen Ahmet Aras Başkanlığında gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında ezber bozan konuşmalar. Meclis toplantısına Ahmet Aras’ın “Biboardlarda benim fotoğrafımı görmeyeceksiniz, rüşvet, irtikap, iltimas bitecek, bütün gücümle kaçak yapıların üzerine gideceğim, kepçeyi gönderip hemen orayı dağıtacağım…” sözleri damgasını vurdu. Meclis toplantısına katılanların ortak görüşü “Bodrum Belediyesinde adeta devrim oluyor…” oldu…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem Haber

Herodot Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Bodrum Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısı 31 Mart Yerel seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı seçilen Ahmet Aras ve yeni seçilen meclis üyeleri önce birbirlerini kutladılar ve sonra yerlerini aldılar.

Bodrum Belediyesi Meclisi geçtiğimiz döneme göre farklı bir yapıda oluştu. 31 Mart Yerel Seçimleri sonucunda 19 CHP’li, 8 İYİ Parti’li ve 1 AK Parti’li ve 2 MHP’li Meclis üyelerinden oluşuyor.

Bodrum Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısına yoğun bir katılım oldu. CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, İYİ Parti Bodrum ilçe Başkanı Nevzat Kanber, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen, MHP Bodrum ilçe Başkanı Ömer Varan, ÖDP Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Çilsal, HDP İlçe Eş Başkanları Fulya Erdoğan ve Fesih Aygün, BODER Başkanı Halil Özyurt, BESİAD Başkanı Engin Kaplan, geçmiş dönem CHP İlçe Başkanları Kerim Cangır, Recai Seymen, Geçmiş dönem Meclis üyeleri Refik Ülgen, Seval Aktaş, Nurten Çakıcı Bıçak, Niyazi Atare, Funda Pekdemir Akçalı, Gazeteci Can Pulak, çeşitli STK başkan ve temsilcileri ile yurttaşlar katıldı.

Zafer Değil, Bu Bir Başarıdır…

Çok sayıda vatandaşın katılım gösterdiği meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Yaklaşık 2 saat süren meclis toplantısın açılış konuşmasını yapan Başkan Aras sözlerine; “Bodrum’da sevginin, barışın, kardeşliğin ve umudun dili kazanmıştır. Bu bir zafer değildir bu bir başarıdır…” şeklinde başladı.

Demokratik bir seçim dönemi geçirdiklerini belirten Başkan Aras konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biz kazanmadık, Bodrum kazandı, Bodrum’a baharı getirdik. İnşallah hepimiz el birliği ile yazı da getireceğiz sevgili dostlarım. Tamamen yol gösterici yardımcı olan bir anlayış, şeffaf hesap verilebilir bir anlayışla hareket edeceğiz. Belirsizlikler, ayrımcılıklar ortadan kalkacak tamamen eşit adaletli, hukukun ön planda olduğu bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz. Sorunları olduktan sonra bertaraf etmekten çok, olmadan önce tespit ederek önlemlerini alacağız. Doğamız yağmalandıktan sonra önlem alınmayacak. Sorunları olmadan önce tespit ederek, olmamasını sağlayacağız…”

İş Takipçiliğine İzin Vermeyeceğiz…

Şeffaflık konusunun kendileri için çok önemli olduğunu belirten Başkan Aras, “Şeffaflık zihinlerde olmalıdır, zihinlerde başlar. Öncelikle imar müdürlüğümüzün kapısını turnikeleri sökerek vatandaşın yolunu açtık. İkincisi makam araçlarımızın filmlerini sökerek, insanların aracın içinde kim olduğunu görmesinin önünü açtık…diye konuşan Aras; “Belediyemizin hiçbir noktasında iş takipçiliğine izin vermeyeceğiz, vatandaşlarımızın başvuruları bizzat kendileri tarafından yapılacak, zamanında cevap verilecek. Her şeyin bir kuralı bir sistemi olacak tamamen kurumsallaşan ve sistemli çalışan bir belediye yapısı oluşturacağız. Sizlere buradan ifade etmek istiyorum açık açık; belediyedeki hiçbir işiniz için hiç kimseyi bulmayınız. Tamamen belediye size kurumsal ve sistemli bir şekilde hizmet verecektir. Biz altyapımızı buna göre hazırlıyoruz ve bazı adımları attık. Hızlı bir şekilde bu sisteme dönük bir şekilde çalışmaya başlayacağız…” dedi.

Hizmetler Dürüst ve Hukuki Olarak Yapılacak…

Katılımcı bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerini belirten Aras, “Bodrum’da mevcut bütün STK ve paydaşlarımızla birlikte kararlar alacağız, karar süreçlerine vatandaşlarımızı da dahil edeceğiz. Bundan sonra halkın belediyesi olacağız, hizmet halkımızın ayağına götürülecek. İşler çok kısa sürede bitirilecek ve sizlere hizmet en doğru en dürüst, hukuka uygun bir şekilde ulaştırılacak…” dedi.

