enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

ÇYDD Haykırıyor; Kaz Dağları’na Dokunma!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tüm yurtta eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yayınladı. ÇYDD Bodrum Şubesi de son günlerde yoğun bir şekilde devam eden çevre ve ağaç katliamına yönelik olarak ÇYDD Genel Merkezi tarafından hazırlanan yazılı açıklamayı kamuoyu ile paylaştı…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Kazdağları başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleştirilen çevre ve orman katliamı ile yeraltı kaynaklarımızın yabancı devletlere peşkeş çekilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

Türkiye’nin en önemli Sivil Toplum Örgütlerinin başında gelen ÇYDD’de çevre ve orman katliamlarına sessiz kalmayarak tepkisini dile getirdi. ÇYDD genel Merkezinden ve yurdun çeşitli yerlerinden ÇYDD üyesi çevreye duyarlı yurttaşlar Kazdağları’nda gerçekleştirilen protesto gösterilerine katıldılar ve tüm yurtta eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yayınladılar.

“Kaz Dağları’nın Üstü “Altın”dan Daha Değerlidir!”

ÇYDD’nin basın açıklaması şu şekilde;

“Geleceğe ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek gerçek miras yaşanabilir bir çevredir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Kaz Dağları’nda planlanan doğa katliamının durdurulması için yetkilileri göreve çağırıyor ve gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

1993 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Milli Park ilan edilen Kaz Dağları, kütlesinin güneye bakan yamacında 21 bin 452 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Böylelikle Kaz Dağları’nın doğal bir hazine niteliğindeki jeomorfolojik özelliklerinin korunması, bitki ve hayvan varlığının devamının sağlanması, araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir.

Milyonlarca insanın tüm uyarılarına ve protestolarına rağmen yapılması planlanan maden alanı, Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta ve aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer almaktadır. Özellikle bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik, bölgenin ana kaynak değerini oluşturmakta ve 800’den fazla bitki türünü barındırmaktadır. Bölge bitki, kuş ve memeli hayvan türleri açısından çok zengin olmakla birlikte, alanda bulunan 37 bitki taksonu endemik olup, bu türlerden 9’u tüm dünyada sadece Kaz Dağları’nda görülmektedir.

Yakın çevrede üç önemli antik kent bulunmaktadır. Bunlar; Troya savaşlarından önce kurulmuş Edremit’e 6 kilometre uzaklıkta Adramyttion, dağın güneyinde ve Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Kaletaşı Tepesi’nin üstünde kurulu Antandros, Çanakkale il sınırları içinde yer alan Assos (Behramkale) kentleridir. Kaz Dağları’nın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise, mitolojideki ismiyle “İda Dağı” efsanelerine yansıyan doğal yaşam dengesi ve müthiş ekosistemidir.

Dünyamızın ve ülkemizin ekolojik ve tarihi yaşam dengesi olarak görülen bu alan üzerinde, ortalama 200 bin ağaç kesilmiştir ve firma tarafından da kesilmeye devam edilmektedir. Böylesine bir doğa cennetinin içinde yer alan ve kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı Havzası üzerinde devam eden ağaç katliamının ardından, siyanür kullanımı ile altın ayrıştırılması planlanmaktadır.

Doğa ve doğal yaşam tüm insanlığındır, insanlığa ait yaşam döngüsü maddi çıkarlar doğrultusunda değiştirilemez ve müdahale edilemez. ÇYDD olarak, çocuklarımıza miras bırakacağımız çevremizin katledilmesini engellemek, daima görevimiz ve sorumluluğumuz olacaktır.

Kaz Dağları’nın Üstü “Altın”dan Daha Değerlidir!”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.