Bodrum Gündem

Bodrum’un Mandalina Bahçeleri Turizme Kazandırılacak…

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (BİTAV) üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Aras, Bitez’de belediyeye ait bir mandalina bahçesini ‘model’ olarak tasarlayıp eko-turizme kazandıracaklarını söyledi.

Bodrum Gündem Haber

Bitez Mahallesi’nde BİTAV binasında gerçekleşen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Turgay Kaya ile Ummahan Yurt, Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, BİTAV Başkanı Mustafa Mengü, Bitez Eski Belediye Başkanı İbrahim Çömez, dernek eski başkanları, yönetim kurulu üyeleri  ve dernek üyeleri katıldı. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda Bitez’in eksikleri, devam eden çalışmalar ve gelecekte planlanan projeler ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Bitez’in 6 Tane Azmağı Kayboldu…

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

BİTAV Başkanı Mustafa Mengü, Başkan Aras’a dernek olarak Bitez’de hayata geçirmek istedikleri projeler hakkında bilgi verdi. Mengü Bitez’de dere ıslahı ve azmaklar konusunda yaşadıkları sıkıntılara değinerek “Bitez’in iki tane atardamarı var. Biri Dağbelen’den kopup gelen ve denize boşalan Gaz Deresi, diğeri Çırkan yamaçlarından gelen Söğütlü ve bu güzergah boyuna eklenen pek çok dere. Bunların güzergahında değil, denize döküldükleri yerde sorun var. 6 tane azmak kaybolmak üzere. Bu güzelim derelerin denizle buluşması artık söz konusu değil. Bitez’in bu konuda geleceğe yönelik projelere ihtiyacı var. Basit bir hafriyat çalışmasıyla bu azmakları kurtarabiliriz.” dedi. BİTAV yöneticileri, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a Bitez’de yaşanan diğer kentsel sorunlarla ilgili de bilgi verdi.

Mandalina Bahçeleri Turistik Olacak…

Buluşmanın ardından Bitez’de inceleme gezisi yapan Başkan Aras, burada belediyeye ait mülkleri dolaştı. Bodrum Belediyesi’ne ait bir mandalina bahçesini gezen Aras, burada turizme özel bir “Mandalina Bahçesi” tasarlanmasını istedi. Aras, “Mandalina bahçeleri, Bodrum’un bir zamanlar geçim kaynağıydı ancak yavaş yavaş betona teslim olmaya başladı. Bizim bu gelişimin önüne geçmemiz ve bu bahçeleri korumamız gerekiyor. Belediye olarak bununla mücadele edeceğiz. Belediyeye ait bir bahçeyi model olarak rehabilite ederek turizme kazandıracağız. Hatta burada üretilen mandalinalardan gelir elde ederek, üreticimizi de cesaretlendireceğiz. Bodrum’un mandalina, zeytin ve narenciye ürünlerini eko-turizm kaynağı olarak görüyoruz ve bu şekilde değerlendireceğiz” dedi. Başkan Aras daha sonra Bitez’deki kagir bir kilise binasını dolaştı. Aras, “Bodrum’un değerlerinin yok olmasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

  1. Vildan Tekin dedi ki:

    Şu anda, imar planlarındaki turizm alanlarının çoğu, residences projeleri olarak ruhsatlandırılmış ve bağımsız bölümler olarak pazarlanmaya çalışılmaktadır. Turizm tesisini yapmak kısa vadede kar getirmediğinden ve emek gerektirdiğinden, #yap sat kaç# modeliyle turizm alanları parçalanmaktadır. Söylemi çok güzel olsa da “EkoTurizm” adı altında yapılacak projelerin amacı, Mandalin bahçelerinin yasal olarak imara açılması gayretidir.
    Tarım alanlarında tüm kaçak yapılaşmaların yasal hale getirilmesi için geliştirilmiş bir yöntemdir. 2001 yılında Tarım görüşleri alınmadan Koruma Bölge Kurulunun izniyle imara açılmış olan Mandalin Bahçeleri de özenle korunmalıdır. Halkın talebi Mandalin bahçelerinin eko turizme açılması ise, Öncelikli olarak imara açılmış Mandalin bahçelerinin ekoturizm alanları olarak dönüşüm sağlanmalıdır. Ruhsat projelerinin verilmesi aşamasında plan hükümlerinde yer alan hükümler doğrultusunda, arazi plankotelerinde görünen mandalin ağaçları korunması sağlanmalıdır. Arazideki mandalin ağaçlarını yok edip , yeniden ağaç dikmeye çalışılmamalıdır. Sonuç olarak “Eko Turizm” hassas bir konudur, ranta teslim olmamalıyız.

    Bitez Mandalin bahçelerimiz, dereleri, irmeleri ile birlikte duvarıyla, kuyusuyla, sınır ağaçlarıyla ve tüm doğal değerleriyle birlikte “Eko Turizm Alanları” olarak değil, “Mandalina Bahçeleri Kentsel Tasarım Alanları” olarak projelendirilmelidir. Aksi takdirde farklı algılara yön verebilir.
    Güzel izler bırakmak hepimizin elinde…