Kaçak İnşaatlar Konusunda Söyledikleri Birilerinin Canını Çok Sıkacak…

Özellikle imar barışı adı altında, şu anda bir yapılaşma yarışının Bodrum’u teslim almış durumda olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Başkan Aras çok iddialı ve birilerinin de canını sıkacak olan konuşmasını söyle sürdürdü; “Bodrum’un dağları tepeleri, mandalina bahçeleri, koyları şu anda tamamen kontrolsüz yapılaşma ve fütursuzca dikilen beton bloklarla dolu. İzinsiz ruhsatsız korkunç bir yapılaşmayla karşı karşıyayız. Bunun için kesinlikle önlemler alacağız. Biz yatırımcının karşısında değiliz. Bizler elbette Bodrum’a yatırım yapmanızı istiyoruz. Ancak projeleriniz eğer Bodrum’un tarihi dokusuna doğasına insanına denizine kültürel ve sanatsal yapısına aykırı ise kesinlikle izin vermeyeceğiz. Biz her zaman doğrunun yanında, yanlışın karşısındayız. Doğru da Bodrum’un değerleridir…”

Mimar ve Mühendisleri de Uyardı…

Başkan Aras mimar ve mühendisleri de hassas olmaları konusunda uyararak; “İmar kirliliğine yol açan projelere kesinlikle imza atmayın sevgili arkadaşlar. Yine aynı şekilde çok sevdiğim Bodrum insanımıza seslenmek istiyorum. Asıl duyarlılığı sizlerden bekliyorum. Lütfen evinize 2 oda fazla yapacağım, bir kat fazla çıkacağım diye lütfen güzel Bodrumumuzu betonlaştırmayalım. Eğer ihtiyacı olan varsa belediyeye gelsin, biz onlara sonuna kadar destek olacağız. Ancak izinsiz ve Bodrum’un yapısına zarar veren her şeye anında müdahale edeceğiz. Lütfen sonra bize kızmayınız niye böyle yapıyorlar diye. Biz bunlara oy verdik bunlar bizim kuyumuzu kazıyorlar diye düşünmeyin lütfen. Böyle yapmazsak Bodrum tamamen betona teslim olacak, gidişat o yönde. Şu anda mandalina bahçelerinde dağlarda tepelerde beton bloklar yükseliyor. 30 metre kare imar izni alınan yerlere 200 metrekarelik inşaatlar yapılıyor. Biz sizlerin desteğiyle bunların önüne geçeceğiz, bu yüzden sonuna kadar arkamızda durmanızı istiyorum. Biz bunu yapamazsak yakında ne mandalina bahçeleri ne deniz ne de begonviller kalacak. Bundan sonra her türlü yapılan kaçak uygulamaya müdahale edeceğim. Şu anda imar müdürlüğünün altında çok güçlü bir yapı denetim kontrol zabıtası oluşturuyorum. Bu arkadaşlarım kaçak yapılaşma olan yerlerde müdahil olacaklar. Ben bütün gücümle tamamen bu kaçak yapıların üzerine gideceğim. Kepçeyi gönderip hemen orayı dağıtacağım arkadaşlar. Bu bir kampanya olarak başlayacak. Artık billboardlarda benim gülen yüzümü görmeyeceksiniz, bizim sevgililer günü yılbaşı kutlayan resimlerimizi görmeyeceksiniz. Biz billboardlarımızda bunları kullanarak halkımızı bilinçlendireceğiz. Büyük bir kampanya başlatıyoruz. Görsel, işitsel, sosyal medya, televizyon, basın, belediyemiz, paydaşlarımız ve bu işe katılmak isteyen tüm paydaşlar bu kampanyayı lütfen desteklesin. Türkiye’de bir ilk olacak, bu kampanayı başlatıyorum hayırlı uğurlu olsun hepimize. Ben buna kaçakla mücadele seferberliği diyorum. İnşallah başarılı olacağız ve Bodrum’un daha fazla yağmalanmasına ve betonlaşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Amcamı, Babamı, Araya Sokmayın…

Başkan Aras konuşmasını şu sözlerle bitirdi; “Kapımız her zaman herkese açıktır. Hiç kimseyi bekletmiyoruz. Lütfen buyurun gelin belediyemizden isteklerinizi taleplerinizi her zaman iletin. Amcamı, Babamı araya sokmanıza gerek yok. Bizler buradayız…”

Muhalefet Değil, İşbirliği Yapmak İstiyoruz…

Daha sonra söz alan İYİ Parti’li Mehmet Onur Şahbaz ise amaçlarının muhalefet yapmak olmadığını, birlikte Bodrum’un yararına olacak her işte işbirliği içinde katkı vermek olduğunu söyledi.

CHP ve İYİ Parti Oylamalarda Birlikte Hareket Ettiler…

Aras’ın konuşmasının ardından geçilen meclis toplantısında ilk olarak meclis katipleri, meclis başkan vekilleri ile encümen üyeleri seçildi. Ayrıca Başkan Aras’ın, göreve gelmeden önce sözünü verdiği, başkanlığını muhalefet meclis üyelerinden seçilen bir kişinin yapacağı Şeffaflık komisyonu oluşturuldu. İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu, İşgaliye Komisyonu, İçkili Yer Bölgelerini Belirleme Komisyonu üyeleri belirlendi. Ayrıca Kıyı Ege Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği, Ege Belediyeler Birliği, Bodrum Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi ve Bodrum Çiftçi Malları Murakabe Kurulu’nda belediyeyi temsil edecek üyeler belirlendi.

Burada Saksı Gibi Oturmak İstemem 

Bu sırada söz alan Cumhur İttifakı’ndan MHP’li Bahattin Kul, “Biz Cumhur İttifakı olarak halkın huzuruna çıktık ve yüzde 18 oyla buradayız. Şunu belirtmek istiyorum. Komisyonlarda en azından bizlerden de birer kişi düşünülsün isterdim. Siz söylediniz, yasa gereği 4 sizden 1 de ikinci muhalefet partisinden olacak diye ama. Bizler en azından 1 tane de bizden olsun isterdik. Biz 20 bin oy almışız. Biz eğer burada hiçbir şey yapmadan oturacaksak, burada olmamızın bir manası yok. 100 bin seçmen kardeşimizden 20 bin teveccüh almışız. Çok özür dileyerek, amiyane tabirle söyleyeceğim, burada saksı gibi oturmak istemem. Komisyonlar da biz de bir şey yapalım. Katkımız olsun manasında söylüyorum. Biz de elimizi taşın altına sokalım. Değerlendirmeye alırsanız memnun olurum” dedi. Bir vatandaş “İstanbul mazbata bekliyor…” diye bağırırken, Başkan Ahmet Aras ise Bahattin Kul’a “Eğer arkadaşlarımız da uygun görürse diğer 3 komisyona birer arkadaşınızı görevlendiririz…” dedi.

Şeffaflık komisyonun dışında yeni olarak Kentsel Tasarım ve Estetik Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Turizm Komisyonu oluşturuldu.

Seçilen Divan, Encümen Ve Komisyon Üyeleri İse Şöyle;

Meclis 1. Başkan Vekili: Dursun Göktepe

Meclis 2. Başkan Vekili: Özden Baysal

Katip Üyeleri: (Asil) Tamer Mandalinci, Ayşenaz Gültekin Öncel, (Yedek) Kemal Özsarsılmaz, İlknur Ülküm Seferoğlu

Encümen Üyeleri:  İlknur Ülküm Seferoğlu, İbrahim Akbaş, Uğur İlhami Özden.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu:

Banu Özberk, Dursun Göktepe, Özden Baysal, Tamer Mandalinci, Mehmet Onur Şahbaz

Plan ve Bütçe Komisyonu:

İbrahim Emre Köroğlu, Emel Çakaloğlu, Kemal Özsarsılmaz, Cafer Doğan, Erkan Özşeker

Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu:

Emel Çakaloğlu, Tamer Mandalinci, Banu Özberk, Kemal Özyurt, Uluç Tezer

İşgaliye Komisyonu:

Yunus Arslanparçası, Mustafa Çortoğlu, Okyanus Şahin, Emel Çakaloğlu, Atilla Serttaş

İçkili Yer Bölgelerini Belirleme Komisyonu:

Kemal Özyurt, Mustafa Coşkun, Okyanus Şahin, Aşkın Parmak, İsmail Uslu

Kıyı Ege Belediyeler Birliği temsilcileri:

(Asil) İlknur Ülküm Seferoğlu, Cafer Doğan, Banu Özberk,(Yedek) İbrahim Akbaş, Kemal Özyurt, Okyanus Şahin

Tarihi Kentler Birliği temsilcileri :

(Asil) Mustafa Coşkun; (Yedek) Tamer Mandalinci

Ege Belediyeler Birliği temsilcileri:

(Asil) Ahmet Aras, (Yedek) Kemal Özyurt

Bodrum Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi ve Bodrum Çiftçi Malları Murakabe Kurulu Temsilcileri:

(Asil) İbrahim Emre Köroğlu, İbrahim Akbaş, Aşkın Parmak, Mustafa Çortoğlu, İsmail Uslu, (Yedek) Okyanus Şahin, Kemal Özsarsılmaz, Kemal Özyurt, Uğur İlhami Özden, Özlem Özdemir

Şeffaflık Komisyonu:

İbrahim Emre Köroğlu, İlknur Ülküm Seferoğlu, Mehmet Kocair, Hülya Aşkın, Erkan Özşeker

Kentsel Tasarım ve Estetik Komisyonu:

Banu Özberk, Tamer Mandalinci, Mustafa Çortoğlu, Atilla Serttaş, Ayşen Kılıç Bozan

Gençlik ve Spor Komisyonu:

İbrahim Akbaş, Okyanus Şahin, Tamer Mandalinci, Numan Cömert, Bahattin Kul

Turizm Komisyonu:

Kemal Özsarsılmaz, Kemal Özyurt, Mustafa Coşkun, Özlem Özdemir, İsmail Karaşehirli

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.